reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Działania naprawcze zależą od stopnia szkody

Działania naprawcze zależą od stopnia szkody

NOWE PRAWO - Jeżeli przedsiębiorca wyrządził szkodę w środowisku, to w pierwszej kolejności musi podjąć podstawowe działania naprawcze.

Rozporządzenie ministra środowiska z 4 czerwca 2008 r. w sprawie rodzajów działań naprawczych oraz warunków i sposobu ich prowadzenia (Dz.U. nr 103, poz. 664), które dziś wchodzi w życie, określa działania przedsiębiorcy w przypadku spowodowania przez niego szkody ekologicznej.

Firma, która w wyniku swojej działalności zanieczyściła środowisko, w pierwszej kolejności podejmuje podstawowe działania naprawcze. Jednak jeżeli okaże się to niewystarczające, to wówczas musi podjąć działanie uzupełniające. Jeżeli kolejne kroki nie przywróciły pierwotnego stanu w przyrodzie, to podejmuje dalsze działania, które rozporządzenie określa jako kompensacyjne.

W przypadku szkody w gatunkach chronionych firma w sposobie prowadzenia działań naprawczych musi uwzględnić m.in. wpływ działań naprawczych na zdrowie ludzi i bezpieczeństwo publiczne, koszt działań czy prawdopodobieństwo uzyskania zakładanych efektów działań naprawczych.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie przedsiębiorcy mają nie tylko naprawiać wyrządzone szkody, ale i przeciwdziałać takim zdarzeniom.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama