reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odpowiedzialność wykonawców będzie większa

Odpowiedzialność wykonawców będzie większa

zmiana prawa - Do grupy uczestników procesu budowlanego zostanie wprowadzony wykonawca, który będzie mógł ponosić odpowiedzialność na podstawie prawa budowlanego.

Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa budowlanego ma na celu nie tylko skrócenie i uproszczenie procesu inwestycyjnego, ale także zwiększenie odpowiedzialności zawodowej uczestników tego procesu.

- Organ administracji nie będzie już ponosił odpowiedzialności za wydawanie pozwoleń na budowę i pozwoleń na użytkowanie budynków, bowiem zostaną one zniesione. To, żeby obiekt został wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną, musi pozostawać w gestii relacji pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego - mówi Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury. Dodaje, że relacje te muszą odpowiadać standardom i normom technicznym, wiedzy profesjonalnej i zawodowej.

- Do tego potrzebne jest bardziej szczegółowe określenie w prawie budowlanym, na czym polega zakres odpowiedzialności karnej i finansowej uczestników procesu budowlanego oraz pokazanie, w jaki sposób odpowiedzialność ta powinna być egzekwowana - wyjaśnia Olgierd Dziekoński.

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego do procesu budowlanego zostanie wprowadzony nowy jego uczestnik - wykonawca. Do tej pory uczestnikami procesu budowlanego byli jedynie: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót.

- Brak wśród uczestników procesu budowlanego wykonawcy sprawiał, że za wszystkie jego błędy odpowiadał kierownik budowy, który nie zawsze był w danym momencie na placu robót budowlanych i mógł wszystkiego dopilnować - mówi Jan Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pińczowie. Dodaje, że teraz każdy wykonawca robót budowlanych będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie przepisów karnych określonych w prawie budowlanym.

Wykonawca będzie odpowiadał m.in. za zapewnienie objęcia funkcji kierownika budowy lub kierownika robót przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, realizację robót zgodnie z dokumentacją budowy oraz przepisami, a także zapewnienie wykonania robót budowlanych przez osoby posiadające niezbędne kwalifikacje i uprawnienia i przy użyciu narzędzi oraz sprzętu posiadającego wymagane świadectwa dopuszczenia do użytkowania. Będzie on także odpowiedzialny za przestrzeganie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy wykonywaniu robót budowlanych.

Po zakończeniu wykonywania robót budowlanych wykonawca będzie zobowiązany do uporządkowania terenu budowy oraz doprowadzenie jej do stanu przewidzianego w zarejestrowanym projekcie budowlanym.

Resort infrastruktury chce, aby nowe, uproszczone procedury budowlane obowiązywały już od połowy 2009 roku.

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama