REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinne przejęcie firmy z VAT

Magdalena Majkowka

REKLAMA

Nieodpłatne przekazanie zakładu rzemieślniczego w ramach rodziny jest opodatkowane VAT. Podatkowi nie podlega jedynie przekazanie zakładu samodzielnie sporządzającego bilans. Warunek ten w praktyce jest niemożliwy do spełnienia, dlatego konieczna jest zmiana przepisów.

REKLAMA

Nieodpłatne przekazanie zakładu rzemieślniczego na rzecz członka rodziny, głównie dzieci, w praktyce często wiąże się z kłopotami z urzędem skarbowym. Przekazanie majątku trwałego oraz maszyn i urządzeń traktowane jest jako zwykła sprzedaż, co skutkuje obowiązkiem odprowadzenia VAT. Problem ten był ostatnio przedmiotem interpelacji poselskiej do ministra finansów (nr 3141). Jak wyjaśnia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy, przy nieodpłatnym przekazaniu zakładu rzemieślniczego skutki w VAT będą uzależnione od sposobu dokonania tej transakcji. Jeśli podatnik, mający prawo do odliczenia VAT, przekaże wyłącznie poszczególne składniki majątku, może być zobowiązany do zapłaty VAT.

REKLAMA

- Jednak zazwyczaj przekazanie obejmuje całość lub większość składników takiego zakładu (maszyny, umowy itp.), stanowi on wtedy przedsiębiorstwo tak w rozumieniu VAT, jak i prawa cywilnego. Takie zbycie zakładu powinno być neutralne na gruncie VAT, a więc nie wywoływać skutków ani u zbywcy, ani u nabywcy - mówi Andrzej Nikończyk. Paulina Topolska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young wskazuje, że problem pojawia się, gdy przekazaniu podlega jedynie część majątku przedsiębiorstwa i chociaż stanowi ona powiązany organizacyjnie i finansowo zespół składników majątkowych, to jednak nie stanowi zakładu samodzielnie sporządzającego bilans.

- Tylko przekazanie takiego zakładu, w myśl ustawy o VAT, podlega bowiem wyłączeniu z opodatkowania - podkreśla Paulina Topolska. Zwolnienie to powołuje MF w odpowiedzi na interpelację poselską. Niestety w praktyce budzi ono liczne spory podatników z organami podatkowymi.

Ustawa o VAT, a przepisy unijne

REKLAMA

W przypadku, gdy przekazywane jest całe przedsiębiorstwo, wyłączenie z VAT nie budzi wątpliwości. Te pojawiają się, gdy podatnik przekazujący zakład wyłączy z przekazania niektóre składniki majątkowe. Zdaniem Andrzeja Nikończyka, to, czy przekazanie zakładu będzie nadal neutralne podatkowo, zależy od wyłączonych z przekazania składników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeśli były one istotne dla prowadzonej działalności (tzn. bez nich zakład nie może nadal funkcjonować), powstanie konieczność opodatkowania przekazania zakładu. Jeśli zaś nie były istotne to, zgodnie z Dyrektywą VAT, należy uznać, iż przekazano część przedsiębiorstwa, której zbycie również nie podlega VAT - twierdzi Andrzej Nikończyk.

UE

Problem w tym, że polskie prawo nie odzwierciedla w pełni założeń dyrektywy. Na ten aspekt zwrócił uwagę Tomasz Bełdyga, radca prawny w Departamencie Podatkowym Firmy Doradczej KPMG. Zdaniem eksperta opodatkowanie VAT nieodpłatnego przekazania zakładów rzemieślniczych w ramach rodziny stanowi poważne obciążenie, gdyż należny VAT, który w takim przypadku powinien uiścić przekazujący, nie podlega odliczeniu po stronie otrzymującego.

- Zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, jedynie nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans nie będzie podlegało opodatkowaniu. W praktyce jednak nie zawsze przekazywany zakład może być uznany za przedsiębiorstwo, nie mówiąc już o zakładzie samodzielnie sporządzającym bilans - mówi Tomasz Bełdyga. Ekspert wskazuje, że wyjściem z tej sytuacji mogłoby być zastosowanie przepisu art. 19 obowiązującej Dyrektywy 2006/112/WE, zgodnie z którym przekazanie całości lub części majątku nie jest traktowane jako transakcja podlegająca opodatkowaniu VAT, gdyż otrzymujący majątek jest w takiej sytuacji traktowany jako następca prawny przekazującego.

- Przepis ten nie został jednak prawidłowo wdrożony do polskiej ustawy o VAT, na co zwrócił ostatnio uwagę WSA (wyrok z 7 lutego 2008 r., III SA/Wa 934/07) - podkreśla ekspert.

Przekazanie przedsiębiorstwa

Również Dorota Borkowska, doradca w Departamencie Doradztwa Podatkowego, HLB Frąckowiak i Wspólnicy podkreśla, że obowiązek w zakresie VAT nie powstanie, pod warunkiem że przedmiotem zbycia będzie całe przedsiębiorstwo. Nasza rozmówczyni wskazuje, że ustawa o VAT nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwo, natomiast w świetle kodeksu cywilnego jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. A zatem przedsiębiorstwo stanowi wszystko to, co składa się na firmę: własność nieruchomości, urządzeń, materiałów, koncesji, praw autorskich, tajemnice przedsiębiorstwa, logo, księgi.

- Gdyby zbyciu podlegać miała część przedsiębiorstwa nieobciążona VAT, musiałaby ona stanowić organizacyjnie wyodrębniony w firmie zakład lub oddział samodzielnie sporządzający bilans, co w przypadku zakładów rzemieślniczych czy też małych firm raczej nie ma miejsca - mówi Dorota Borkowska. Zdaniem naszej rozmówczyni rodzice, chcąc przekazać firmę dzieciom, nie powinni tego czynić poprzez przekazanie poszczególnych składników swej firmy, lecz przekazać całą firmę.

- Wówczas organy podatkowe nie będą miały podstaw do żądania opodatkowania tej czynności VAT. Nie następuje bowiem zbycie składników przedsiębiorstwa, ale zbycie przedsiębiorstwa jako całości - radzi Dorota Borkowska.

Zmiana przepisów

Najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie zmian do ustawy o VAT.

Eksperci KPMG przygotowali dla Komisji Przyjazne Państwo projekt zmian artykułu 6 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym opodatkowaniu VAT nie podlegałoby również zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Należy mieć nadzieję, że zmiana ta rzeczywiście wejdzie w życie.

- Jednak przy obecnym brzmieniu przepisów polskiej ustawy o VAT, jedynie uznanie przekazywanego zakładu rzemieślniczego za przedsiębiorstwo pozwoliłoby uniknąć przekazującemu zapłaty należnego VAT bez ryzyka sporu z fiskusem - mówi Tomasz Bełdyga.

Paulina Topolska zwraca natomiast uwagę, że propozycję zmiany zawarto także w nowelizacji ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów.

Zaproponowano, aby wyłączeniu z opodatkowania podlegało zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, pod warunkiem że w wyniku transakcji zbycia dojdzie do sukcesji podatkowej, a nabywca jest lub w wyniku transakcji stanie się podatnikiem VAT.

- To jeszcze jednak nie rozwiązuje problemu, gdyż jedyną transakcją spełniającą te kryteria będzie podział przez wydzielenie - twierdzi Paulina Topolska.

Przekazanie zakładu rzemieślniczego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA