| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szejnfeld o nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej: będzie przełom

Szejnfeld o nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej: będzie przełom

Przełomowe - tak wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld określa założenia projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt umożliwia m.in. wprowadzenie "jednego okienka" w kwietniu 2009 roku - zapowiedział.

"Dzisiejsza Rada Ministrów na pewno będzie przełomową. Zobaczymy, jeśli Rada Ministrów przyjmie ten projekt, to będzie to niebywały przełom. (...) Po raz pierwszy w historii Polski będą miały miejsce rozwiązania, które pomagają prowadzić działalność gospodarczą" - powiedział Szejnfeld we wtorek w Radiu PIN.

"Stworzymy wreszcie, coś o czym się mówi od wielu lat, pod hasłem +jedno okienko+, a więc, że te wszystkie sprawy - które będą załatwiane dla obywatela, potem przedsiębiorcy - będą załatwiane w jednym miejscu w jednym urzędzie" - mówił. "To ma być tylko okres przejściowy, ponieważ docelowo idziemy do czegoś co nazywamy +zero okienka+, czyli załatwianie wszystkich ważnych własnych spraw poprzez internet" - zapowiedział wiceszef MG.

Szejnfeld zapewnił, że +jedno okienko+ "pojawi się 1 kwietnia 2009 roku", natomiast okres wprowadzenia +zero okienka+ "chcemy żeby trwał nie dłużej niż do połowy roku 2011" - mówił. "Będziemy się starać wprowadzić to wcześniej, pamiętajmy, że w przypadku +zera okienka+ jest potrzeba stworzenia bazy informatycznej, która będzie zawierała miliony danych i dlatego na to potrzeba czasu" - dodał.

Podkreślił, że nowelizacja oznacza nie tylko ograniczenie, ale również "racjonalizację kontroli, wprowadzenie pewnych uczciwych zasad, gdzie obywatel - w tym przypadku będący przedsiębiorcą - jest równy urzędnikowi".

"Wprowadzamy obowiązek zawiadomienia przedsiębiorcy, że się chce u niego przeprowadzić kontrolę" - mówił wiceminister gospodarki. Dodał, że to zawiadomienie będzie dostarczane na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli. "Tego nigdy nie było dotąd" - podkreślił.

"Po drugie kontrola jak przyjdzie do przedsiębiorcy, ma obowiązek poinformować o prawach i obowiązkach przedsiębiorcy. Po trzecie, jeżeli kontrola będzie przeprowadzana niezgodnie z przepisami, niezgodnie z tym o czym poinformowano przedsiębiorcę, to będzie nieważna i dokumenty zebrane podczas tej kontroli mają być nieważne. Po czwarte, kontrolowanemu przedsiębiorcy dajemy (...) prawo sprzeciwu, oczywiście musi to uzasadnić i oczywiście to wstrzymuje kontrolę" - wyliczał.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »