REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja najwyższa od kwietnia 2005 r.

Paweł Czuryło

REKLAMA

Ministerstwo Finansów trafiło z prognozą inflacji, która w październiku wzrosła w ujęciu rocznym do 3 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. Po tych danych ekonomiści są pewni, że RPP za dwa tygodnie podwyższy stopy procentowe.

GUS podał wczoraj, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku były średnio o 0,6 proc. wyższe niż we wrześniu oraz o 3 proc. wyższe niż przed rokiem. Od początku 2007 roku ceny wzrosły o 3 proc. wobec wzrostu o 1,6 proc. w takim samym okresie ubiegłego roku. Ostatni raz inflacja w ujęciu rocznym wynosiła 3 proc. w kwietniu 2005 r., gdy wygasł impuls inflacyjny po wejściu Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 r. Potem dynamika wzrostu cen była już niższa.

REKLAMA

- Wzrost cen w październiku był spowodowany głównie bardzo silnym wzrostem cen żywności, co podobnie jak w poprzednim miesiącu było związane ze wzrostami cen na rynkach światowych, szczególnie na rynku europejskim - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

W porównaniu z wrześniem ceny żywności były wyższe o 1,8 proc. Najwyższy wzrost odnotowano w przypadku masła (6,3 proc.), ale także owoców (4,9 proc.), sera (4,7 proc.), warzyw (3,4 proc.) i pieczywa (3,3 proc.). Ceny drobiu spadły o 2,4 proc., a zagranicznych usług turystycznych o 3,7 proc.

W ujęciu rocznym, czyli w porównaniu z październikiem 2006 r., najbardziej zdrożały paliwa do prywatnych środków transportu (o 7,6 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (6,6 proc.), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (5 proc.), natomiast spadły ceny odzieży i obuwia (7,2 proc.), usług rekreacyjnych i kulturalnych (2,6 proc.) i łączności (2,4 proc.).

Według Krystyny Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2008 roku wzrost cen żywności będzie mniejszy niż spodziewane przez nią 8-10 proc. w ciągu 2007 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ceny artykułów mleczarskich, zbożowych, ale także owoców będą rosły zwłaszcza w pierwszej połowie 2008 roku. To skutek wzrostu popytu zagranicznego, wzrostu cen na zagranicznych rynkach oraz niższych zbiorów. Możliwy jest spadek cen drobiu, bo tu obserwujemy spadek popytu - mówi Krystyna Świetlik.

Ekonomiści spodziewają się, że wskaźnik inflacji na koniec 2007 roku może osiągnąć poziom 3,5 proc. To górna granica odchyleń od celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. z możliwymi odchyleniami od 1,5 do właśnie 3,5 proc.

- Inflacja wzrośnie w listopadzie jeszcze nieznacznie do 3,1-3,2 proc., a potem w grudniu wzrost będzie wyraźniejszy i sięgnie nawet 3,7 proc. - mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Jego zdaniem w I kwartale 2008 r. inflacja ustabilizuje się wokół 3,5 proc., a w II zbliży się do 4 proc.

- W najbliższych miesiącach za wzrost cen będą odpowiedzialne ceny żywności oraz ceny paliw, które rosną od początku listopada. Poza tym coraz mocniej do głosu zaczną dochodzić czynniki popytowe - podkreśla ekonomista Banku Millennium.

Choć na razie za wzrost inflacji odpowiadają głównie czynniki podażowe, które powinny powodować jedynie przejściowy wzrost inflacji, to ekonomiści są przekonani, że najnowsze dane tylko upewnią członków Rady Polityki Pieniężnej o słuszności podniesienia w listopadzie stóp procentowych.

- To nie będzie koniec cyklu podwyżek. Po podwyżce listopadowej spodziewamy się jeszcze trzech podwyżek po 25 pkt bazowych w 2008 roku, co sprawi, że główna stopa NBP znajdzie się na poziomie 5,75 proc. - dodaje Grzegorz Maliszewski.

Bardziej optymistyczni są ekonomiści z Banku BPH, według których w 2008 roku może dojść do jednej, dwóch podwyżek stóp procentowych. Posiedzenie RPP zaplanowano na 27-28 listopada.

Paweł Czuryło

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA