REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rządowe plany niepokoją przedsiębiorców

REKLAMA

Z pomocą organizacji pracodawców w lutym udało się przeprowadzić m.in. zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i odrzucić projekt ustawy o upadłości konsumenckiej.

GP drugi raz w tym roku sprawdza, co organizacje pracodawców zrobiły dla polskich firm.

Wspólny głos trzech organizacji w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o PIP był w opinii Henryki Bochniarz, szefowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, inicjatora porozumienia, największym osiągnięciem minionego miesiąca.

- Prezydent wyraźnie dąży do leczenia objawów, a nie przyczyn patologii w stosunkach pracy, ale to droga, która może bardzo zaszkodzić gospodarce. Dlatego ważny jest nasz wspólny sprzeciw - podkreśla Henryka Bochniarz.

Zdaniem ekspertów Lewiatana, Konfederacji Pracodawców Polskich i Związku Rzemiosła Polskiego ustawa zmierza w kierunku nieracjonalnego podwyższenia kar dla pracodawców. Zaostrzenie kar dla pracodawcy w projekcie ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom pracowniczym Krajowa Izba Gospodarcza uznała za najbardziej niebezpieczny dla przedsiębiorców pomysł jaki pojawił się w lutym.

Business Centre Club (BCC) i KPP zabierały głos także w sprawach dotyczących konkretnych branż. KPP stanęła po stronie związkowców PLL LOT, krytykując pomysły Ministerstwa Skarbu (MSP), aby zmienić prawo i rękami głównego akcjonariusza, czyli MSP, wybierać prezesa LOT. BCC podjęło się też próby wypunktowania głównych zasad uzdrowienia sektora zdrowia. Obie organizacje stanęły także po stronie uczestników obrotu lekami, sprzeciwiając się zapisom projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, w którym ich zdaniem chce się sterować ręcznie rynkiem leków i ograniczyć swobodę przedsiębiorców.

Nie we wszystkim jednak zgadzają się stowarzyszenia pracodawców.

Zdaniem KPP i BCC to źle, że rząd zrezygnował z prac nad ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, autorstwa Ministerstwa Gospodarki.

- Prace nad projektem wyrzuconym do kosza szły bardzo opornie i trwały rok. on nie był doskonały, ale miał dobre, potrzebne gospodarce elementy. Przede wszystkim jednak miał szanse stać się obowiązującym prawem w przewidywalnym czasie. Nowych przepisów nie zobaczymy jeszcze długo. Od złego prawa jeszcze gorsza jest jego nieprzewidywalność - uważa Marek Goliszewski, szef BCC.

Jednak Lewiatan jest przekonany, że dobrze się stało. PKPP Lewiatan skrytykowała m.in. nową propozycję jednego okienka do rejestracji, odległy termin jego wejścia w życie, a także instytucji zawieszenia działalności gospodarczej.

KPP będzie już w tym miesiącu apelować o powrót do prac nad tą ustawą. Przedstawi też poprawki do nowelizacji ustawy o VAT. BCC przedstawi projekt zmian w systemie podatkowym. Lewiatan chce się skupić na uzyskaniu wiążących interpretacji prawa podatkowego, które mają wejść w życie 1 lipca.

UNIA
Największym stowarzyszeniem europejskim, które reprezentuje interesy prywatnych przedsiębiorców z 33 krajów, jest organizacja BusinessEuro (dawniej UNICE). Należy do niego PKPP Lewiatan.

Katarzyna Kozińska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA