REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzemieślnik będzie musiał mieć certyfikat

REKLAMA

Posłowie PiS zamierzają ograniczyć dostęp do niektórych zawodów rzemieślniczych. Glazurnik czy fryzjer, podejmując pracę, będzie musiał odbyć szkolenie i zdać egzamin. Uchwalenie proponowanych rozwiązań może być jednak sprzeczne z prawem konkurencji.

Zmiana prawa

Wczoraj sejmowa Komisja Przedsiębiorczości pracowała nad projektem nowelizacji ustawy o rzemiośle, przygotowanym przez posłów PiS. Jeśli zmiany wejdą w życie, dostęp nawet do kilkudziesięciu zawodów rzemieślniczych może być reglamentowany. Malarze pokojowi, kominiarze czy fryzjerzy aby móc wykonywać swój zawód, będą musieli wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami, przejść szkolenie i zdać specjalistyczny egzamin przed cechem rzemieślniczym. Projekt popiera Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

- Takie wymagania nakłada na nas Unia Europejska, która przygotowuje specjalną dyrektywę w tej sprawie. Zakłada ona, że usługi, których złe wykonanie może wiązać się np. z utratą życia lub zdrowia konsumentów, powinny być wykonywane wyłącznie przez osoby wykwalifikowane - tłumaczy prezes.

Rzemieślnik wzorem niemieckim

Rozwiązania te od lat obowiązują w Niemczech, gdzie dostęp do niektórych zawodów bez odpowiedniego certyfikatu jest praktycznie niemożliwy.

- Chodzi o ochronę interesów konsumentów. Jeżeli mamy do czynienia z takim zawodem jak kominiarz, który bada drożność przewodów kominowych, to brak odpowiednich kwalifikacji naraża jego klientów na spore zagrożenie. To samo dotyczy np. rzemieślników z branży wędliniarskiej - przekonuje Michał Wójcik, poseł PiS.

Pomocnik z certyfikatem

Obowiązkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji zostaną objęci nie tylko rzemieślnicy, ale również ich pomocnicy. Ta druga grupa po odbyciu stosowanych kursów i zdaniu egzaminu przed komisją działającą przy określonej izbie rzemiosła będzie mogła posiadać status czeladnika lub robotnika wykwalifikowanego.

- Otrzymany w ten sposób certyfikat będzie dawał rękojmię, że osoba przeszła szkolenie, że jest przygotowana do pracy i daje gwarancję należytego wykonywania zawodu - przekonuje poseł Michał Wójcik.

Ulgowa taryfa dla starszych

- Piekarze, kominiarze i inne osoby wykonujące dotychczas zawody rzemieślnicze będą miały trzy lata na uzupełnienie swoich kwalifikacji - tłumaczy poseł.

Dodaje on, że takiemu obowiązkowi nie będą podlegać osoby, które przekroczyły 50 rok życia lub które przez co najmniej dziesięć lat wykonywały swój zawód. W ich przypadku nic się nie zmieni.

Poseł PiS zaznaczył, że projekt przewiduje również dobrowolne zrzeszanie się w organizacje rzemieślnicze. Osoba, która nie będzie chciała należeć do takiej organizacji, będzie określana jako przedsiębiorca.

Ochrona czy ograniczenie

Wątpliwości co do skuteczności nowych regulacji w zakresie większej ochrony konsumentów ma Elżbieta Modzelewska-Wąchal, radca prawny Centrum Prawa Konkurencji.

Uważa ona, że uzasadnione jest posiadanie potwierdzonych kwalifikacji przez osoby zajmujące się np. instalacjami gazowymi, gdyż ich niekompetencja niesie ze sobą ryzyko zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.

- Jeśli chodzi o jakość świadczonych usług, to najlepiej reguluje to rynek, który eliminuje nierzetelnych fachowców - mówi mecenas.

Innego zdania jest Rajmund Niwinski, niemiecki adwokat.

W jego opinii reglamentowanie dostępu do zawodu rzemieślnika jest słusznym krokiem i z punktu widzenia wykwalifikowanego rzemieślnika stanowi ochronę rynku przed niewykwalifikowaną konkurencją. Natomiast klientom i konsumentom gwarantuje jakość wykonanego rzemiosła. Wprowadzenie takich regulacji w Polsce podniesie wizerunek polskiego rzemieślnika za granicą - mówi mecenas.

Kontrowersje bada ETS

Mimo podniesienia prestiżu rzemiosła sprawą reglamentowania dostępu do niektórych zawodów kilkakrotnie zajmował się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Chodziło jednak o rozstrzygnięcie, czy tego rodzaju regulacje nie stanowią nadmiernej bariery dla przybywających do Niemiec pracowników z innych państw członkowskich. Orzeczenie ETS nie było jednoznaczne.

- Skargi obywateli z nowo przyjętych państw, szukających zatrudnienia na rynku rzemieślniczym w Niemczech, były subiektywne. Z punktu widzenia niemieckiego rzemieślnika, który musiał dużo zainwestować we własne wykształcenie, pozyskanie tytułu majstra etc., napływ tanich złotych rączek z zagranicy stanowi istotne zagrożenie rynku, a tymże i własnego bytu - mówi Rajmund Niwinski.

W Polsce dyskusja na temat tworzenia takich rozwiązań dopiero się zacznie. Pozytywnie na temat projektu wypowiedział się rząd, nie jest jeszcze znane stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tomasz Pietryga
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA