reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PFRON zrefunduje składki i wynagrodzenia

PFRON zrefunduje składki i wynagrodzenia

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają dofinansowanie do ich składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli najpierw sami je opłacą.


ZMIANA PRAWA


Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych. Zgodnie z nim dotychczasowe finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników będzie zastąpione refundacją z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dla przedsiębiorców zatrudniających te osoby oznacza to, że najpierw będą musieli terminowo opłacić składki w całości, a następnie złożyć wniosek o ich refundację do PFRON. Do wniosku będą musieli także dołączyć informację m.in. o podstawach wymiaru składek oraz zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników.


W terminie siedmiu dni od otrzymania wniosku fundusz będzie musiał przelać kwotę refundacji na rachunek bankowy pracodawcy.


- Wprowadzenie refundacji w miejsce finansowania może sprawiać kłopoty pracodawcom, zwłaszcza tym słabszym ekonomicznie, np. spółdzielniom - tłumaczy Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Posłowie chcą, aby pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 osób (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) otrzymali refundację całej składki na ubezpieczenia emerytalne zatrudnionych niepełnosprawnych. Prowadzący zakłady pracy chronionej będą mogli liczyć na refundację części wynagrodzenia, odpowiadającej składce należnej od pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe oraz części odpowiadającej składce należnej od pracodawcy na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. Natomiast przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 25 osób (z czego przynajmniej 6 proc. to osoby niepełnosprawne) otrzymają refundację całej składki na ubezpieczenie emerytalne pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz części składki należnej od pracodawcy na ubezpieczenie wypadkowe osób upośledzonych w stopniu lekkim.


CO TRZEBA ZROBIĆ, BY OTRZYMAĆ REFUNDACJĘ

1. Opłacić terminowo składki na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników

2. Złożyć do PFRON wniosek o refundację oraz informację o:

l podstawach wymiaru i wysokości składek na ubezpieczenie społeczne

l zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników

l wysokości i rodzaju podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych

3. Uregulować zaległości wobec PFRON (jeśli są)


Warto pamiętać Do 15 lutego roku następującego po tym, w którym pobiera się refundację, pracodawcy będą musieli się z niej rozliczyć


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama