reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja coraz dalej od celu Rady Polityki Pieniężnej

Inflacja coraz dalej od celu Rady Polityki Pieniężnej

Chociaż ekonomiści nie sądzą, żeby inflacja w październiku wzrosła aż do 3 proc., to dopuszczają możliwość inflacyjnej niespodzianki z uwagi na wzrost cen żywności.


Za wzrost wskaźnika inflacji w październiku odpowiadają wyższe ceny żywności. Drożały zarówno produkty zbożowe, jak i przetwórstwa zbożowego, ale także wyższe mogą być ceny mięsa. Do wzrostu inflacji przyczyniły się też paliwa - mówi Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.

Jutro GUS poda dane o inflacji w październiku, która według Ministerstwa Finansów wzrosła do 3 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. Prognozy ekonomistów wahają się od poziomu 2,7 proc. do 3 proc., co oznacza wzrost inflacji ponad cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej, czyli 2,5 proc. Choć RPP dopuszcza wahania inflacji w przedziale 1,5-3,5 proc., to celem Rady jest utrzymanie inflacji jak najbliżej 2,5 proc.

Październikowy wzrost inflacji to jeszcze nie koniec wyższych cen. W grudniu inflacja może dotrzeć do 3,2-3,4 proc., a ekonomiści BGŻ wskazują nawet na poziom 3,6 proc.

- Wysokie, ponad 3-proc. tempo wzrostu cen może utrzymać się w ciągu najbliższych kwartałów - uważa Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Bardziej optymistyczny jest Mirosław Pietrewicz z RPP, który w wywiadzie dla GP stwierdził, że na koniec roku inflacja powinna być zbliżona do 3 proc., aby w 2008 roku nie przekroczyć 3,5 proc.

- Szczególnie nerwowy dla RPP może być początek roku, gdy w styczniu inflacja może osiągnąć najwyższy poziom w 2008 roku, czyli 3,8 proc. Potem powinna się obniżać, ale pytanie, czy uwierzą w to członkowie RPP - podkreśla Dariusz Winek.

Według prognoz ekonomistów inflacja od połowy 2008 roku zacznie się obniżać i na koniec 2008 roku może zbliżyć się do celu RPP, czyli 2,5 proc. - wyniesie 2,6-2,7 proc.

Przyspieszenie tempa wzrostu cen jest wskazywane jako przyczyna oczekiwanej w listopadzie podwyżki kosztów pieniądza. Inwestorzy wyceniają, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy stopy procentowe zostaną podwyższone przynajmniej trzykrotnie po 25 pkt bazowych, a Marian Noga z RPP wskazywał nawet na konieczność czterech podwyżek.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Wzrostem inflacji nie są zaskoczeni ekonomiści Merrill Lynch, którzy podkreślają, że w ten sposób Polska dołączy do Czech i Słowacji, gdzie ceny żywności wyniosły inflację do poziomów wyższych od wszelkich prognoz. Inflacja na Słowacji wzrosła w październiku do 3,3 proc. z 2,8 proc. we wrześniu, a w Czechach do najwyższego poziomu od stycznia 2002 r., czyli 4,0 proc. z 2,8 proc. we wrześniu.

Prognoza GP - inflacja

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama