REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w dofinansowaniu płacy niepełnosprawnych pracowników

REKLAMA

1 stycznia 2009 r. wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwiększają się dofinansowania do płac pracowników niepełnosprawnych.

Dofinansowania do wynagrodzeń zastąpią dotychczasowy system polegający na wypłacie dofinansowań i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych.

REKLAMA

"Kwota miesięcznego dofinansowania uzależniona będzie od wymiaru czasu pracy niepełnosprawnego, stopnia jego niepełnosprawności, szczególnych schorzeń oraz typu pracodawcy, który go zatrudnia" - powiedział podczas środowej konferencji prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Wojciech Skiba.

Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej otrzymają 160 proc. najniższego wynagrodzenia za osobę mającą znaczny stopień niepełnosprawności. Dotychczas otrzymywali oni 130 proc. najniższego wynagrodzenia.

Do kosztów wynagrodzenia osoby mającej umiarkowany stopień niepełnosprawności PFRON dopłaci 140 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli o 30 proc. więcej niż dotychczas.

Do wypłaty osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności w zakładzie pracy chronionej fundusz dopłaci 60 proc. najniższego wynagrodzenia (dotychczas było to 50 proc.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto właściciele zakładu pracy chronionej, zatrudniający chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, epileptyków oraz osoby niewidome dostaną dodatkowo na każdą z tych osób 40 proc. najniższego wynagrodzenia.

Pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy, czyli zatrudniający co najmniej 25 pracowników na pełny etat, z czego co najmniej 6 proc. to niepełnosprawni albo zatrudniający mniej niż 25 pracowników, dostaną 70 proc. kwoty, która przysługuje zakładowi pracy chronionej.

Jeśli zatrudniają chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, epileptyków oraz osoby niewidome, otrzymają 90 proc. tego, co dostałby zakład płacy chronionej.

Dofinansowania będą przysługiwać na wszystkich pracowników, nie zaś - jak do tej pory - na osoby, które nie nabyły praw emerytalnych.

Od 1 stycznia 2009 zmienia się również system dofinansowania przez PFRON organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dotychczas działania organizacji pozarządowych finansowane były przez PFRON w ramach kolejnych edycji programu "Partner", teraz finansowanie będzie odbywało się w ramach tzw. systemu zadań zlecanych. W ten sposób dofinanowane będą zadania związane z rehabilitacją zawodową i społeczną.

Dzięki nowemu systemowi, finansowanie organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych będzie bardziej stabilne. System umożliwia bowiem zawieranie z nimi wieloletnich umów.

"Jest również bardziej przyjazny i otwarty. Na 544 złożone wnioski, 119 pochodzi od organizacji, które wcześniej nie były finansowane przez fundusz" - powiedział prezes Skiba.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA