| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polscy menadżerowie z branży budowlanej zaczynają wracać do Polski

Polscy menadżerowie z branży budowlanej zaczynają wracać do Polski

Zmienia się trwający już prawie trzy lata trend w wyjazdach Polaków na wyspy brytyjskie. Nie tylko spada ilość wyjeżdżających, ale coraz więcej rodaków myśli o powrocie. Specjaliści firmy Michael Page International obserwują wśród Polaków zajmujących stanowiska menadżerskie w branży budowlanej chęć powrotu do kraju. Branża ta przeżywa obecnie w Wielkiej Brytanii spory kryzys.

Wśród najważniejszych czynników skłaniających ich do powrotu stawiają oni między innymi relatywną zmianę w zarobkach. Spowodowane jest to nie tylko zwiększeniem siły naszej waluty, ale także wzrostem uposażeń proponowanych w polskich firmach. W zestawieniu z wyższymi kosztami życia w Wielkiej Brytanii okazuje się, że nie jest to już dla nas Eldorado. W obliczu tego faktu tęsknota za krajem i bliskimi powoduje, że wielu naszych rodaków podejmuje decyzję o powrocie. Tym bardziej, że trudno niektórym z nich przyzwyczaić się do tempa pracy i konkurencyjności jakich wymaga brytyjski pracodawca oraz kultury korporacyjnej panującej w tamtejszych firmach.


Z trendu tego korzystają skwapliwie polscy przedsiębiorcy. Coraz częściej firmy z branży budowlanej skłonne są nawet poszukiwać polskich menadżerów na wyspach. „W 20% prowadzonych przez nas projektów rekrutacyjnych nasi klienci wykazują zainteresowanie zatrudnieniem menadżera pracującego w Wielkiej Brytanii - mówi Jérôme Lafuite, Dyrektor Generalny Michael Page International. - Często organizujemy wideokonferencje, a niejednokrotnie klienci zgadzają się nawet na pokrycie kosztów przylotu kandydata do Polski na spotkania rekrutacyjne. To wyraźny sygnał mówiący o zmieniającym się rynku.” Coraz częstszą praktyką wśród wielkich firm budowlanych, już teraz zatrudniających po kilka tysięcy pracowników, jest wprowadzanie systemu szkoleń zawodowych dla świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych i to nie tylko tych o profilu technicznym. Poszukiwane są osoby ambitne, z predyspozycjami kierowniczymi, które w przyszłości stanowić mają o sile kadry menadżerskiej poszczególnych korporacji budowlanych.


Branża budowlana w Polsce wchodzi w fazę szybszego rozwoju. Dobry wzrost gospodarczy i duża ilość inwestorów na rynku sprzyjają takim tendencjom. Także pespektywa współorganizowania przez Polskę Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 zwiększa wśród przedsiębiorców z branży skłonność do zatrudniania nowych pracowników. Kwoty, jakie Polska musi przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury w związku z przygotowaniami do Euro 2012 gwarantują wracającym do kraju menedżerom co najmniej kilkuletnie zatrudnienie w ojczyźnie. 6,5 mld zł na budowę autostrad, 4,5 mld na modernizację szlaków kolejowych, brak 40 tysięcy pokoi dla kibiców, którzy w prognozowanej liczbie 21 mln odwiedzą nasz kraj, czy fatalna w tej chwili infrastruktura stadionowa - to tylko niektóre obszary, które zagospodarować będą musieli menedżerowie branży budowlanej w Polsce.


W kontekście planów budowlanych związanych z Euro 2012, obawy kadry menadżerskiej budzi w Polsce brak siły roboczej, wysokie koszty pracy oraz fakt, że realizacja dużych kontraktów infrastrukturalnych trwa kilka lat, a do 2012 roku pozostało ich raptem cztery. - Musimy pamiętać, że w 2012 roku odbędzie się także inna wielka impreza sportowa - Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie, których terminy zakończenia prac budowlanych niemal zbiegną się z polskimi - zauważa Jérôme Lafuite, Dyrektor Generalny Michael Page International. Stawia to przed polskimi specjalistami spory dylemat - wyzwania związane z Euro czy olimpiadą...


Źródło: Michael Page International (www.michaelpage.pl)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK