REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja coraz dalej od celu Rady Polityki Pieniężnej

Paweł Czuryło

REKLAMA

Chociaż ekonomiści nie sądzą, żeby inflacja w październiku wzrosła aż do 3 proc., to dopuszczają możliwość inflacyjnej niespodzianki z uwagi na wzrost cen żywności.


REKLAMA

Za wzrost wskaźnika inflacji w październiku odpowiadają wyższe ceny żywności. Drożały zarówno produkty zbożowe, jak i przetwórstwa zbożowego, ale także wyższe mogą być ceny mięsa. Do wzrostu inflacji przyczyniły się też paliwa - mówi Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.

Jutro GUS poda dane o inflacji w październiku, która według Ministerstwa Finansów wzrosła do 3 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. Prognozy ekonomistów wahają się od poziomu 2,7 proc. do 3 proc., co oznacza wzrost inflacji ponad cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej, czyli 2,5 proc. Choć RPP dopuszcza wahania inflacji w przedziale 1,5-3,5 proc., to celem Rady jest utrzymanie inflacji jak najbliżej 2,5 proc.

Październikowy wzrost inflacji to jeszcze nie koniec wyższych cen. W grudniu inflacja może dotrzeć do 3,2-3,4 proc., a ekonomiści BGŻ wskazują nawet na poziom 3,6 proc.

- Wysokie, ponad 3-proc. tempo wzrostu cen może utrzymać się w ciągu najbliższych kwartałów - uważa Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardziej optymistyczny jest Mirosław Pietrewicz z RPP, który w wywiadzie dla GP stwierdził, że na koniec roku inflacja powinna być zbliżona do 3 proc., aby w 2008 roku nie przekroczyć 3,5 proc.

- Szczególnie nerwowy dla RPP może być początek roku, gdy w styczniu inflacja może osiągnąć najwyższy poziom w 2008 roku, czyli 3,8 proc. Potem powinna się obniżać, ale pytanie, czy uwierzą w to członkowie RPP - podkreśla Dariusz Winek.

Według prognoz ekonomistów inflacja od połowy 2008 roku zacznie się obniżać i na koniec 2008 roku może zbliżyć się do celu RPP, czyli 2,5 proc. - wyniesie 2,6-2,7 proc.

Przyspieszenie tempa wzrostu cen jest wskazywane jako przyczyna oczekiwanej w listopadzie podwyżki kosztów pieniądza. Inwestorzy wyceniają, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy stopy procentowe zostaną podwyższone przynajmniej trzykrotnie po 25 pkt bazowych, a Marian Noga z RPP wskazywał nawet na konieczność czterech podwyżek.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Wzrostem inflacji nie są zaskoczeni ekonomiści Merrill Lynch, którzy podkreślają, że w ten sposób Polska dołączy do Czech i Słowacji, gdzie ceny żywności wyniosły inflację do poziomów wyższych od wszelkich prognoz. Inflacja na Słowacji wzrosła w październiku do 3,3 proc. z 2,8 proc. we wrześniu, a w Czechach do najwyższego poziomu od stycznia 2002 r., czyli 4,0 proc. z 2,8 proc. we wrześniu.

Prognoza GP - inflacja

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA