REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przystąpienie nowego wspólnika tylko aktem notarialnym

REKLAMA

Jeżeli w spółce cywilnej wspólnikom przysługuje współwłasność łączna nieruchomości, to przystąpienie do niej nowego wspólnika wymaga zachowania formy obowiązującej przy przeniesieniu własności nieruchomości - orzekł Sąd Najwyższy.

Mirosław Ch. złożył w sądzie wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości. Chodziło o budynek mieszkalno-usługowy i prawo użytkowania wieczystego gruntu. Wnioskował o przyznanie całej nieruchomości Józefowi D. z obowiązkiem spłaty dla siebie. W uzasadnieniu podał, że nieruchomość stanowiła ich współwłasność łączną jako wspólników spółki cywilnej. Ponieważ ze spółki wystąpił, nieruchomość stanowi współwłasność w częściach ułamkowych, stąd wystąpienie o jej zniesienie.

Lokal jako współwłasność

Sąd ustalił, że Mirosław Ch. i Józef D. w 1996 roku zawarli umowę spółki cywilnej do prowadzenia działalności gospodarczej. Dostali w wieczyste użytkowanie działkę, na której wybudowali wspomniany budynek, a w grudniu 1997 r. podpisali umowę ustanowienia odrębnej własności znajdujących się w nim lokali. Był to lokal użytkowy i dwa lokale mieszkalne. Lokal użytkowy miał stanowić współwłasność łączną. W styczniu 2003 r. do spółki przystąpiła Agnieszka D., żona Józefa i wspólnicy podpisali aneks do umowy. Za miesiąc Mirosław Ch. doręczył wspólnikom pismo, w którym wypowiedział swój udział. Małżonkowie nadal prowadzą działalność i wykorzystują do niej lokal użytkowy, który jest współwłasnością Mirosława i Józefa.

Sąd I instancji uwzględnił wniosek i przyznał nieruchomość na wyłączną własność Józefowi D., a ruchomości na współwłasność łączną małżonkom D. oraz określił wysokość należnych spłat. Od tego postanowienia cała trójka wniosła apelację. Mirosław Ch. kwestionował prawidłowość ustaleń wartości składników współwłasności, ale zarzucił też bezpodstawne uznanie, że Agnieszce D. przysługuje udział w majątku wspólnym jego i Józefa D. Majątek ten wypracowali bowiem wspólnie w okresie, gdy byli wspólnikami. Oznacza to, że zakwestionował stanowisko, iż z chwilą przystąpienia do spółki nowy wspólnik nabył prawo do dotychczasowego majątku wspólników, objętego współwłasnością łączną. Pozostali żądali oddalenia wniosku o zniesienie współwłasności, gdyż majątek w dalszym ciągu objęty jest współwłasnością łączną, a więc zniesienie współwłasności rzeczy wchodzących w jego skład nie jest możliwe.

Jaka forma przystąpienia

Przy rozpatrywaniu tych apelacji sąd powziął wątpliwości, które przedstawił do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu. Po pierwsze, czy ważna jest umowa zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego przez wspólników spółki cywilnej z osobą trzecią o jej przystąpieniu do spółki, jeżeli współwłasność łączna dotychczasowych wspólników obejmuje nieruchomość? Gdyby odpowiedź była twierdząca, to, czy na skutek takiej umowy osoba przystępująca nabywa prawo do całego dotychczasowego majątku wspólników czy tylko do części majątku z wyłączeniem współwłasności łącznej nieruchomości? W uzasadnieniu sąd podkreślił, że chociaż spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, to postrzegana jest jako korporacja, a więc zrzeszenie osób mające na celu realizację wspólnych zadań.

Prawnicy twierdzą, że stosunek członkostwa w spółce cywilnej ma w zasadzie charakter majątkowy, gdyż prawo do członkostwa jest właściwie tożsame z prawem do udziału w majątku wspólnym wspólników. Jednak z uwagi na osobny charakter spółki cywilnej oraz szczególną więź między wspólnikami - współdziałanie - prawo do członkostwa jest ściśle związane z osobą wspólnika. Współwłasność łączna charakteryzuje się tym, że wynika ze szczególnego stosunku prawnego o charakterze osobistym, a więc nie jest samodzielnym stosunkiem prawnym. Elementy osobiste łączą się bowiem z majątkowymi. Skoro tak, to każda zmiana składu osobowego powoduje zamiany podmiotów uprawnionych do jej majątku - rozważa sąd pytający. To, że do spółki cywilnej może wstąpić nowy wspólnik, zostało przesądzone zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie. Problem w tym, w jakiej formie należy dokonać takiej czynności. Samo zawarcie umowy spółki cywilnej nie wymaga formy szczególnej. A co się stanie, gdy majątkiem jest nieruchomość wchodząca w skład współwłasności łącznej? W doktrynie prezentowany jest pogląd, że każdy przypadek wystąpienia ze spółki powoduje utratę udziału we współwłasności łącznej, obejmującej cały majątek. Współwłasność łączna może istnieć tylko między wspólnikami.

Sąd Najwyższy wątpliwości te rozwiał jednoznacznie. W uchwale z 9 lutego stwierdził, że przystąpienie nowego wspólnika do spółki cywilnej, w której wspólnikom przysługuje współwłasność łączna nieruchomości, wymaga zachowania formy szczególnej obowiązującej przy przeniesieniu własności nieruchomości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to forma aktu notarialnego.

Sygn. akt III CZP 164/06

Marta Pionkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA