REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez powództwa wzajemnego

Marta Marciniak

REKLAMA

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego obowiązujące od 20 marca są korzystne dla wierzycieli, gdyż zakazują dłużnikom wnoszenia powództw wzajemnych. Mniej entuzjazmu mają praktycy.


Nowe Prawo


Wnoszenie powództwa wzajemnego, które w założeniu miało służyć racjonalizacji procesu i realizować zasadę ekonomii procesowej, często komplikowało tok sprawy i powodowało jej wydłużenie. Tak twierdzą autorzy nowelizacji k.p.c. Teraz przedmiotem rozpoznania podczas całego procesu jest jedna i ta sama sprawa, której granice zostały wyznaczone w pozwie. Nie mogą one podlegać modyfikacji w toku postępowania. Zdaniem autorów zmian nastąpi usprawnienie przebiegu postępowania gospodarczego. Praktycy nie podzielają jednak tej opinii.


Tylko dla powodów


Jeżeli spojrzymy na sprawę od strony powoda, to oczywiste jest jego zainteresowanie w jak najszybszym zakończeniu sprawy. Wprowadzenie ograniczenia w zakresie wnoszenia powództwa wzajemnego hamuje bowiem działania strony pozwanej.


- Często zdarza się, że powództwo wzajemne wnoszone jest w złej wierze, czyli po to, aby proces wyhamować - mówi Marcin Małyska, sędzia wydziału gospodarczego w warszawskim sądzie rejonowym.


Druga strona medalu


- Nowe przepisy ograniczają prawo przedsiębiorców do sądu, a równocześnie nie służą ekonomice prowadzenia postępowania - uważa adwokat Wojciech Kozłowski, partner w Kancelarii Prawniczej Salans.


Zamiast jednej sprawy, w której rozpatrywane są wszystkie powiązane ze sobą roszczenia, będzie ich kilka - dodaje.


- Każda z nich dotyczyć będzie pojedynczego roszczenia. Trafią do różnych składów sędziowskich, choć mogłyby zostać rozpatrzone łącznie. Czy warto było zmieniać przepisy - pyta adwokat.


- Ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, wyłączająca możliwość wniesienia powództwa wzajemnego w sprawach gospodarczych, skłania do zastanowienia się nad jej celowością - mówi z kolei adwokat Paweł Granecki, Kancelarie Adwokackie Broniszewski & Granecki.


Uważa, że odebranie pozwanemu możliwości wystąpienia w tym samym procesie z własnym roszczeniem w sposób istotny wydłuży już i tak bardzo długie terminy, dochodzenia sprawiedliwości w sądach gospodarczych. Ponadto zakaz wniesienia powództwa wzajemnego może spowodować zmniejszenie się motywacji stron do ugodowego zakończenia procesu. Roszczenie objęte powództwem wzajemnym będzie dochodzone w osobnej sprawie, którą ktoś będzie musiał osądzić, przeprowadzić stosowne dowody i wydać wyrok.


- Przewlekłość postępowań w sprawach gospodarczych bierze się nie z braku umiejętności ich sprawnego osądzenia, ale z czasu oczekiwania na wejście sprawy na wokandę. Jeżeli więc procesów gospodarczych przybędzie, to czas oczekiwania na wyrok jeszcze się wydłuży. To, że sprawa dotycząca pozwu głównego zostanie osądzona sprawniej, nie przyniesie więc spodziewanego efektu - podnosi Paweł Granecki.


Zapłacą przedsiębiorcy


W obrocie gospodarczym rzeczą absolutnie podstawową jest szybkie i ostateczne wyjaśnienie relacji z kontrahentem. Nawet sukces w sprawie przeciwko niemu nie będzie w pełni skonsumowany, gdy wciąż pozostaje do rozstrzygnięcia sprawa z jego powództwa.


Z reguły jest tak, że w stosunkach handlowych kontrahenci są jednocześnie wobec siebie wierzycielem i dłużnikiem. Nowelizując k.p.c. ustawodawca o tym zapomniał. Nowe przepisy spowodują konieczność dublowania podobnych postępowań dowodowych, wzywania tych samych świadków, sporządzania identycznych opinii biegłych, wymiany niemal tożsamych pism procesowych. Nie należy też zapominać o podwójnych kosztach zastępstwa procesowego.


Co na to sąd


- Nie spodziewam się również entuzjazmu sędziów sądów gospodarczych dla przeprowadzania jedynie dowodu z akt sprawy pozwu głównego i poprzestanie na tym dowodzie, zwłaszcza jeżeli skład sądu nie był identyczny - podkreśla Paweł Granecki.


Praktycy są więc zgodni: efektem nowelizacji będzie więcej spraw w sądach, czyli mniej szybko rozwiązanych sporów.


Szersza perspektywa

SZWECJA

W Szwecji w sprawach gospodarczych od zawsze istnieje możliwość występowania z powództwem wzajemnym i zgłaszania zarzutu potrącenia. Racjonalizacji procesu nie służy ograniczanie praw stron i formalizowanie procedur, ale sprawne wyznaczanie rozpraw. Szwedzka procedura po wniesieniu pozwu przewiduje termin na odpowiedź pozwanego, następnie strony spotykają się w celu podjęcia próby ugodowej. Jeśli do ugody nie dochodzi, sąd wyznacza termin. Sprawa rozpisywana jest na kilka kolejnych dni, w zależności od liczby zgłoszonych dowodów, konieczności przesłuchania świadków. Następnie sąd analizuje zebrany materiał dowodowy i ma trzy tygodnie na wydanie wyroku - mówi Anna Cieślak, prawnik ze Szwecji.


CO SIĘ ZMIENIŁO

Tak było

Pozwany mógł wystąpić z powództwem wzajemnym, jeżeli jego roszczenie pozostawało w związku z roszczeniem powoda lub nadawało się do potrącenia.

Tak jest

Do potrącenia mogą być przedstawione tylko wierzytelności udowodnione dokumentami.


POSTULUJEMY

Zamiast zmiany przepisów i ograniczania prawa przedsiębiorców do sądu, należy zmienić organizację sądownictwa w celu szybszego wyznaczania terminów rozpraw.


Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych ustaw (Dz.U. z 2006 r. nr 235, poz. 1699).


Marta Marciniak

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA