Rządowe plany niepokoją przedsiębiorców
REKLAMA
GP drugi raz w tym roku sprawdza, co organizacje pracodawców zrobiły dla polskich firm.
Wspólny głos trzech organizacji w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o PIP był w opinii Henryki Bochniarz, szefowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, inicjatora porozumienia, największym osiągnięciem minionego miesiąca.
- Prezydent wyraźnie dąży do leczenia objawów, a nie przyczyn patologii w stosunkach pracy, ale to droga, która może bardzo zaszkodzić gospodarce. Dlatego ważny jest nasz wspólny sprzeciw - podkreśla Henryka Bochniarz.
Zdaniem ekspertów Lewiatana, Konfederacji Pracodawców Polskich i Związku Rzemiosła Polskiego ustawa zmierza w kierunku nieracjonalnego podwyższenia kar dla pracodawców. Zaostrzenie kar dla pracodawcy w projekcie ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom pracowniczym Krajowa Izba Gospodarcza uznała za najbardziej niebezpieczny dla przedsiębiorców pomysł jaki pojawił się w lutym.
Business Centre Club (BCC) i KPP zabierały głos także w sprawach dotyczących konkretnych branż. KPP stanęła po stronie związkowców PLL LOT, krytykując pomysły Ministerstwa Skarbu (MSP), aby zmienić prawo i rękami głównego akcjonariusza, czyli MSP, wybierać prezesa LOT. BCC podjęło się też próby wypunktowania głównych zasad uzdrowienia sektora zdrowia. Obie organizacje stanęły także po stronie uczestników obrotu lekami, sprzeciwiając się zapisom projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, w którym ich zdaniem chce się sterować ręcznie rynkiem leków i ograniczyć swobodę przedsiębiorców.
Nie we wszystkim jednak zgadzają się stowarzyszenia pracodawców.
Zdaniem KPP i BCC to źle, że rząd zrezygnował z prac nad ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, autorstwa Ministerstwa Gospodarki.
- Prace nad projektem wyrzuconym do kosza szły bardzo opornie i trwały rok. on nie był doskonały, ale miał dobre, potrzebne gospodarce elementy. Przede wszystkim jednak miał szanse stać się obowiązującym prawem w przewidywalnym czasie. Nowych przepisów nie zobaczymy jeszcze długo. Od złego prawa jeszcze gorsza jest jego nieprzewidywalność - uważa Marek Goliszewski, szef BCC.
Jednak Lewiatan jest przekonany, że dobrze się stało. PKPP Lewiatan skrytykowała m.in. nową propozycję jednego okienka do rejestracji, odległy termin jego wejścia w życie, a także instytucji zawieszenia działalności gospodarczej.
KPP będzie już w tym miesiącu apelować o powrót do prac nad tą ustawą. Przedstawi też poprawki do nowelizacji ustawy o VAT. BCC przedstawi projekt zmian w systemie podatkowym. Lewiatan chce się skupić na uzyskaniu wiążących interpretacji prawa podatkowego, które mają wejść w życie 1 lipca.
UNIA
Największym stowarzyszeniem europejskim, które reprezentuje interesy prywatnych przedsiębiorców z 33 krajów, jest organizacja BusinessEuro (dawniej UNICE). Należy do niego PKPP Lewiatan.
Katarzyna Kozińska
REKLAMA
REKLAMA