| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca może prowadzić wstępne szkolenie

Pracodawca może prowadzić wstępne szkolenie

NOWE PRAWO Wszystkie osoby kończące szkolenie bhp otrzymają takie samo zaświadczenie potwierdzające zdobycie wiedzy i umiejętności.


Kurs bhp składa się z zajęć praktycznych i teoretycznych i nie może trwać krócej niż 15 godzin lekcyjnych. Tak stanowi rozporządzenie w sprawie szkoleń bhp, które weszło w życie 24 listopada. Nowe przepisy definiują także pojęcie seminarium bhp. Jest to forma zajęć umożliwiająca uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy z zakresu bhp o czasie trwania nie krótszym niż pięć godzin lekcyjnych.

Szkolenie może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp. Zalicza się do nich m.in. ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, szkoły ponadgimnazjalne i wyższe oraz stowarzyszenia, których celem statutowym jest działalność związana z bhp. Wszyscy organizatorzy szkoleń wydają uczestnikom takie samo zaświadczenie, którego wzór określa nowe rozporządzenie w sprawie szkoleń bhp.

Wstępne szkolenie przeprowadza się w formie instruktażu (ogólnego i stanowiskowego). Nowe przepisy definiują pojęcie instruktażu ogólnego. Nie może on trwać krócej niż dwie godziny lekcyjne i ma umożliwić uzyskanie, zaktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w firmie w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp. Instruktaż może prowadzić służba bhp, osoba wykonująca w firmie jej zadania, pracodawca lub wyznaczony przez niego pracownik. Dotychczas nie mógł tego robić szef firmy.

Szkolenie bhp kończy się egzaminem, który jest przeprowadzany przed komisją powołaną przez organizatora. Nie zmieniła się częstotliwość szkoleń okresowych. Szkolenia pracowników na stanowiskach robotniczych przeprowadza się co najmniej raz na trzy lata, a na stanowiskach robotniczych, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku. Pozostali pracownicy muszą zaliczać szkolenia co najmniej raz na pięć lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na sześć lat.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 października 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 196, poz. 1420).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK