| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obniżone odsetki tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 r.

Obniżone odsetki tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 r.

Podatnicy, którzy złożą korektę deklaracji i wpłacą zaległość podatkową, mogą zastosować obniżone odsetki. Jednak obniżona stawka ma zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od 1 stycznia 2009 r.


• W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji i zapłaty w całości, w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki. Do jakiego okresu ta zasada ma zastosowanie?

- Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. i nie nadano mu mocy wstecznej. Zmieniony art. 56 par. 3 Ordynacji podatkowej nie daje również upoważnienia ministrowi finansów do ustalania obniżonej stawki odsetek za zwłokę za okres przed 1 stycznia 2009 r. Nowe zasady mają więc zastosowanie do korekt deklaracji złożonych po 1 stycznia 2009 r. i nie obejmują sytuacji, gdy korekta została złożona przed tym dniem.

Artykuł 56 par. 1b Ordynacji podatkowej zawiera też wyłączenie stosowania obniżonych odsetek w odniesieniu do korekt składanych w związku z kontrolą podatkową lub czynnościami sprawdzającymi, mimo że te korekty są prawnie skuteczne.

• Czyli niższe odsetki zapłacą tylko ci, których zaległość dotyczy okresu po 1 stycznia 2009 r.?

- Tak. Obniżona stawka odsetek ma zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od 1 stycznia 2009 r. Jeżeli skorygowana deklaracja dotyczy zaległości powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to do 31 grudnia 2008 r. odsetki powinny być naliczane według stawki podstawowej, zaś od 1 stycznia 2009 r. do dnia zapłaty, według obniżonej stawki.

• Stosowanie obniżonych odsetek jest uwarunkowane zapłatą w całości, w ciągu siedmiu dni, zaległości.

- To prawda. Wraz z zaległością należy samodzielnie naliczyć i zapłacić należne od tej zaległości odsetki. W razie spóźnionej wpłaty przywilej zastosowania obniżonych odsetek wygasa. Tak samo będzie przy niepełnej wpłacie - nastąpi wtedy rozksięgowanie wpłaty w części na zaległość i w części na odsetki, a więc warunek zapłaty całości długu nie zostanie spełniony.

Poprzez obniżoną stawkę odsetek ustawa premiuje więc autokorekty składane z inicjatywy podatnika (płatnika) połączone z terminową wpłatą.

• Jak w takim przypadku naliczać odsetki?

- Odsetki za zwłokę będą naliczane na analogicznych zasadach jak w przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę. W tym zakresie ma zastosowanie par. 2 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. nr 165, poz. 1373 z późn. zm.). Zgodnie z nim w przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane według wzoru określonego w ust. 1, odrębnie za każdy z tych okresów. Te same zasady naliczania odsetek przewiduje par. 2a ust. 2 powołanego rozporządzenia dla obniżonej stawki odsetek.

Fot. Wojciech Górski

Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »