REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja coraz dalej od celu Rady Polityki Pieniężnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Czuryło

REKLAMA

Chociaż ekonomiści nie sądzą, żeby inflacja w październiku wzrosła aż do 3 proc., to dopuszczają możliwość inflacyjnej niespodzianki z uwagi na wzrost cen żywności.


REKLAMA

Za wzrost wskaźnika inflacji w październiku odpowiadają wyższe ceny żywności. Drożały zarówno produkty zbożowe, jak i przetwórstwa zbożowego, ale także wyższe mogą być ceny mięsa. Do wzrostu inflacji przyczyniły się też paliwa - mówi Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.

Jutro GUS poda dane o inflacji w październiku, która według Ministerstwa Finansów wzrosła do 3 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. Prognozy ekonomistów wahają się od poziomu 2,7 proc. do 3 proc., co oznacza wzrost inflacji ponad cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej, czyli 2,5 proc. Choć RPP dopuszcza wahania inflacji w przedziale 1,5-3,5 proc., to celem Rady jest utrzymanie inflacji jak najbliżej 2,5 proc.

Październikowy wzrost inflacji to jeszcze nie koniec wyższych cen. W grudniu inflacja może dotrzeć do 3,2-3,4 proc., a ekonomiści BGŻ wskazują nawet na poziom 3,6 proc.

- Wysokie, ponad 3-proc. tempo wzrostu cen może utrzymać się w ciągu najbliższych kwartałów - uważa Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardziej optymistyczny jest Mirosław Pietrewicz z RPP, który w wywiadzie dla GP stwierdził, że na koniec roku inflacja powinna być zbliżona do 3 proc., aby w 2008 roku nie przekroczyć 3,5 proc.

- Szczególnie nerwowy dla RPP może być początek roku, gdy w styczniu inflacja może osiągnąć najwyższy poziom w 2008 roku, czyli 3,8 proc. Potem powinna się obniżać, ale pytanie, czy uwierzą w to członkowie RPP - podkreśla Dariusz Winek.

Według prognoz ekonomistów inflacja od połowy 2008 roku zacznie się obniżać i na koniec 2008 roku może zbliżyć się do celu RPP, czyli 2,5 proc. - wyniesie 2,6-2,7 proc.

Przyspieszenie tempa wzrostu cen jest wskazywane jako przyczyna oczekiwanej w listopadzie podwyżki kosztów pieniądza. Inwestorzy wyceniają, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy stopy procentowe zostaną podwyższone przynajmniej trzykrotnie po 25 pkt bazowych, a Marian Noga z RPP wskazywał nawet na konieczność czterech podwyżek.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Wzrostem inflacji nie są zaskoczeni ekonomiści Merrill Lynch, którzy podkreślają, że w ten sposób Polska dołączy do Czech i Słowacji, gdzie ceny żywności wyniosły inflację do poziomów wyższych od wszelkich prognoz. Inflacja na Słowacji wzrosła w październiku do 3,3 proc. z 2,8 proc. we wrześniu, a w Czechach do najwyższego poziomu od stycznia 2002 r., czyli 4,0 proc. z 2,8 proc. we wrześniu.

Prognoza GP - inflacja

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA