REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O pomocy z PFRON zdecyduje, za jaki miesiąc została wypłacona pensja

Luiza Klimkiewicz
Luiza Klimkiewicz

REKLAMA

W 2009 roku firmy mogą uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundację składek za listopad i grudzień 2008 r.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Pracodawcy korzystający z dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundacji ich składek na ubezpieczenia społeczne (na podstawie art. 26a i 25a ust. 2-4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) mają wątpliwości, czy nie stracą prawa do tej pomocy za listopad i grudzień 2008 r. Mają one dwa źródła.

REKLAMA

Po pierwsze, do pomocy udzielonej po 1 stycznia 2009 r. będzie miało zastosowanie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej 800/2008. Po drugie, 5 grudnia tego roku została uchwalona nowelizacja wspomnianej ustawy, która od 1 stycznia 2009 r. zastąpi dofinansowanie i refundację nowym dofinansowaniem. Wczoraj tę nowelizację podpisał prezydent.

W art. 3 ust. 2 i art. 4 ust. 2 nowelizacji znalazły się korzystne dla firm przepisy przejściowe umożliwiające uzyskanie pomocy na starych zasadach za miesiące zatrudnienia pracownika przypadające do grudnia 2008 r. Wątpliwości pracodawców pogłębia jednak nieumieszczenie w nowelizacji wyraźnego przepisu określającego datę nabycia tej pomocy. Są one uzasadnione, tym bardziej że w poprzednich latach uznawano, że dniem uzyskania pomocy w formie dofinansowania i refundacji jest dzień złożenia wniosków lub dzień, w którym upływał termin ich złożenia. W celu ograniczenia ryzyka prawnego pracodawcy na 31 grudnia 2008 r. zaczęli planować - wypłatę wynagrodzeń za grudzień, opłacenie składek m.in. od wynagrodzeń za listopad i grudzień 2008 r. oraz złożenie wniosków Wn-D i Wn-U za te miesiące.

Rozwiązanie to jest prawnie pewne, ale może być niekorzystne dla pracodawców zmuszonych do zaciągnięcia kredytów, jak i dla niektórych niepełnosprawnych pracowników, którzy mogą być narażeni na niekorzystne opodatkowanie 13 pensji w roku czy utratę świadczeń rentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Opierając się na kryterium przypisania pomocy do okresu sprawozdawczego oraz poniesienia kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych, można uznać, że dniem uzyskania prawa do refundacji lub dofinansowania jest ostatni dzień miesiąca, za który wypłacono wynagrodzenie, niezależnie od daty wypłaty wynagrodzenia lub opłacenia składek do ZUS. Takie stanowisko zajęło Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Zastosowanie tej interpretacji pozwala na skuteczne złożenie wniosków dotyczących pomocy w zwykłych terminach.

Dotychczas obowiązujące przepisy (w tym rozporządzenie 2204/2002) mogą być zatem stosowane nie dłużej niż w odniesieniu do pomocy za grudzień 2008 r., niezależnie od daty złożenia wniosków. Jeżeli więc firma wypłaci pensje za grudzień nawet w styczniu, a w lutym wpłaci składki do ZUS, to będzie mieć prawo do pomocy na zasadach obowiązujących w 2008 roku.

LUIZA KLIMKIEWICZ

ekspert do spraw pomocy publicznej z Lege Artis Konsulting

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA