REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez powództwa wzajemnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Marciniak

REKLAMA

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego obowiązujące od 20 marca są korzystne dla wierzycieli, gdyż zakazują dłużnikom wnoszenia powództw wzajemnych. Mniej entuzjazmu mają praktycy.


Nowe Prawo


Wnoszenie powództwa wzajemnego, które w założeniu miało służyć racjonalizacji procesu i realizować zasadę ekonomii procesowej, często komplikowało tok sprawy i powodowało jej wydłużenie. Tak twierdzą autorzy nowelizacji k.p.c. Teraz przedmiotem rozpoznania podczas całego procesu jest jedna i ta sama sprawa, której granice zostały wyznaczone w pozwie. Nie mogą one podlegać modyfikacji w toku postępowania. Zdaniem autorów zmian nastąpi usprawnienie przebiegu postępowania gospodarczego. Praktycy nie podzielają jednak tej opinii.


Tylko dla powodów


Jeżeli spojrzymy na sprawę od strony powoda, to oczywiste jest jego zainteresowanie w jak najszybszym zakończeniu sprawy. Wprowadzenie ograniczenia w zakresie wnoszenia powództwa wzajemnego hamuje bowiem działania strony pozwanej.


- Często zdarza się, że powództwo wzajemne wnoszone jest w złej wierze, czyli po to, aby proces wyhamować - mówi Marcin Małyska, sędzia wydziału gospodarczego w warszawskim sądzie rejonowym.


Druga strona medalu


- Nowe przepisy ograniczają prawo przedsiębiorców do sądu, a równocześnie nie służą ekonomice prowadzenia postępowania - uważa adwokat Wojciech Kozłowski, partner w Kancelarii Prawniczej Salans.


Zamiast jednej sprawy, w której rozpatrywane są wszystkie powiązane ze sobą roszczenia, będzie ich kilka - dodaje.


- Każda z nich dotyczyć będzie pojedynczego roszczenia. Trafią do różnych składów sędziowskich, choć mogłyby zostać rozpatrzone łącznie. Czy warto było zmieniać przepisy - pyta adwokat.


- Ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, wyłączająca możliwość wniesienia powództwa wzajemnego w sprawach gospodarczych, skłania do zastanowienia się nad jej celowością - mówi z kolei adwokat Paweł Granecki, Kancelarie Adwokackie Broniszewski & Granecki.


Uważa, że odebranie pozwanemu możliwości wystąpienia w tym samym procesie z własnym roszczeniem w sposób istotny wydłuży już i tak bardzo długie terminy, dochodzenia sprawiedliwości w sądach gospodarczych. Ponadto zakaz wniesienia powództwa wzajemnego może spowodować zmniejszenie się motywacji stron do ugodowego zakończenia procesu. Roszczenie objęte powództwem wzajemnym będzie dochodzone w osobnej sprawie, którą ktoś będzie musiał osądzić, przeprowadzić stosowne dowody i wydać wyrok.


- Przewlekłość postępowań w sprawach gospodarczych bierze się nie z braku umiejętności ich sprawnego osądzenia, ale z czasu oczekiwania na wejście sprawy na wokandę. Jeżeli więc procesów gospodarczych przybędzie, to czas oczekiwania na wyrok jeszcze się wydłuży. To, że sprawa dotycząca pozwu głównego zostanie osądzona sprawniej, nie przyniesie więc spodziewanego efektu - podnosi Paweł Granecki.


Zapłacą przedsiębiorcy


W obrocie gospodarczym rzeczą absolutnie podstawową jest szybkie i ostateczne wyjaśnienie relacji z kontrahentem. Nawet sukces w sprawie przeciwko niemu nie będzie w pełni skonsumowany, gdy wciąż pozostaje do rozstrzygnięcia sprawa z jego powództwa.


Z reguły jest tak, że w stosunkach handlowych kontrahenci są jednocześnie wobec siebie wierzycielem i dłużnikiem. Nowelizując k.p.c. ustawodawca o tym zapomniał. Nowe przepisy spowodują konieczność dublowania podobnych postępowań dowodowych, wzywania tych samych świadków, sporządzania identycznych opinii biegłych, wymiany niemal tożsamych pism procesowych. Nie należy też zapominać o podwójnych kosztach zastępstwa procesowego.


Co na to sąd


- Nie spodziewam się również entuzjazmu sędziów sądów gospodarczych dla przeprowadzania jedynie dowodu z akt sprawy pozwu głównego i poprzestanie na tym dowodzie, zwłaszcza jeżeli skład sądu nie był identyczny - podkreśla Paweł Granecki.


Praktycy są więc zgodni: efektem nowelizacji będzie więcej spraw w sądach, czyli mniej szybko rozwiązanych sporów.


Szersza perspektywa

SZWECJA

W Szwecji w sprawach gospodarczych od zawsze istnieje możliwość występowania z powództwem wzajemnym i zgłaszania zarzutu potrącenia. Racjonalizacji procesu nie służy ograniczanie praw stron i formalizowanie procedur, ale sprawne wyznaczanie rozpraw. Szwedzka procedura po wniesieniu pozwu przewiduje termin na odpowiedź pozwanego, następnie strony spotykają się w celu podjęcia próby ugodowej. Jeśli do ugody nie dochodzi, sąd wyznacza termin. Sprawa rozpisywana jest na kilka kolejnych dni, w zależności od liczby zgłoszonych dowodów, konieczności przesłuchania świadków. Następnie sąd analizuje zebrany materiał dowodowy i ma trzy tygodnie na wydanie wyroku - mówi Anna Cieślak, prawnik ze Szwecji.


CO SIĘ ZMIENIŁO

Tak było

Pozwany mógł wystąpić z powództwem wzajemnym, jeżeli jego roszczenie pozostawało w związku z roszczeniem powoda lub nadawało się do potrącenia.

Tak jest

Do potrącenia mogą być przedstawione tylko wierzytelności udowodnione dokumentami.


POSTULUJEMY

Zamiast zmiany przepisów i ograniczania prawa przedsiębiorców do sądu, należy zmienić organizację sądownictwa w celu szybszego wyznaczania terminów rozpraw.


Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych ustaw (Dz.U. z 2006 r. nr 235, poz. 1699).


Marta Marciniak

REKLAMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA