| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia kwestionuje listę firm strategicznych

Unia kwestionuje listę firm strategicznych

Komisja Europejska oficjalnie kwestionuję listę spółek strategicznych i uważa, że nasze władze dyskryminują zagranicznych inwestorów w procesie prywatyzacji.


Potwierdziły się informacje GP, że Komisji Europejskiej nie podobają się szczególne uprawnienia Ministerstwa Skarbu w niektórych spółkach. Oznacza to, jej zdaniem, dyskryminowanie zagranicznych inwestorów w procesie prywatyzacji.


- Zasada swobody prowadzenia działalności gospodarczej w 27 krajach UE jest jedną z podstaw wspólnego rynku, a stawianie barier może być uznane za dyskryminujące - powiedział cytowany przez PAP Oliver Drewes, rzecznik komisarza odpowiadającego za rynek wewnętrzny UE.


- Mamy wątpliwości co do ogólnego podejścia, którego wyrazem jest taka lista - dodał.


Drewes powiedział, że polski rząd został o takim stanowisku Komisji Europejskiej ostrzeżony w nieformalnych kontaktach. Wyjaśnił, że ewentualne działania Komisja może podjąć dopiero, gdy pozna ostateczny kształt listy oraz jej faktyczne znaczenie. Przyznał, że pomysły obrony narodowych spółek przed zagranicznymi inwestorami i uprzywilejowania rodzimego kapitału pojawiają się w różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej.


- Polski przypadek traktujemy tak samo, jak każdy inny tego rodzaju - zaznaczył.


W Ministerstwie Skarbu Państwa dobiegają końca prace nad listą spółek strategicznych, czyli 15 firm o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. Lista jest przepisem wykonawczym do ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa (tzw. ustawa o złotej akcji). Nadaje ona ministrowi skarbu prawo weta w stosunku do niektórych decyzji oraz prawo do umieszczenia swojego przedstawiciela we władzach spółek.


W prawie Unii Europejskiej obowiązuje zasada braku zgody na szczególne uprawnienia resortów skarbu w spółkach. UE godzi się jednak na niektóre rozwiązania ustawowe. Polskie rozwiązania są wzorowane na przepisach belgijskich, których UE nie udało się podważyć. Z ustaleń GP wynika, że Komisja Europejska ma jednak zastrzeżenia co do niektórych zapisów ustawy. Chodzi m.in. o zapisy zaliczające koncern miedziowy KGHM do firm o strategicznym znaczeniu. Ministerstwo Skarbu przyznaje, że otrzymało zapytanie z Komisji w tej sprawie i prowadzi z Brukselą wymianę korespondencji.


Krzysztof Grad

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »