Postępowania nie trzeba zawieszać
REKLAMA
Przeciw spółce toczyło się postępowanie w sprawie rozliczenia podatku akcyzowego. W trakcie jego trwania ogłoszono upadłość podatnika. W związku z tym wniósł on o zawieszenie postępowania, powołując się na art. 201 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Argumentował, że umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym stanowi zagadnienie wstępne.
Organy podatkowe obu instancji wydały postanowienia odmowne. Wskazały, iż zagadnieniem wstępnym nie jest postępowanie upadłościowe, odrębne i niezależne od postępowania podatkowego i niemające bezpośredniego wpływu na rozstrzygnięcie w sprawie zobowiązania podatkowego już istniejącego.
Sąd podzielił tę argumentację. Stwierdził, że zawieszenie postępowania ze względu na ogłoszenie upadłości przewidziano co prawda w postępowaniu cywilnym i sądowo-administracyjnym, ale nie podatkowym. Przepis art. 201 Ordynacji zawiera zamknięty katalog przesłanek zawieszenia postępowania.
W praktyce przesłanka zagadnienia wstępnego jest przedmiotem kontrowersji. Zagadnieniem wstępnym mogą być wyłącznie kwestie prawne, które ujawniły się w toku postępowania i dotyczą istotnej dla sprawy przesłanki wydania decyzji albo z przepisów prawa wynika wprost konieczność rozstrzygnięcia danej kwestii. Nie zaistnieje ono zatem w przypadku, gdy wydanie decyzji podatkowej może mieć wpływ na ustalenia faktyczne. Z ustaleniami faktycznymi mogą wiązać się określone skutki procesowe, ale powstanie takiego zagadnienia nie rodzi obowiązku zawieszenia postępowania.
Sygn. akt I SA/Bd 54-56/07
Wiesława Kozłowska
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA