| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na obiecane 270 mln zł

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na obiecane 270 mln zł

Czekający od kilku miesięcy na unijne dotacje przedsiębiorcy mieli dostać w sierpniu pieniądze na inwestycje. Przyznający fundusze UE nie potrafią jednak powiedzieć, kiedy ten proces się rozpocznie.


Resort rozwoju regionalnego przeznaczył 270 mln zł na dotacje dla przedsiębiorców, którym nie udało się z powodu zbyt słabej oceny ich projektów dostać unijnych dotacji w ostatnim rozpisanym w tym roku konkursie. Chodzi o Poddziałanie 2.2.1 w programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, którego wyniki poznaliśmy na początku tego roku. Musieli oni tylko skutecznie odwołać się od wcześniejszej oceny i dostać więcej punktów. Odwołania złożyli, a pieniądze nadal nie zostały im przyznane.

 


- Ocena odwołań została zakończona w terminie wyznaczonym przez procedury odwoławcze, czyli pod koniec lipca. Niestety, część firm niezadowolona z wyników powtórnej oceny ich projektów skierowała do nas lub do resortu gospodarki lub rozwoju regionalnego ponowne odwołania - mówi GP Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


Według niej, mimo że prawo nie zezwala na kilkakrotne odwoływanie się od oceny wniosków, to PARP musi odpowiedzieć na każde pismo. To zaś powoduje opóźnienia. Dlatego też trudno określić, kiedy zakończy się ten proces.


Monika Karwat-Bury zapewnia, że umowy z 28 przedsiębiorcami, których projekty w wyniku odwołań dostały więcej punktów, zostaną podpisane tak szybko, jak to będzie możliwe. Jednak najpierw Ministerstwo Rozwoju Regionalnego musi ogłosić nową listę rankingową projektów, które dostaną wsparcie.


- Może to nastąpi jeszcze w tym tygodniu - mówi rzecznik PARP.


Problem w tym, że firmy będą miały mało czasu na wydanie unijnych dotacji. Swoje inwestycje muszą zakończyć do 30 czerwca 2008 r. Jeśli im to się nie uda, to wydatki poniesione po tym terminie nie zostaną im zwrócone ze środków unijnych.

Ogółem na unijne dotacje czeka obecnie ok. 1,6 tys. firm, których projekty zostały pozytywnie ocenione, ale zabrakło na nie pieniędzy. Dlatego też PARP zaproponował, by dotacje uzyskały one z funduszy unijnych na lata 2007-2013, tak by nie musiały one ponownie startować w konkursach. Projekty o wartości ponad 8 mln zł, które uzyskały powyżej 70 punktów (jest ich 72), miałyby zostać wsparte w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, reszta (438 firm) z regionalnych programów operacyjnych.


28 przedsiębiorców otrzymało zgodę na unijne dotacje z programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw po wniesieniu odwołania


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK