reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do 31 marca firmy mają czas na przygotowanie sprawozdań

Do 31 marca firmy mają czas na przygotowanie sprawozdań

Już tylko kilka dni mają firmy na przygotowanie sprawozdań finansowych potrzebnych do sporządzenia deklaracji CIT-8. Za spóźnienie grożą kary.


Do końca marca firmy muszą przygotować sprawozdania finansowe. Termin ten dotyczy spółek, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. Jeśli spółka nie dotrzyma terminu, grozi jej grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Małgorzata Sobieszek, menedżer w Ernst & Young, przyznaje, że w praktyce nie spotkała się ze stosowaniem tych kar. Zwraca jednak uwagę na istotny szczegół. Jej zdaniem firma nie będzie mogła bez sprawozdania sporządzić deklaracji CIT-8.


- Nie da się sporządzić prawidłowo CIT-8, jeżeli nie ustali się kosztów i przychodów, jakie powinny być wzięte pod uwagę - twierdzi nasza rozmówczyni.


Marcin Ciemniewski, doradca podatkowy, menedżer w firmie Ernst & Young, twierdzi, że polski ustawodawca przewidział zbieżność terminów sporządzenia sprawozdania finansowego i złożenia deklaracji rocznej w podatku dochodowym od osób prawnych. W efekcie luty i marzec wiążą się z ogromnym spiętrzeniem zadań dla administracji finansowej spółek. Niedotrzymanie któregokolwiek z terminów obarczone jest sankcją karną dla członków zarządów lub osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe. Szczególnie intensywne muszą być prace w spółkach, które w ciągu roku korzystały z uproszczonej metody ustalania zaliczek na podatek dochodowy i nie monitorowały precyzyjnie kalkulacji podatku w ciągu roku.


Nasz rozmówca podkreśla, że zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami (a więc ustawą o rachunkowości), w sposób zapewniający właściwe określenie dochodu i podatku. Dane zawarte w sprawozdaniu finansowym po uwzględnieniu przewidzianych w ustawie podatkowej różnic (np. kosztów niepodatkowych, kwot rozpoznawanych dla celów podatkowych i rachunkowych jako przychody albo koszty w różnych okresach) powinny umożliwić precyzyjną kalkulację dochodu i podatku.


- Szczególnego znaczenia zaczyna nabierać data sporządzenia sprawozdań finansowych zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o CIT - twierdzi Marcin Ciemniewski.


Wyjaśnia, że art. 15 ust. 4a przewiduje, że koszty poniesione w okresie między zakończeniem roku finansowego a datą sporządzenia sprawozdania finansowego (lub złożenia deklaracji rocznej, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpiło wcześniej) i odnoszące się do przychodów poprzedniego roku, będą uznane podatkowo za koszty tego poprzedniego roku. Wszelkie koszty bezpośrednie, poniesione po dacie sprawozdania, będą już kosztami roku następnego.


Ważne!

Za niezłożenie w terminie deklaracji organowi podatkowemu grozi grzywna. W 2007 roku grzywna za wykroczenie skarbowe może się wahać w granicach od 93,60 do 18 720 zł


Agnieszka Pokojska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama