REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O planowanej kontroli fiskus będzie informował przedsiębiorcę

REKLAMA

W 2007 roku przedsiębiorca, który prowadzi firmę od co najmniej 24 miesięcy, będzie informowany o planowanej kontroli fiskusa z wyprzedzeniem od 14 do 30 dni.

Ministerstwo Finansów od początku 2007 roku rozszerza akcję dotyczącą informowania przedsiębiorców o planowanej kontroli podatkowej. Tego typu program pilotażowy był już prowadzony od kwietnia 2006 roku w trzech województwach: dolnośląskim, pomorskim i lubelskim. Pilotaż był podyktowany pierwotnymi zmianami w Ordynacji podatkowej, które miały wejść w życie 1 stycznia i które zakładały wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika. Jednym z uprawnień sprawdzonego podatnika miało być właśnie informowanie o kontroli podatkowej.

Czas na przygotowanie

Nowa instytucja ostatecznie w życie nie weszła, ale – jak podkreśliło ministerstwo w odpowiedzi dla GP – zebrane doświadczenia wskazują na celowość zawiadamiania podatników o planowanym podjęciu kontroli. Jest to jeden z elementów przyczyniających się do zmiany wizerunku organów skarbowych i zmiany dotychczasowego standardu kontaktów między urzędem a podatnikiem. Większość podmiotów odbierała ten fakt pozytywnie z uwagi na możliwość przeanalizowania dokumentacji i złożenia ewentualnej korekty.

Uprzedzenie o kontroli pozwoliło na odpowiednie przygotowanie organizacyjne przedsiębiorstwa podatnika oraz ewidencji księgowej. Często świadczył o tym sposób uporządkowania dokumentów źródłowych. W efekcie usprawniło to weryfikację przez organ podatkowy przedłożonej ewidencji oraz dokumentów i przyniosło wymierne korzyści w postaci efektywniejszego wykorzystania czasu kontroli.

Akcję rozszerzono

Kontynuowana przez resort finansów akcja obejmie więcej podatników. Programem informowania o planowanej kontroli w 2007 roku objęci będą podatnicy VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, podatnicy i płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także prowadzący działalność gospodarczą.

Pilotaż zakładał m.in. informowanie podatników z 30-dniowym wyprzedzeniem o planowanej kontroli. Dotyczyło to przedsiębiorców prowadzących działalność co najmniej 36 miesięcy. Teraz krąg podatników został rozszerzony. Informowani będą podatnicy prowadzący firmę co najmniej 24 miesiące. Informacje o wizycie kontrolerów będą przekazywane podatnikom w terminie od 14 do 30 dni przed rozpoczęciem kontroli.

FISKUS NIE WSZYSTKICH UPRZEDZI
O kontroli nie będą informowani:
• podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w okresie krótszym niż 24 miesiące przed planowanym podjęciem kontroli,
• podatnicy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej raz zmienili właściwość naczelnika urzędu skarbowego,
• podatnicy nieposiadający siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub z którymi dotychczasowy kontakt urzędu był utrudniony (co zostało udokumentowane),
• podatnicy posiadający zaległości podatkowe większe niż 3 proc. zadeklarowanego podatku należnego za okres rozliczeniowy, którego dotyczy ta zaległość,
• podatnicy wobec których podejmowana jest kontrola w zakresie opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach.

Fiskus przyjazny

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że celem strategicznym wdrożonego programu jest poprawa relacji administracji podatkowej z podatnikami poprzez zapewnienie kontrolowanym pełnej możliwości korzystania z uprawnień wynikających z zasad ogólnych postępowania podatkowego.

Jawność działania organów podatkowych powinna wpłynąć na zwiększenie do nich zaufania podatników i poprawę wzajemnych relacji. Ponadto realizacja programu wpłynie na obniżenie kosztów prowadzenia kontroli. Umożliwi podatnikowi odpowiednie przygotowanie się do kontroli zarówno poprzez sprawdzenie prawidłowości dokonanych rozliczeń podatkowych, jak i przygotowanie organizacyjne. Powinno to usprawnić wykonywanie czynności kontrolnych. Ministerstwo spodziewa się zwiększenia wpływów budżetowych w wyniku dokonywania korekt zeznań i deklaracji podatkowych przez podatników przed rozpoczęciem kontroli.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA