REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa nie będzie już blokować budowy marketów

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

REKLAMA

Ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest sprzeczna z konstytucyjnymi zasadami wolności gospodarczej i za kilka dni przestanie obowiązywać.

Trybunał Konstytucyjny zdyskwalifikował ustawę o sklepach wielkopowierzchniowych. Zdaniem sędziów obowiązująca od roku ustawa zbyt głęboko ingeruje w sferę wolności działalności gospodarczej, gdyż rozpoczęcie i prowadzenie działalności handlowej w obiektach przekraczających 400 mkw. jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody władzy administracyjnej. Prowadzenie działalności bez takiej zgody zostało przez ustawodawcę zagrożone sankcją karną. W rezultacie korzystanie z konstytucyjnej wolności poddane zostało w bezprecedensowy sposób reglamentacji administracyjnej.

REKLAMA

Trybunał stwierdził, że w trakcie uchwalania ustawy doszło do naruszenia zasad przyzwoitej legislacji, co jest sprzeczne z art. 2 konstytucjii.

Mimo że Rada Ministrów projekt ustawy oceniła negatywnie, a następnie Senat ją odrzucił, Sejm wadliwą ustawę uchwalił.

REKLAMA

- Ustawa naruszyła zasadę wolności gospodarczej określoną w art. 22 konstytucji. Ograniczenie wolności może nastąpić tylko z powodu ważnego interesu publicznego. A ten warunek nie został spełniony - podkreślał zastępca RPO Stanisław Trociuk, a Trybunał się z tym argumentem zgodził.

Zdaniem przedstawiciela RPO ważnym interesem publicznym nie jest ani kształtowanie korzystnych warunków nabywania towarów i usług, ani poprawa jakości usługi konsumentów, rozwój sieci handlowej czy rozwój infrastruktury, określone w art. 5 ustawy o sklepach wielkopowierzchniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Małgorzaty Niepokulczyckiej z Federacji Konsumentów, zaskarżona ustawa zdecydowanie ograniczyła prawa konsumentów do swobodnego dokonywania wyborów rynkowych po odpowiadających im cenach. Podobnego zdania byli również przedstawiciele przedsiębiorców. Zdaniem Krzysztofa Kajdy z departamentu prawnego Lewiatana, jedynym rzeczywistym celem ustawy była ochrona małych obiektów handlowych poprzez zahamowanie powstawania nowych i utrudnienia prowadzenia działalności przez już istniejące markety. Nie może to być jednak ważny interes publiczny w rozumieniu konstytucji.

Argumenty te podzielił TK. Sędziowie dostrzegli, że ustawa posługiwała się pojęciami i instytucjami wcześniej skreślonymi z innych ustaw.

Zdaniem Wojciecha Papisa, wiceprezesa Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, uchylenie ustawy spowoduje wzmożony rozwój obiektów wielkopowierzchniowych, które będą rugować z rynku małe sklepy.

- Ustawa ta zablokowała wiele setek inwestycji budowlanych, a tym samym i rozwój gospodarczy w innych obszarach - przyznał poseł Marek Wikiński.

Po wyroku TK inwestycje handlowe będą mogły się rozwijać i zostanie zahamowana tendencja do grupowania kapitału. Wyrok wejdzie w życie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i wtedy też ustawa przestanie obowiązywać.

Sieć supermarketów w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KATARZYNA ŻACZKIEWICZ-ZBORSKA

katarzyna.zaczkiewicz@infor.pl

OPINIA

ANDRZEJ FALIŃSKI

dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych z pewnością zaostrzyła konkurencję i przyspieszyła konsolidację. Niektóre firmy zdecydowały się na inwestycje na innych, bardziej przyjaznych i przewidywalnych rynkach. To nie jest teoria, tak zrobił np. AHOLD. Inni także rozważają wstrzymanie inwestycji strategicznych w Polsce, nie rezygnując z regionu (przykład - IKEA). Jeszcze inni, nie mogąc rozwijać sklepów wielkopowierzchniowych, będą kłaść nacisk na rozbudowę mniejszych obiektów. Jednocześnie poczekają na ustabilizowanie polityki legislacyjnej w Polsce i postanowienia sądów, licząc na pieniądze z roszczeń odszkodowawczych (za te roszczenia oczywiście zapłacą podatnicy). Zatem geografia rynku dystrybucji będzie się zmieniać, a ustawa o w.o.h. będzie na zmiany te wpływać - niekoniecznie w dobrym kierunku. Przykład: ekspansja w małe sieciowe formaty zmiecie z rynku handel indywidualny. Małe sklepy oczywiście pozostaną, ale niewiele z nich będzie sklepami niezależnymi. Mam smutną satysfakcję - scenariusz dziś realizujący się, zarysowałem cztery lata temu. Wtedy można było go uniknąć - dzisiaj proces jest w toku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA