Pracodawcy przeciwni wyrównaniu pomocy
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Przedstawione do konsultacji założenia ustawy o wspieraniu zatrudnienia i integracji niepełnosprawnych nie prezentują konkretnych rozwiązań docelowych, lecz jedynie przedstawiają kontekst prac legislacyjnych, które mają być prowadzone w przyszłości – twierdzą eksperci Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Zdanie to podziela także Krajowa Izba GospodarczoRehabilitacyjna. Obie organizacje zrzeszające przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne przede wszystkim skrytykowały pomysł wyrównania publicznej pomocy dla pracodawców z otwartego i chronionego rynku pracy.
W ich opinii zakłady pracy chronionej zasługują na dodatkową pomoc, skoro wypełniają zadania związane z rehabilitacją niepełnosprawnych. Dodatkowo przedstawiony projekt założeń nic nie mówi o wyrównaniu obowiązków pracodawców ze sfery prywatnej i publicznej w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Zdaniem przedsiębiorców prywatnych należy ostatecznie zlikwidować przywileje administracji rządowej i innych instytucji publicznych w zakresie obowiązku zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Pracodawcy pozytywnie ocenili natomiast przedstawiony w założeniach pomysł ujednolicenia orzecznictwa o niepełnosprawności. – Obecnie funkcjonujące systemy są niespójne i nie korespondują ze sobą. Prowadzi to do absurdalnych sytuacji wzajemnego nieuznawania orzeczeń czy nawet ich wykluczania – tłumaczy Jan Zając, prezes POPON.
Łukasz Guza
REKLAMA
REKLAMA