| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odpowiedzialność wykonawców będzie większa

Odpowiedzialność wykonawców będzie większa

zmiana prawa - Do grupy uczestników procesu budowlanego zostanie wprowadzony wykonawca, który będzie mógł ponosić odpowiedzialność na podstawie prawa budowlanego.

Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa budowlanego ma na celu nie tylko skrócenie i uproszczenie procesu inwestycyjnego, ale także zwiększenie odpowiedzialności zawodowej uczestników tego procesu.

- Organ administracji nie będzie już ponosił odpowiedzialności za wydawanie pozwoleń na budowę i pozwoleń na użytkowanie budynków, bowiem zostaną one zniesione. To, żeby obiekt został wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną, musi pozostawać w gestii relacji pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego - mówi Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury. Dodaje, że relacje te muszą odpowiadać standardom i normom technicznym, wiedzy profesjonalnej i zawodowej.

- Do tego potrzebne jest bardziej szczegółowe określenie w prawie budowlanym, na czym polega zakres odpowiedzialności karnej i finansowej uczestników procesu budowlanego oraz pokazanie, w jaki sposób odpowiedzialność ta powinna być egzekwowana - wyjaśnia Olgierd Dziekoński.

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego do procesu budowlanego zostanie wprowadzony nowy jego uczestnik - wykonawca. Do tej pory uczestnikami procesu budowlanego byli jedynie: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót.

- Brak wśród uczestników procesu budowlanego wykonawcy sprawiał, że za wszystkie jego błędy odpowiadał kierownik budowy, który nie zawsze był w danym momencie na placu robót budowlanych i mógł wszystkiego dopilnować - mówi Jan Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pińczowie. Dodaje, że teraz każdy wykonawca robót budowlanych będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie przepisów karnych określonych w prawie budowlanym.

Wykonawca będzie odpowiadał m.in. za zapewnienie objęcia funkcji kierownika budowy lub kierownika robót przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, realizację robót zgodnie z dokumentacją budowy oraz przepisami, a także zapewnienie wykonania robót budowlanych przez osoby posiadające niezbędne kwalifikacje i uprawnienia i przy użyciu narzędzi oraz sprzętu posiadającego wymagane świadectwa dopuszczenia do użytkowania. Będzie on także odpowiedzialny za przestrzeganie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy wykonywaniu robót budowlanych.

Po zakończeniu wykonywania robót budowlanych wykonawca będzie zobowiązany do uporządkowania terenu budowy oraz doprowadzenie jej do stanu przewidzianego w zarejestrowanym projekcie budowlanym.

Resort infrastruktury chce, aby nowe, uproszczone procedury budowlane obowiązywały już od połowy 2009 roku.

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »