REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON wypłaci pomoc za grudzień na starych zasadach

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Od stycznia mogą zmienić się zasady pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych. Firmy otrzymają 75 proc. kosztów wynagrodzenia i składek ZUS pracownika niepełnosprawnego. Brak nowych przepisów będzie oznaczać, że od lutego zagrożona będzie wypłata wsparcia dla pracodawców.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Do 7 stycznia 2009 r. Prezydent RP ma czas na podpisanie lub zawetowanie nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy przewidują, że pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają dofinansowanie 75 proc. kosztów ich płacy, czyli wynagrodzenia i składek ZUS. Nowela ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r., czyli blisko tydzień przed terminem, do którego prezydent musi ją podpisać lub zawetować. Nawet jeśli Lech Kaczyński podpisze ustawę, trzeba jeszcze ją opublikować w Dzienniku Ustaw.

- Dla dobra niepełnosprawnych i pracodawców, którzy ich zatrudniają, będziemy starać się, aby prezydent podjął decyzję przed końcem roku - mówi Paweł Wypych, doradca Prezydenta RP.

Rząd podkreśla, że jeśli nowe przepisy nie wejdą w życie, od lutego nie będzie podstawy prawnej do wypłacania pomocy dla pracodawców, którzy zatrudniają niepełnosprawnych.

Mało zabezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nowela w istotny sposób zmienia zasady udzielania publicznej pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych. Pracodawcy nie będą już otrzymywać oddzielnie refundacji ich składek ZUS i dofinansowań do wynagrodzeń, lecz łącznie zwrot 75 oproc. kosztów płacy. Pomoc z PFRON będzie więc tym wyższa, im więcej zarabia niepełnosprawny pracownik. Takie zmiany są konieczne, bo Polska musi dostosować krajowe przepisy do rozporządzenia KE nr 800/2008 w sprawie tzw. wyłączeń blokowych.

- Nie kwestionujemy konieczności dostosowania prawa do przepisów unijnych, ale sądzę, że rząd mógł lepiej zabezpieczyć sytuację niektórych pracowników niepełnosprawnych i ich pracodawców - mówi Paweł Wypych.

Podkreśla, że do prezydenta napływają pisma od przedstawicieli pracowników, którzy zwracają uwagę np. na możliwość zwolnień osób o znacznym stopniu niepełnosprawności lub ze specjalnymi schorzeniami (np. niewidomych). Ich wynagrodzenia są zazwyczaj najniższe, więc pomoc z PFRON też będzie niższa niż w przypadku np. osoby niepełnosprawnej, która zarabia dwukrotność płacy minimalnej.

Wątpliwości Kancelarii Prezydenta budzi też np. przepis, zgodnie z którym o dodatkową rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych będą mogły ubiegać się tylko zakłady pracy chronionej, których co najmniej połowę załogi stanowią osoby niepełnosprawne. Obecnie o wsparcie takie mogą ubiegać się zakłady, których co najmniej 40 proc. pracowników jest niepełnosprawnych.

- Przed wprowadzeniem takich zmian warto sprawdzić, czy firmy nie będą miały problemów ze znalezieniem nowych pracowników niepełnosprawnych - mówi Paweł Wypych.

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem jest natomiast pomysł, aby dofinansowanie do wynagrodzenia nowo zatrudnionego niepełnosprawnego pracownika nie przysługiwało pracodawcom, którzy np. zwalniają inne osoby tylko po to, aby otrzymać pieniądze z PFRON.

Bez podpisu nie ma pomocy

REKLAMA

Jeżeli prezydent podpisze ustawę, po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r. Jeśli natomiast prezydent ją zawetuje (a Sejm podtrzyma weto), wówczas wypłata pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych w przyszłym roku będzie zagrożona. Jarosław Duda, pełnomocnik rządu, ds. osób niepełnosprawnych, podkreślał wielokrotnie, że nie będzie można jej udzielać na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.

- Bez wdrożenia przepisów rozporządzenia unijnego zgodę na wypłatę jakiejkolwiek pomocy musiałaby wydać Komisja Europejska. A to jest w praktyce niemożliwe - mówi Piotr Pełka z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeśli natomiast pomoc byłaby wypłacana na obecnie obowiązujących zasadach, UE mogłaby zażądać od pracodawców zwrotu nienależnie pobranej pomocy publicznej. Tak jak w przypadku polskich stoczni.

- Jeżeli nowe przepisy nie wejdą w życie, PFRON nie będzie mógł wypłacać pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych - zapowiada Wojciech Skiba, prezes PFRON.

Nie będzie opóźnień

W praktyce nowe przepisy dotyczące dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych będą miały zastosowanie od lutego 2009 r. W styczniu pracodawcy będą składać wnioski o wypłatę miesięcznego dofinansowania pracowników niepełnosprawnych dotyczących wynagrodzeń wypłaconych za miesiąc grudzień 2008 r. na obecnie obowiązujących zasadach.

Ze względu na fakt, że zmiany będą miały poważny wpływ na funkcjonowanie firm, PFRON jeszcze przed wejściem w życie noweli (oraz aktów wykonawczych do niej) rozpocznie modyfikację Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji. W przeciwnym razie od lutego nie byłby przygotowany do przekazywania pieniędzy pracodawcom osób niepełnosprawnych.

Fundusz nie przewiduje problemów z wypłatą środków na nowych zasadach.

- System w 100 proc. wychwytuje błędy we wnioskach pracodawców, które wstrzymywałaby lub opóźniały wypłatę pomocy. Firmy natychmiast wiedzą, co muszą poprawić - mówi Wojciech Skiba.

Podkreśla, że firmy nie powinny mieć też kłopotu z wykazaniem, że zatrudnienie nowego pracownika niepełnosprawnego spowoduje wzrost ogólnej liczby pracowników. W systemie obsługi dofinansowań dodany zostanie specjalny moduł, który umożliwi wprowadzanie takich danych.

PFRON zapowiedział, że w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem nowych przepisów będzie występował o ich interpretację do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

205 tys. osób niepełnosprawnych pracuje w firmach korzystajacych z pomocy z PFRON

Zmiany w systemie pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA