reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w dofinansowaniu płacy niepełnosprawnych pracowników

Zmiany w dofinansowaniu płacy niepełnosprawnych pracowników

1 stycznia 2009 r. wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwiększają się dofinansowania do płac pracowników niepełnosprawnych.

Dofinansowania do wynagrodzeń zastąpią dotychczasowy system polegający na wypłacie dofinansowań i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych.

"Kwota miesięcznego dofinansowania uzależniona będzie od wymiaru czasu pracy niepełnosprawnego, stopnia jego niepełnosprawności, szczególnych schorzeń oraz typu pracodawcy, który go zatrudnia" - powiedział podczas środowej konferencji prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Wojciech Skiba.

Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej otrzymają 160 proc. najniższego wynagrodzenia za osobę mającą znaczny stopień niepełnosprawności. Dotychczas otrzymywali oni 130 proc. najniższego wynagrodzenia.

Do kosztów wynagrodzenia osoby mającej umiarkowany stopień niepełnosprawności PFRON dopłaci 140 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli o 30 proc. więcej niż dotychczas.

Do wypłaty osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności w zakładzie pracy chronionej fundusz dopłaci 60 proc. najniższego wynagrodzenia (dotychczas było to 50 proc.)

Ponadto właściciele zakładu pracy chronionej, zatrudniający chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, epileptyków oraz osoby niewidome dostaną dodatkowo na każdą z tych osób 40 proc. najniższego wynagrodzenia.

Pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy, czyli zatrudniający co najmniej 25 pracowników na pełny etat, z czego co najmniej 6 proc. to niepełnosprawni albo zatrudniający mniej niż 25 pracowników, dostaną 70 proc. kwoty, która przysługuje zakładowi pracy chronionej.

Jeśli zatrudniają chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, epileptyków oraz osoby niewidome, otrzymają 90 proc. tego, co dostałby zakład płacy chronionej.

Dofinansowania będą przysługiwać na wszystkich pracowników, nie zaś - jak do tej pory - na osoby, które nie nabyły praw emerytalnych.

Od 1 stycznia 2009 zmienia się również system dofinansowania przez PFRON organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dotychczas działania organizacji pozarządowych finansowane były przez PFRON w ramach kolejnych edycji programu "Partner", teraz finansowanie będzie odbywało się w ramach tzw. systemu zadań zlecanych. W ten sposób dofinanowane będą zadania związane z rehabilitacją zawodową i społeczną.

Dzięki nowemu systemowi, finansowanie organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych będzie bardziej stabilne. System umożliwia bowiem zawieranie z nimi wieloletnich umów.

"Jest również bardziej przyjazny i otwarty. Na 544 złożone wnioski, 119 pochodzi od organizacji, które wcześniej nie były finansowane przez fundusz" - powiedział prezes Skiba.
reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama