REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skargi trafią do wszystkich WSA

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Od 11 października skargi na interpretacje indywidualne będą rozpatrywały wszystkie WSA. Dotyczy to także spraw, które już wpłynęły do sądu w Warszawie, a nie mają terminu rozprawy. Rozpatrywanie spraw zróżnicuje orzecznictwo, co nie musi być korzystne dla podatników.

Koniec z przesyłaniem skarg na interpretacje prawa podatkowego wyłącznie do WSA w Warszawie. Od 11 października podatnik, który mieszka we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Opolu, Jeleniej Górze czy w innej miejscowości, dla której właściwy jest inny wojewódzki sąd administracyjny niż w Warszawie, i nie zgadza się z interpretacją indywidualną wydaną przez ministra finansów, może złożyć skargę do swojego sądu, właściwego dla jego miejsca zamieszkania lub siedziby firmy. Stało się tak na mocy rozporządzenia prezydenta w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra finansów, prezesa ZUS oraz prezesa KRUS (Dz.U. nr 163, poz. 1016), które 11 października weszło w życie.

REKLAMA

Uciążliwy wymóg

REKLAMA

Dotychczasowy przepis był uciążliwy dla wszystkich: podatników, firm, ich pełnomocników, organów podatkowych i WSA w Warszawie. To na sędziów III wydziału warszawskiego sądu administracyjnego spadł bowiem obowiązek rozstrzygania skarg na wszystkie interpretacje wydawane przez ministra finansów. Efekt? Ponad połowa wokandy to skargi na interpretacje. Z kolei wszyscy podatnicy, dla których właściwy jest inny WSA niż w Warszawie, musieli przesyłać skargi na interpretacje do Warszawy. Jak wskazuje Dominik Szczygieł, doradca podatkowy w kancelarii MSDS, podatnicy spoza Warszawy oraz ich pełnomocnicy musieli poświęcać jeden bądź więcej dni na dotarcie do sądu tylko po to, by uczestniczyć np. w półgodzinnej rozprawie.

Zamysł ustawodawcy był jasny, ale uciążliwy. Skoro minister finansów ma swoją siedzibę w Warszawie, to skargi na jego interpretacje powinien rozpatrywać tutejszy WSA. Bez znaczenia pozostawał fakt, że interpretacje w imieniu ministra wydają dyrektorzy wybranych izb skarbowych. Dlatego zdaniem Dominika Szczygła, z punktu widzenia podatników oraz organów upoważnionych do wydawania interpretacji z całą pewnością wygodniejsze będzie rozpatrywanie spraw przez WSA właściwe dla miejsca zamieszkania podatnika czy siedziby firmy. Zmianę regulacji pozytywnie ocenia również Rafał Ciołek, dyrektor w departamencie podatkowym KPMG. Ma on także nadzieję, że rozwiązanie to przyczyni się do jeszcze szybszego eliminowania z obiegu prawnego wadliwych rozstrzygnięć.

- Należy jednocześnie przyznać, że obecnie sytuacja i tak nie jest zła, gdyż nawet przy skupieniu wszystkich spraw w warszawskim WSA wyroki zapadają już po około 5-6 miesiącach, co nie jest długim terminem jak na polskie warunki - uważa Rafał Ciołek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niejednolite orzecznictwo

Eksperci zwracają także uwagę na możliwe negatywne skutki, jakie przyniesie rozporządzenie prezydenta.

- Niestety z punktu widzenia wpływu na kształtowanie się jednolitej praktyki orzeczniczej nowe rozwiązanie oceniam zdecydowanie negatywnie - stwierdza Dominik Szczygieł. Jego zdaniem, po raz kolejny doprowadzi ono do regionalizacji prawa podatkowego.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta sprawy dotyczące interpretacji zarejestrowane przed 11 października w WSA w Warszawie rozpozna wojewódzki sąd administracyjny, który jest właściwy dla obszaru, na którym zamieszkuje strona skarżąca lub ma siedzibę firma, z wyjątkiem spraw, w których wyznaczono termin rozprawy.

Fot. Wojciech Górski

Wydane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozporządzenie, pozwoli skrócić czas oczekiwania na rozpatrzenie skarg na interpretacje podatkowe

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA