REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O spornych wynagrodzeniach orzeka sąd pracy

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Inspekcja pracy nie ma prawa nakazać pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli jest ono sporne lub wątpliwe.

ORZECZENIE

REKLAMA

REKLAMA

Spór w sprawie, jaką rozpatrzył wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny, dotyczył decyzji nakazującej wypłaty pracodawcy należnego wynagrodzenia za pracę. Decyzją z początku 2006 roku. Państwowa Inspekcja Pracy zobowiązała kopalnię do wypłacenia grupie ponad 1000 górników wynagrodzenia z tytułu pracy w niedzielę. Kopalnia odwołała się od tej decyzji, ale organ II instancji jej nie zmienił. Skuteczna okazała się dopiero skarga zakładu pracy do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Uchylając zaskarżoną decyzję okręgowego inspektora pracy, sąd uznał, że w sprawie nie wyjaśniono wszystkich faktów. Nie wiadomo, czy kwoty zostały prawidłowo wyliczone. Nie zbadano też wszystkich dokumentów. Ale to nie jedyny powód zakwestionowania decyzji. W ocenie sądu przepisy prawa pozwalają inspekcji pracy nakazać wypłatę wynagrodzenia, ale chodzi tu o wynagrodzenie należne. W tej sprawie wynagrodzenie za pracę w niedzielę jest wątpliwe i sporne, więc właściwy jest sąd powszechny tj. pracy, a nie organ administracji.

PIP zaskarżyła niekorzystny wyrok do NSA. W jego ocenie sąd I instancji błędnie uznał, że wynagrodzenia z tytułu pracy w niedzielę, za którą pracownicy nie otrzymali dnia wolnego, jest sporne. Ponadto zdaniem inspektora nakazanie wypłaty przez inspekcję pracy i skierowanie pozwu do sądu pracy, są niezależnymi, ale niewykluczającymi się drogami dochodzenia roszczeń.

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jednak skargę kasacyjną PIP. W pełni zaaprobował stanowisko sądu I instancji, że inspektor nie miał prawa wydać decyzji w tej sprawie. Jak podkreślił sąd, zastosowany w sprawie art. 9 pkt 2a ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (obecnie analogiczna regulacja znajduje się w art. 11 pkt 7 obowiązującej ustawy z 13 kwietnia 2007 r.) nie pozwała, aby nakazem inspekcji pracy rozstrzygnąć sporne kwestie związane ze stosunkiem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uznanie, że inspektor ma prawo do nakazania wypłaty wynagrodzenia, co do którego istnieją wątpliwości, stanowiłoby wkroczenie w kompetencje sądów pracy. Zakład pracy byłby związany decyzją. A sąd pracy w przypadku sporu nie mógłby rozstrzygnąć, czy wynagrodzenie było należne czy nie, bo nie może oceniać decyzji administracyjnych. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. AKT I OSK 1135/07

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA