| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Białe certyfikaty zmuszą firmy do oszczędności energii

Białe certyfikaty zmuszą firmy do oszczędności energii

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje ustawę, której celem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej.


ZMIANA PRAWA


Przygotowujemy projekt ustawy o efektywności energetycznej, która wprowadzi szereg rozwiązań i mechanizmów zwiększających racjonalność wykorzystania energii i zapewni pełne wdrożenie dyrektyw europejskich w zakresie efektywności energetycznej - powiedział Zbigniew Kamieński, zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki. Istotnym elementem ustawy będą tzw. białe certyfikaty - mechanizm zachęcający do oszczędzania energii.


Pozyskanie certyfikatów będzie obowiązkowe dla firm sprzedających energię odbiorcom końcowym, w celu przedłożenia ich prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do umorzenia.


- Firmy sprzedające energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło będą zobligowane do pozyskania określonej liczby certyfikatów, w zależności od wielkości sprzedawanej energii - ujawnia dyrektor Kamieński.


Jeśli sprzedawcy nie pozyskają odpowiedniej liczby certyfikatów, których ilość na dany rok będzie określana rozporządzeniem ministra gospodarki, to będą musieli płacić kary, czyli opłatę zastępczą. Jej wysokość nie jest jeszcze ustalona, ale wiadomo już, że opłata wpływałaby na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Firmy będą miały również możliwość kupna białych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energetycznej, a zatem mechanizm obrotu będzie podobny do uregulowań obowiązujących obecnie przy sprzedaży energii ze źródeł odnawialnych (tzw. zielone certyfikaty) i energii elektrycznej produkowanej w skojarzeniu z ciepłem (tzw. czerwone certyfikaty).


W przypadku białych certyfikatów jest jednak poważny problemem związany z jasnym określeniem zbioru działań, za które przysługiwałyby certyfikaty.


- Najtrudniejsze będzie stworzenie katalogu działań zwiększających efektywność energetyczną i przypisanie im określonej liczby białych certyfikatów - nie ukrywa dyrektor Kamieński.


Czasu na prace nad ustawą jest teoretycznie jeszcze dużo, bo projekt ustawy ma być gotowy we wrześniu tego roku, wejście w życie ustawy planowane jest na maj 2008 r., a system białych certyfikatów miałby zacząć działać od stycznia 2009 r.


ZE STRONY PRAWA

Biały certyfikat będzie mógł być wydany za zmniejszenie zużycia energii, za zwiększenie sprawności wytwarzania energii, za ograniczenie strat w przesyle i dystrybucji energii.


SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA

Państwa, które wprowadziły przepisy dotyczące efektywności energetycznej, ustalają przewidywany poziom oszczędności energii. Włochy, które były prekursorem białych certyfikatów ustaliły, że w latach 2005-2009 będą co roku oszczędzać 0,5 proc. przewidywanego zużycia energii, Dania, że w latach 2006-2013 co roku będzie oszczędzała 1,7 proc., Francja, że w latach 2006-2008 zaoszczędzi rocznie 1 proc., a Wielka Brytania przyjęła, że w latach 2005-2008 oszczędzi co roku 0,5 proc.


Ireneusz Chojnacki

ireneusz.chojnacki@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK