REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom łatwiej będzie zatrudniać wykwalifikowanych imigrantów

Katarzyna Wójcik-Adamska

REKLAMA

EU chce zachęcić do pracy na jej terytorium wysoko wykwalifikowanych pracowników z państw trzecich. Mają uzyskiwać dwuletnie zezwolenie na pobyt i pracę.

W Parlamencie Europejskim w tym tygodniu będą kontynuowane prace nad wprowadzeniem tzw. błękitnej karty. Ma ona ułatwić legalne uzyskanie wykwalifikowanym imigrantom spoza UE.

REKLAMA

Będzie ona funkcjonować jako zezwolenie na pobyt i pracę przez 2 lata z możliwością jej przedłużenia. Prawo do niej mają mieć osoby, które posiadają dyplom ukończenia szkoły wyższej lub wyższej szkoły zawodowej, a także osoby z doświadczeniem zawodowym wynoszącym sześć lat, z tego co najmniej dwa lata na stanowisku kierowniczym. Po pięciu latach pracy w Unii Europejskiej posiadacz tej karty ma otrzymywać status rezydenta długoterminowego.

Takie rozwiązania przewidziane są w dyrektywie Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli krajów trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i w poprawkach do decyzji zaproponowanych przez Parlament w procedurze konsultacji.

Dla porównania, w USA Zielona Karta pozwala na stały pobyt do 10 lat i pozwala ludziom pracować i swobodnie podróżować na terenie całych Stanów.

REKLAMA

Do Unii Europejskiej przybywa zaledwie 5,5 proc. wysoko wykwalifikowanych migrantów z Afryki północnej, podczas gdy USA lub Kanadę wybiera 54 proc. z nich. Główną przyczyną tak niskiej atrakcyjności UE jako celu migracji jest istnienie 27 różnych systemów przyjmowania imigrantów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zastosowanie kompleksowego i spójnego podejścia do europejskiej polityki migracyjnej jest konieczne. Przyciągając wysoko wykwalifikowanych specjalistów, Unia przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności i wzrostu gospodarczego - podkreśla Ewa Klamt, niemiecka posłanka i sprawozdawczymi projektu w Parlamencie.

Na podstawie błękitnej karty w UE będą mogli przebywać również członkowie rodzin pracowników. O liczbie przyjętych migrantów zadecydują poszczególne kraje członkowskie. Raport w sprawie Błękitnej Karty będzie omawiany na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, w najbliższą środę.

Polskie firmy korzystają już z ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE od lipca 2007 r. - mogą bez zezwolenia zatrudniać Ukraińców, Białorusinów i Rosjan. Obecnie (od lutego tego roku) mogą oni pracować w Polsce we wszystkich branżach przez pół roku. Wcześniej bez zezwolenia mogli pracować przez okres trzech miesięcy.

18,5 mln obywateli krajów trzecich przebywa legalnie w Unii Europejskiej

KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA

katarzyna.wojcik@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA