REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia Europejska może zakwestionować prawo złotego weta w spółkach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Grad

REKLAMA

Komisja Europejska zakwestionowała szczególne uprawnienia Skarbu Państwa w niektórych spółkach. Wkrótce Bruksela może nakazać Polsce zmianę przepisów o złotej akcji w strategicznych dla państwa przedsiębiorstwach.


W firmach, których dotyczą przepisy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa, minister skarbu ma prawo weta w stosunku do niektórych decyzji oraz prawo do umieszczenia tam swojego przedstawiciela.


- KE zarzuca Polsce niezgodność ustawy o szczególnych uprawnieniach z prawem wspólnotowym - potwierdza biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa. Bruksela rozpoczęła już nawet postępowanie, którego efektem może być wydanie tzw. uzasadnionej opinii, czyli nakazu zmiany przepisów dających Skarbowi Państwa m.in. złotą akcję. Oznaczałoby to zrównanie pozycji Skarbu Państwa z innymi akcjonariuszami, proporcjonalnie do liczby posiadanych głosów m.in. w PKN Orlen, gdzie formalnie Skarb Państwa kontroluje tylko 27 proc. akcji (resztę mają inwestorzy finansowi), ale na przykład ma uprawnienia do wyznaczanie bezpośrednio jednego z członków zarządu. Niektórzy prawnicy uważają nawet, że to z kolei może prowadzić do utraty kontroli państwa nad największą firmą paliwową w kraju, pod warunkiem oczywiście, że jakiś inwestor chciałby skupić na rynku duży pakiet akcji PKN. Przy obecnych cenach tylko 10 proc. akcji tej spółki jest warte prawie 2 mld zł.


Jeżeli polski rząd nie spełni żądania KE, może ona skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Jego wyrok jest ostateczny.


- Na razie nic nie jest przesądzone. Po otrzymaniu wyjaśnień przekazanych przez stronę polską 15 lutego 2007 r. oraz 15 marca 2007 r. KE przystąpiła do analizy treści odpowiedzi - przyznaje biuro prasowe resortu.


- Termin rozpatrzenia przez KE przesłanej przez rząd odpowiedzi nie jest znany - dodaje.


Osoby związane z ministerstwem powiedziały nam jednak, że oliwy do ognia w sporze Brukseli z Warszawą dolało umieszczenie na liście spó- łek o specjalnym znaczeniu KGHM Polska Miedź (największego europejskiego wytwórcy miedzi). Z informacji GP wynika, że niedawno KE poprosiła polskie władze o wyjaśnienie, dlaczego ten koncern znalazł się wśród 15 firm o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. W przypadku innych spółek, takich jak monopolista na rynku gazu PGNiG - takich wątpliwości raczej nie ma.


- Tak, KE interesuje się tą sprawą - potwierdza GP Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu. Teraz resort tłumaczy się Komisji, dlaczego miedziowy gigant jest tak ważny dla bezpieczeństwa państwa.




ZE STRONY PRAWA

Nadzwyczajne uprawnienia w niektórych spółkach nadaje resortowi skarbu ustawa z 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego (Dz.U. z 19 lipca 2005 r.). Przepisy wykonawcze określają rozporządzenia Rady Ministrów z 24 stycznia 2006 r. w sprawie obserwatorów w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego (Dz.U. z 6 lutego 2006 r.) oraz z 13 grudnia 2005 r. w sprawie listy spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego (Dz.U. z 29 grudnia 2005 r.).


Szersza perspektywa

Unia

W Niemczech obowiązuje zasada: jedna akcja, jeden głos, i nie ma akcji uprzywilejowanych. Najbardziej znanym

wyjątkiem jest Volkswagen, w przypadku którego żaden akcjonariusz nie może posiadać więcej niż 20 proc. głosów na WZA. KE, która pozwała Niemcy do ETS, uważa, że taka sytuacja zniechęca innych inwestorów do nabywania większych pakietów akcji, gdyż nie pozwala na uzyskanie kontroli nad spółką. We Francji doszło do sporu z Brukselą w sprawie prywatyzacji Gaz de France. Rząd w Paryżu chciał wykorzystać złotą akcję do zachowania kontroli nad gazowniczą spółką i uniemożliwienia jej fuzji z włoskim koncernem Enel.


Krzysztof Grad
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA