reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Filie też mogą tworzyć rady

Filie też mogą tworzyć rady

Rady pracowników muszą być tworzone nie tylko w centralach, ale także w filiach przedsiębiorstwa, o ile są one odrębnymi pracodawcami.


Zazwyczaj tylko w centrali firmy powstaje rada pracowników. Zdarza się jednak, że oddziały przedsiębiorstwa w umowach o pracę są wskazywane jako pracodawca, same zatrudniają pracowników, a przedstawiciele oddziału działają w jego imieniu, a nie w imieniu centrali firmy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Co więcej, oddziały te posiadają odrębny NIP i REGON.


W takiej sytuacji powinny być więc traktowane jako odrębni, od centrali i innych oddziałów, pracodawcy - nawet jeśli nie posiadają osobowości prawnej. Artytuł 3 kodeksu pracy definiuje bowiem pracodawcę jako jednostkę organizacyjną, która musi zatrudniać pracowników, ale nie musi posiadać osobowości prawnej.


Oznacza to, że zgodnie z ustawą z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. z 2006 r. nr 79, poz. 550) powinny - jeśli zatrudniają odpowiednią liczbę osób - powołać radę pracowników. Obecnie rady mają powstawać w firmach zatrudniających co najmniej 100 pracowników. Od 23 marca 2008 r. do ich tworzenia będą zobligowani także mniejsi pracodawcy, u których w firmach pracuje od 50 do 100 osób.


Jeśli w filii nie działają związki zawodowe, sami pracownicy mogą wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o utworzenie tego gremium. Wniosek jednak musi być podpisany przez co najmniej 10 proc. załogi tego oddziału. Jeśli pracodawca nie otrzyma takiego wniosku, nie musi sam występować z inicjatywą organizacji wyborów do rady.


- Warto przy tym pamiętać, że jeśli rady pracowników powstają na poziomie oddziałów firmy, to nie ma już konieczności powoływania jednej ogólnej rady dla całego przedsiębiorstwa - uważa Marcin Wojewódka, wspólnik z Wojewódka, Pabisiak Kancelaria Radców Prawnych.


Kto nie musi tworzyć rad pracowników


Z obowiązku tworzenia rad są zwolnione:

l przedsiębiorstwa państwowe, w których tworzony jest samorząd załogi przedsiębiorstwa,

l przedsiębiorstwa mieszane zatrudniające co najmniej 50 pracowników,

l państwowe instytucje filmowe,

l pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 50 osób.


Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama