REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia kwestionuje listę firm strategicznych

Krzysztof Grad

REKLAMA

Komisja Europejska oficjalnie kwestionuję listę spółek strategicznych i uważa, że nasze władze dyskryminują zagranicznych inwestorów w procesie prywatyzacji.


Potwierdziły się informacje GP, że Komisji Europejskiej nie podobają się szczególne uprawnienia Ministerstwa Skarbu w niektórych spółkach. Oznacza to, jej zdaniem, dyskryminowanie zagranicznych inwestorów w procesie prywatyzacji.


- Zasada swobody prowadzenia działalności gospodarczej w 27 krajach UE jest jedną z podstaw wspólnego rynku, a stawianie barier może być uznane za dyskryminujące - powiedział cytowany przez PAP Oliver Drewes, rzecznik komisarza odpowiadającego za rynek wewnętrzny UE.


- Mamy wątpliwości co do ogólnego podejścia, którego wyrazem jest taka lista - dodał.


Drewes powiedział, że polski rząd został o takim stanowisku Komisji Europejskiej ostrzeżony w nieformalnych kontaktach. Wyjaśnił, że ewentualne działania Komisja może podjąć dopiero, gdy pozna ostateczny kształt listy oraz jej faktyczne znaczenie. Przyznał, że pomysły obrony narodowych spółek przed zagranicznymi inwestorami i uprzywilejowania rodzimego kapitału pojawiają się w różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej.


- Polski przypadek traktujemy tak samo, jak każdy inny tego rodzaju - zaznaczył.


W Ministerstwie Skarbu Państwa dobiegają końca prace nad listą spółek strategicznych, czyli 15 firm o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. Lista jest przepisem wykonawczym do ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa (tzw. ustawa o złotej akcji). Nadaje ona ministrowi skarbu prawo weta w stosunku do niektórych decyzji oraz prawo do umieszczenia swojego przedstawiciela we władzach spółek.


W prawie Unii Europejskiej obowiązuje zasada braku zgody na szczególne uprawnienia resortów skarbu w spółkach. UE godzi się jednak na niektóre rozwiązania ustawowe. Polskie rozwiązania są wzorowane na przepisach belgijskich, których UE nie udało się podważyć. Z ustaleń GP wynika, że Komisja Europejska ma jednak zastrzeżenia co do niektórych zapisów ustawy. Chodzi m.in. o zapisy zaliczające koncern miedziowy KGHM do firm o strategicznym znaczeniu. Ministerstwo Skarbu przyznaje, że otrzymało zapytanie z Komisji w tej sprawie i prowadzi z Brukselą wymianę korespondencji.


Krzysztof Grad
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA