REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szejnfeld o nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej: będzie przełom

REKLAMA

Przełomowe - tak wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld określa założenia projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt umożliwia m.in. wprowadzenie "jednego okienka" w kwietniu 2009 roku - zapowiedział.

"Dzisiejsza Rada Ministrów na pewno będzie przełomową. Zobaczymy, jeśli Rada Ministrów przyjmie ten projekt, to będzie to niebywały przełom. (...) Po raz pierwszy w historii Polski będą miały miejsce rozwiązania, które pomagają prowadzić działalność gospodarczą" - powiedział Szejnfeld we wtorek w Radiu PIN.

REKLAMA

REKLAMA

"Stworzymy wreszcie, coś o czym się mówi od wielu lat, pod hasłem +jedno okienko+, a więc, że te wszystkie sprawy - które będą załatwiane dla obywatela, potem przedsiębiorcy - będą załatwiane w jednym miejscu w jednym urzędzie" - mówił. "To ma być tylko okres przejściowy, ponieważ docelowo idziemy do czegoś co nazywamy +zero okienka+, czyli załatwianie wszystkich ważnych własnych spraw poprzez internet" - zapowiedział wiceszef MG.

Szejnfeld zapewnił, że +jedno okienko+ "pojawi się 1 kwietnia 2009 roku", natomiast okres wprowadzenia +zero okienka+ "chcemy żeby trwał nie dłużej niż do połowy roku 2011" - mówił. "Będziemy się starać wprowadzić to wcześniej, pamiętajmy, że w przypadku +zera okienka+ jest potrzeba stworzenia bazy informatycznej, która będzie zawierała miliony danych i dlatego na to potrzeba czasu" - dodał.

Podkreślił, że nowelizacja oznacza nie tylko ograniczenie, ale również "racjonalizację kontroli, wprowadzenie pewnych uczciwych zasad, gdzie obywatel - w tym przypadku będący przedsiębiorcą - jest równy urzędnikowi".

"Wprowadzamy obowiązek zawiadomienia przedsiębiorcy, że się chce u niego przeprowadzić kontrolę" - mówił wiceminister gospodarki. Dodał, że to zawiadomienie będzie dostarczane na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli. "Tego nigdy nie było dotąd" - podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
"Po drugie kontrola jak przyjdzie do przedsiębiorcy, ma obowiązek poinformować o prawach i obowiązkach przedsiębiorcy. Po trzecie, jeżeli kontrola będzie przeprowadzana niezgodnie z przepisami, niezgodnie z tym o czym poinformowano przedsiębiorcę, to będzie nieważna i dokumenty zebrane podczas tej kontroli mają być nieważne. Po czwarte, kontrolowanemu przedsiębiorcy dajemy (...) prawo sprzeciwu, oczywiście musi to uzasadnić i oczywiście to wstrzymuje kontrolę" - wyliczał.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA