REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce szybszej i prostszej rejestracji firm

REKLAMA

Każda spółka cywilna uzyska ponownie status przedsiębiorcy. Mniej informacji o przedsiębiorcy we wniosku o wpis do ewidencji. Zmiana zasad udzielania pozwoleń na prowadzenie niektórych rodzajów działalności.


Do ewidencji działalności gospodarczej będą mogły być wpisywane również spółki cywilne - przewiduje najnowszy projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rząd przy jego opracowaniu wykorzystał propozycje zespołu Mariana Kluski, a także uwzględnił niektóre rozwiązania z wcześniejszego projektu nowelizacji tej ustawy.


Spółka cywilna przedsiębiorcą


Teraz przedsiębiorcą są jedynie: osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółka jawna). Przedsiębiorcą nie jest natomiast spółka cywilna, tylko jej wspólnicy. Projekt nowelizacji u.s.d.g. w zakresie definicji przedsiębiorcy powraca do rozwiązań z nieobowiązującej już ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. nr 41, poz. 324 ze zm.), która za przedsiębiorcę uznawała m.in. spółki cywilne.


- Nie było żadnego powodu, aby likwidować tę formę prowadzenia działalności gospodarczej i zmuszać przedsiębiorców do przerejestrowywania się - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha

Innego zdania jest prof. Wojciech Katner, który uważa, że spółka cywilna nie powinna otrzymać statusu przedsiębiorcy, ponieważ jest ona umową, a nie jednostką organizacyjną.


Mniej kontroli i pozwoleń


W projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zaproponowano także skrócenie czasu kontroli prowadzonych przez pracowników różnych inspekcji w tej samej firmie w ciągu roku. Zdaniem Katarzyny Urbańskiej z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan należałoby znowelizować również przepisy szczegółowe, aby usunąć z nich rozwiązania umożliwiające obchodzenie przepisów u.s.d.g, które ograniczają czas i liczbę kontroli.


W projekcie zaproponowano także złagodzenie wymogów przy ubieganiu się przez przedsiębiorców o uzyskanie różnego rodzaju pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Udzielenie pozwolenia nie będzie już zależało wyłącznie od decyzji urzędnika, który przyznawał je do tej pory według swojego uznania tylko niektórym przedsiębiorcom spośród osób spełniających takie same wymogi. Andrzej Sadowski uważa, że należałoby powrócić do unormowań z ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej, która przewidywała tylko cztery obszary działalności gospodarczej, w których były potrzebne koncesje (w tym handel bronią, obrót lekami i wydobywanie kopalin).


Łatwiej dla rozpoczynających


Rząd proponuje, że wszystkie formalności związane z uzyskaniem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej załatwiane były w ciągu trzech dni, w tzw. jednym okienku w urzędzie skarbowym. Wprawdzie takie rozwiązanie przewidywał już poprzedni projekt nowelizacji, ale teraz proponuje się, by wniosek o wpis zawierał tylko pięć najważniejszych informacji o przedsiębiorcy. Przyszły przedsiębiorca podawałby we wniosku oprócz imienia i nazwiska również adres i określałby zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Nie będzie musiał podawać informacji o ustroju majątkowym istniejącym między nim a jego małżonkiem.


Nowy wniosek będzie składał się z kilku części: dla ZUS i dla GUS. Każda będzie zawierała dane wymagane wyłącznie przez te instytucje. Zaproponowano bowiem, aby oprócz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w jednym okienku u pracownika urzędu skarbowego przyszły przedsiębiorca załatwiał również formalności związane z aktualizacją NIP oraz z nadaniem numeru REGON. Zanim jednak urząd statystyczny nada mu numer, będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą, wykazując się wyłącznie numerem NIP. W tym czasie urząd skarbowy załatwi za niego również formalności związane ze zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych w charakterze ubezpieczonego oraz płatnika składek. W tym samym jednym okienku przedsiębiorca będzie też później załatwiał formalności związane z zawieszeniem działalności gospodarczej oraz z zaprzestaniem jej prowadzenia.


- Załatwianie rejestracji w jednym okienku powinno wymagać jeszcze mniej formalności. W Szkocji przedsiębiorca może wpisać się do ewidencji w ciągu kilkunastu minut w okresie trzech miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności - mówi Andrzej Sadowski.


Jego zdaniem coraz więcej polskich przedsiębiorców zaczyna rejestrować firmy na terenie UE, aby w ten sposób unikać nadmiernych formalności.


Konkurencyjny projekt PO


Oprócz rządowego powstaje też poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przygotowujący go posłowie PO proponują ograniczenie liczby kontroli prowadzonych w tym samym czasie w oddziałach tej samej firmy, rozszerzenie obowiązku wiążącej interpretacji przepisów prawa na inne obszary niż podatki dochodowe i VAT, na przykład na przepisy ustawy o ubezpieczeniach społecznych i podatkach lokalnych.


- Chcemy także uregulować zawieszanie działalności gospodarczej na okres do 24 miesięcy, czyli znacznie dłuższy niż przewidują to leżące w sejmie dwa projekty: komisyjny i poselski - mówi poseł Adam Szejnfeld.




Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA