REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W styczniu trzeba wybrać formę opodatkowania i złożyć pierwsze deklaracje rozliczeniowe

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Do końca stycznia czas na rozliczenie mają przedsiębiorcy korzystający z uproszczonych form opodatkowania, natomiast do 20 stycznia można zgłosić lub zmienić formę opodatkowania.

Ryczałtowcy do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który dokonywane jest rozliczenie, muszą złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-28. W tym samym terminie przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową muszą złożyć deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego - PIT-16A.

REKLAMA

REKLAMA

Ponieważ 31 stycznia 2009 r. wypada w sobotę, termin ten przesuwa się do poniedziałku 2 lutego. W styczniu mija termin na złożenie oświadczenia przez podatników, którzy chcą powierzyć roczne obliczenie podatku płatnikowi. Z kolei 20 stycznia mija termin na dokonanie wyboru przez przedsiębiorców formy opodatkowania. Stosowne oświadczenia składają także przed pierwszą wypłatą świadczeń w styczniu osoby, które chcą skorzystać z pomniejszenia zaliczek lub zwolnienia z podatku stypendium.

Podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą przysługuje prawo wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania przychodów i dochodów. Na decyzję podatnicy mają czas do 20 stycznia. Odpowiednie oświadczenia w urzędzie skarbowym składają osoby, które w 2009 roku chcą rozliczać się w formie ryczałtu, karty podatkowej lub podatkiem linowym. Wybór sposobu opodatkowania dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z wybranego sposobu opodatkowania.

PIT-12

To oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Druk ten składają osoby, które chcą powierzyć roczne rozliczenie podatku płatnikowi. Należy go złożyć płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT-16A

Obowiązek rocznego rozliczenia osób fizycznych osiągających przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową sprowadza się do złożenia deklaracji PIT-16A. Należy w niej wykazać składki zdrowotne zapłacone i odliczone od podatku w każdym miesiącu roku podatkowego. Deklaracja PIT-16A dotyczy jedynie składek faktycznie opłaconych w roku podatkowym, za który jest składana.

PIT-28

Formularz rocznego rozliczenia PIT-28 wybierają osoby fizyczne opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Druk ten służy zarówno do rozliczenia podatku przez osoby uzyskujące przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

PIT-2

REKLAMA

To oświadczenie pracownika do celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczkę na podatek obniża się o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. Zakład pracy może uwzględnić tę kwotę wyłącznie po uzyskaniu od podatnika stosowanego oświadczenia na formularzu PIT-12, które ma na celu uniknięcie przypadku podwójnego skorzystania w trakcie roku podatkowego z przysługującego zmniejszenia.

Oświadczenie należy złożyć płatnikowi przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym. Oświadczenia jednak nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie.

PIT-2A

To oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przeznaczone dla osób otrzymujących rentę lub emeryturę z zagranicy lub stypendium, osób tymczasowo aresztowanych lub skazanych otrzymujących należności za pracę oraz osób otrzymujących świadczenie integracyjne. Złożenie oświadczenia przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym uprawnia płatnika do pomniejszenia zaliczek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.

PIT-2C

Formularz ten jest przeznaczony na złożenie oświadczenia przez osoby otrzymujące stypendium, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. W oświadczeniu podatnik stwierdza, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 29-30b i art. 30e ustawy o PIT. Złożenie oświadczenia płatnikowi przed pierwszą wypłatą świadczenia warunkuje zastosowanie zwolnienia z podatku.

Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.

PIT-3

Oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przeznaczone dla osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego). Złożenie oświadczenia przed pierwszą wypłatą zasiłku w roku podatkowym uprawnia płatnika do pomniejszenia zaliczek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA