| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Płace w górę, stopy pewnie też

Płace w górę, stopy pewnie też

Średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w marcu było o 6,4 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosło 2781 zł - wynika z ankiety GP wśród dziesięciu ekonomistów.


Oprócz danych o wynagrodzeniach GUS ogłosi dziś dane o zatrudnieniu w przedsiębiorstwach w marcu. Według ankiety GP zatrudnienie wzrosło w marcu o 4,4 proc. do 5,084 mln osób. Te dane potwierdzają silną dynamikę wzrostu gospodarczego i mogą mieć decydujące znaczenie dla Rady Polityki Pieniężnej, która w przyszłym tygodniu może skłonić się ku podwyżce stóp procentowych.


W kolejnych miesiącach nie należy też oczekiwać spadku dynamiki wynagrodzeń.


- Wchodzimy w okres wypłat z zysku, a dodatkowo pierwsze półrocze 2006 r. to relatywnie niższa baza odniesienia - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.


- Marzec i kwiecień to tradycyjnie okres, kiedy negocjowane są nowe warunki zatrudnienia, przez co płace dodatkowo rosną. Dlatego wzrost płac może zaskoczyć i być wyższy od prognoz - dodaje Rafał Benecki, ekonomista w ING Banku.


Ankieta GP pokazała, że przeciętne wynagrodzenie w firmach w 2007 roku może wzrosnąć o blisko 7 proc. i w rezultacie na koniec 2007 roku wyniesie ponad 3,2 tys. zł.


Według obserwatorów rynku pracy, siła przetargowa pracowników rośnie, a przy konstruowaniu nowych umów mniejszy będzie udział wynagrodzeń z zysku, a wyższa stała część wynagrodzenia.


- To będzie utrwalało relatywnie wysoką dynamikę płac i na spadek dynamiki nie ma co liczyć - podkreśla Łukasz Tarnawa.


Zdaniem Rafała Beneckiego machina żądań płacowych ruszyła, związkowcy myślą o podwyżkach i dlatego przez najbliższe dwa kwartały można oczekiwać dynamiki płac na poziomie 6-7 proc.


Na dynamikę płac zwracają szczególną uwagę członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Dla nich ważne jest, aby dynamika wydajności była wyższa od dynamiki płac.

- Porównując tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw z dynamiką produkcji, można stwierdzić, że wciąż to nie jest czynnik mocno podnoszący inflację do góry, wydajność pracy jest wciąż wysoka. Ale płace w sektorze usług próbują nadążać za wynagrodzeniami w przemyśle, a w usługach trudniej o wzrost wydajności - dodaje Łukasz Tarnawa.
Paweł Czuryło

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK