Liczy się dzień wydania towaru
REKLAMA
Zgodnie z przepisami o VAT faktura może być wystawiona w ciągu siedmiu dni od wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli podatnik określa w fakturze tylko miesiąc i rok sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że od początku tego roku w ustawach o podatku dochodowym określono na nowo ogólną zasadę dotyczącą ustalania momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej. Moment powstania przychodu jest teraz powiązany z datą wydania rzeczy lub wykonania usługi.
- Zgodnie z art. 12 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) oraz art. 14 ust. 1 i 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za datę powstania przychodu podatnik powinien przyjąć dzień wydania towarów, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności - mówi Zofia Kłos, wspólnik Warszawskiego Centrum Doradztwa Finansowego.
Dlatego nawet jeśli zdarzy się, że dostawa towarów nastąpi przed wystawieniem faktury VAT, za moment powstania przychodu należy uznać dzień tej dostawy. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
REKLAMA