Odzyskanie podatku już bez kaucji
REKLAMA
REKLAMA
W obawie przed ponoszeniem kosztów sądowych w sporach o kaucję gwarancyjną VAT minister finansów zalecił niestosowanie dotyczących jej przepisów w ogólnej interpretacji prawa podatkowego z 4 września (nr PT5/033/12/JBN/08/1081). Interpretacja ta ukazała się w Dzienniku Urzędowym ministra finansów nr 10.
REKLAMA
Minister wyjaśnił w niej, że zwrotu różnicy podatku podatnikom zarejestrowanym jako podatnicy VAT UE rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT oraz podatnikom, którzy rozpoczęli wykonywanie takich czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy, należy dokonywać na ogólnych zasadach określonych w art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), bez konieczności złożenia przez podatnika tzw. kaucji gwarancyjnej. Dotychczas zwrot był możliwy, gdy podatnik złożył w urzędzie skarbowym kaucję, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na 250 tys. zł. Termin zwrotu był zaś wydłużony do 180 dni.
Interpretacja wydana została w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-25/07, który stanowił odpowiedź na pytanie prejudycjalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Trybunał orzekł w nim niezgodność art. 97 ust. 5 i 7 ustawy o VAT z przepisami unijnej dyrektywy VAT.
Teraz zwrot dokonywany będzie na ogólnych zasadach. Zastosowanie znajdzie zatem ogólna reguła, że zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł przedłużyć ten termin.
Ewa Konderak
ewa.konderak@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA