| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy ostrzegają przed barierami

Przedsiębiorcy ostrzegają przed barierami

Wszystkie decyzje wydane na podstawie wytycznych resortu rozwoju i dotyczące funduszy unijnych mogą okazać się nielegalne - alarmuje PKPP Lewiatan.


To bomba z opóźnionym zapłonem, która lada chwila może wybuchnąć - mówi Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor departamentu eksperckiego PKPP Lewiatan.


Wytyczne resortu rozwoju regulują wszystkie kwestie związane z wykorzystywaniem środków unijnych, które Polska dostała na lata 2007-2013. Zdaniem ekspertów decyzje dotyczące na przykład przyznania lub odmowy dotacji, wydane w oparciu o te dokumenty, będą nielegalne. Sprawa jest na tyle poważna, że zainteresowało się nią Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.


- W lipcu rzecznik skieruje do ministra rozwoju regionalnego zapytanie o legalność wytycznych. Trwają prace nad przygotowaniem takiego pytania - mówi GP Marek Lasocki, sekretarz zespołu ds. funduszy unijnych przy biurze rzecznika.


Dodaje, że konstytucja mówi, że urzędowe zarządzenia nie są prawem powszechnie obowiązującym i nie mogą być stosowane w kontaktach z obywatelem.


Według Małgorzaty Krzysztoszek resort powinien tę część wytycznych, która reguluje zasady podejmowania decyzji, zastąpić rozporządzeniami. Opóźni to start funduszy unijnych co najmniej o pół roku, bo tyle potrwa nowelizacja ustawy o polityce rozwoju i wydanie rozporządzeń.


- Ministerstwo może zaryzykować i nie wprowadzać zmian, ale wystarczy jedna przegrana sprawa w sądzie i zawali się cały system wykorzystania funduszy - ostrzega ekspert PKPP Lewiatan.


Resort rozwoju nie skomentował kontrowersji wokół wytycznych.


ZE STRONY PRAWA

Za wprowadzeniem wytycznych stoi chęć maksymalnego uproszczenia i odbiurokratyzowania procedur związanych z funduszami unijnymi. Są one wydawane na podstawie art. 35 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Mogą one dotyczyć m.in. trybu dokonywania wyboru projektów czy też dokonywania płatności i rozliczeń.


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK