| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Postępowania nie trzeba zawieszać

Postępowania nie trzeba zawieszać

Umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym nie stanowi zagadnienia wstępnego. Nie jest więc przesłanką zawieszenia postępowania podatkowego.


Przeciw spółce toczyło się postępowanie w sprawie rozliczenia podatku akcyzowego. W trakcie jego trwania ogłoszono upadłość podatnika. W związku z tym wniósł on o zawieszenie postępowania, powołując się na art. 201 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Argumentował, że umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym stanowi zagadnienie wstępne.


Organy podatkowe obu instancji wydały postanowienia odmowne. Wskazały, iż zagadnieniem wstępnym nie jest postępowanie upadłościowe, odrębne i niezależne od postępowania podatkowego i niemające bezpośredniego wpływu na rozstrzygnięcie w sprawie zobowiązania podatkowego już istniejącego.


Sąd podzielił tę argumentację. Stwierdził, że zawieszenie postępowania ze względu na ogłoszenie upadłości przewidziano co prawda w postępowaniu cywilnym i sądowo-administracyjnym, ale nie podatkowym. Przepis art. 201 Ordynacji zawiera zamknięty katalog przesłanek zawieszenia postępowania.


W praktyce przesłanka zagadnienia wstępnego jest przedmiotem kontrowersji. Zagadnieniem wstępnym mogą być wyłącznie kwestie prawne, które ujawniły się w toku postępowania i dotyczą istotnej dla sprawy przesłanki wydania decyzji albo z przepisów prawa wynika wprost konieczność rozstrzygnięcia danej kwestii. Nie zaistnieje ono zatem w przypadku, gdy wydanie decyzji podatkowej może mieć wpływ na ustalenia faktyczne. Z ustaleniami faktycznymi mogą wiązać się określone skutki procesowe, ale powstanie takiego zagadnienia nie rodzi obowiązku zawieszenia postępowania.


Sygn. akt I SA/Bd 54-56/07


Wiesława Kozłowska

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK