REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabywca nieruchomości może zapłacić za zanieczyszczenia

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Kupując nieruchomość od przedsiębiorcy warto zażądać dokumentów potwierdzających stan środowiska na danym terenie

 

REKLAMA

 


Koszty związane z nabyciem na przykład działki mogą wzrosnąć, jeżeli okaże się, że dany teren został skażony. Tak może być, jeżeli kupujemy ziemię od kogoś, kto prowadził na danym terenie działalność gospodarczą i w sposób bezpośredni korzystał ze środowiska. Dodatkowe koszty mogą wyniknąć z przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz.U. Nr 75, poz. 493).


Ustawa określa, że przedsiębiorstwa, które w swojej działalności korzystają ze środowiska lub działają w oparciu o pozwolenia zintegrowane, np. petrochemie, huty, firmy chemiczne są zobowiązane do naprawiania szkód, jeżeli w wyniku ich działalności dojdzie do skażenia wody, gleby lub powietrza. Muszą podejmować również działania zapobiegawcze, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia. Ustawa określa, że szkodę musi naprawiać jej sprawca. Jednak zasada ta dotyczy tylko zanieczyszczeń powstałych po 30 kwietnia 2007 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- W przypadku zanieczyszczonej gleby przed tą datą zastosowanie mają dotychczasowe zasady określone w prawie ochrony środowiska. Dlatego w takiej sytuacji obowiązuje zasada, że odpowiedzialnym za zanieczyszczenie jest władający powierzchnią ziemi - właściciel lub użytkownik wieczysty - mówi Mirella Lechna, radca prawny kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Zaznacza, że jeżeli ziemia na danym terenie została skażona przed 30 kwietnia 2007 r., to koszty naprawy będzie ponosił obecny właściciel terenu, nawet jeżeli nie jest on sprawcą szkody.


Prawnicy ostrzegają, aby zwracać uwagę na stan środowiska danego terenu. Może być też tak, że szkoda powstała po tej dacie i zgodnie z prawem koszty usunięcia zanieczyszczenie powinien ponieść faktyczny sprawca. Nie znaczy to jednak, że nabywca może nie mieć problemów. Nowy właściciel będzie wówczas musiał udowodnić, że to nie on dopuścił się wyrządzenia szkody. Jeżeli tego nie dowiedzie, czeka go kosztowna rekultywacja gruntu.


- Dlatego w toku negocjacji przed zakupem nie można zapomnieć o nakłonieniu kontrahenta do dostarczenia dokumentów zaświadczających o stanie środowiska nieruchomości - zaznacza mec. Jerzy Krotoski z Kancelarii Krotoski Adwokaci. Dodaje, że jeżeli sprzedawca odmówi, to warto takie badania przeprowadzić, nawet na własny koszt. Wówczas w treści aktu notarialnego należy dodać adnotację dotyczącą ewentualnych zanieczyszczeń.


Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

    "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

    Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

    W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

    Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

    12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

    Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

    Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

    REKLAMA

    Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

    Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

    Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

    Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

    Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

    Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

    KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

    Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

    REKLAMA

    Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

    Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

    Duży wzrost cyberataków na świecie!

    Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

    REKLAMA