reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja najwyższa od kwietnia 2005 r.

Inflacja najwyższa od kwietnia 2005 r.

Ministerstwo Finansów trafiło z prognozą inflacji, która w październiku wzrosła w ujęciu rocznym do 3 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. Po tych danych ekonomiści są pewni, że RPP za dwa tygodnie podwyższy stopy procentowe.


GUS podał wczoraj, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku były średnio o 0,6 proc. wyższe niż we wrześniu oraz o 3 proc. wyższe niż przed rokiem. Od początku 2007 roku ceny wzrosły o 3 proc. wobec wzrostu o 1,6 proc. w takim samym okresie ubiegłego roku. Ostatni raz inflacja w ujęciu rocznym wynosiła 3 proc. w kwietniu 2005 r., gdy wygasł impuls inflacyjny po wejściu Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 r. Potem dynamika wzrostu cen była już niższa.

- Wzrost cen w październiku był spowodowany głównie bardzo silnym wzrostem cen żywności, co podobnie jak w poprzednim miesiącu było związane ze wzrostami cen na rynkach światowych, szczególnie na rynku europejskim - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

W porównaniu z wrześniem ceny żywności były wyższe o 1,8 proc. Najwyższy wzrost odnotowano w przypadku masła (6,3 proc.), ale także owoców (4,9 proc.), sera (4,7 proc.), warzyw (3,4 proc.) i pieczywa (3,3 proc.). Ceny drobiu spadły o 2,4 proc., a zagranicznych usług turystycznych o 3,7 proc.

W ujęciu rocznym, czyli w porównaniu z październikiem 2006 r., najbardziej zdrożały paliwa do prywatnych środków transportu (o 7,6 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (6,6 proc.), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (5 proc.), natomiast spadły ceny odzieży i obuwia (7,2 proc.), usług rekreacyjnych i kulturalnych (2,6 proc.) i łączności (2,4 proc.).

Według Krystyny Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2008 roku wzrost cen żywności będzie mniejszy niż spodziewane przez nią 8-10 proc. w ciągu 2007 roku.

- Ceny artykułów mleczarskich, zbożowych, ale także owoców będą rosły zwłaszcza w pierwszej połowie 2008 roku. To skutek wzrostu popytu zagranicznego, wzrostu cen na zagranicznych rynkach oraz niższych zbiorów. Możliwy jest spadek cen drobiu, bo tu obserwujemy spadek popytu - mówi Krystyna Świetlik.

Ekonomiści spodziewają się, że wskaźnik inflacji na koniec 2007 roku może osiągnąć poziom 3,5 proc. To górna granica odchyleń od celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. z możliwymi odchyleniami od 1,5 do właśnie 3,5 proc.

- Inflacja wzrośnie w listopadzie jeszcze nieznacznie do 3,1-3,2 proc., a potem w grudniu wzrost będzie wyraźniejszy i sięgnie nawet 3,7 proc. - mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Jego zdaniem w I kwartale 2008 r. inflacja ustabilizuje się wokół 3,5 proc., a w II zbliży się do 4 proc.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama