REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczanie VAT od paliwa obniży koszty przedsiębiorców

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Umożliwienie przedsiębiorcom dokonywania odliczeń VAT od paliwa do samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej obniżyłoby koszty działania firm.
ROZMOWA

• Powodem wzrostu cen na rynku jest m.in. drogie paliwo. Jeśli nie jest możliwe obniżenie akcyzy na paliwo, to może należy umożliwić przedsiębiorcom odliczanie VAT od kupowanego paliwa do samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej?

REKLAMA

- Przepisy VAT zawierające wyłączenie możliwości odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliw do samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej wymagają zmiany i to nie tylko ze względu na rosnące ceny paliw. Ograniczenie takie, notabene będące przedmiotem skargi do KE, w sposób niczym poza interesem fiskalnym nieuzasadniony, generuje koszty po stronie przedsiębiorców.

• Zgodnie z naczelną zasadą VAT podatek ten powinien być neutralny dla podatnika-przedsiębiorcy.

- Tym samym podatnik powinien mieć m.in. możliwość odliczania podatku w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane w prowadzonej działalności. Wyłączenie takiej możliwości dla paliw do samochodów osobowych, jako niezgodne z regulacjami unijnymi, było już przedmiotem skargi do KE, która zauważając problem wystosowała zapytanie do polskiego rządu w tej kwestii. Jeśli Polska szybko nie zareaguje i nie zmieni przepisów, to prawdopodobnie nie dość, że zostanie do takiej zmiany zmuszona, to jeszcze będzie zobowiązana do zwrotu kwot otrzymanych z tego tytułu od podatników, jak to miało miejsce w przypadku podatku akcyzowego.

• Jakie korzyści mieliby przedsiębiorcy z umożliwienia odliczania VAT od paliwa do samochodów osobowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Przedsiębiorcy używający w działalności gospodarczej samochodów są konsumentami paliwa. Kupując je, płacą za surowiec, jego przetworze- nie i dostarczenie. Płacą również VAT i akcyzę, więc koszty ich działalności są wyższe. W 2007 roku 16,5 tys. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 pracowników poniosło koszty uzyskania przychodów z całokształtu działalności w wysokości 1610 mld zł.

• Jaki odsetek stanowią koszty paliwa?

- Jeżeli przyjmiemy, że koszty paliwa stanowią przeciętnie 0,1 proc. kosztów uzyskania przychodów, to firmy te poniosły koszty z tytułu VAT w wysokości 350 mln zł. O tyle więcej musiały kosztować towary i usługi, które te przedsiębiorstwa sprzedały. W Polsce działa jeszcze prawie 1,7 mln przedsiębiorstw mikro i małych. Możliwość odliczenia VAT zapewniłaby nie tylko neutralność podatkową, ale obniżyłaby też koszty działania firm, co w czasie rosnących cen paliw i innych surowców, a także rosnących kosztów pracy, obniżyłoby tempo wzrostu kosztów w przedsiębiorstwach. Zwiększyłoby ich konkurencyjność i zdolności akumulacyjne.

• Czy oszczędności w firmach z tego tytułu mogłyby wpłynąć na zahamowanie wzrostu cen wyrobów czy usług spowodowanych przez drożejący transport?

- Trudno liczyć na zahamowanie wzrostu cen towarów i usług tylko i wyłącznie w wyniku wprowadzenia możliwości odliczania VAT od zakupionego przez przedsiębiorstwa paliwa. Na ponad 4-proc. wzrost cen towarów i usług składa się bowiem znacznie więcej czynników niż tylko wzrost kosztów paliwa. Takie rozwiązanie będzie miało zapewne bardzo istotne znaczenie dla firm transportowych i dla ich kontrahentów. Tu można rzeczywiście oczekiwać zahamowania wzrostu cen usług.

Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan

Rozmawiał Krzysztof Tomaszewski

HENRYKA BOCHNIARZ prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, zrzeszającej ponad 3000 firm, które zatrudniają około 600 tys. pracowników, wiceprzewodnicząca Trójstronnej Komisji ds. społeczno-gospodarczych oraz Komitetu Dobrych Praktyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA