REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe formularze i procedury celne

REKLAMA

Od 1 stycznia 2007 r. powinny być stosowane nowe formularze SAD. Polskie organy celne informują, iż można dokonywać zgłoszeń celnych przy użyciu formularzy do tej pory stosowanych, które będą honorowane do 31 marca 2007 r.

Przedsiębiorcy składający zabezpieczenia generalne w procedurach celnych do końca stycznia 2007 r. powinni zgłaszać się do właściwej izby celnej, aby dokonać niezbędnych formalności, w związku z rozszerzeniem funkcjonalności Ogólnopolskiego Systemu Obsługi Zabezpieczeń OSOZ (na inne niż tranzyt procedury celne).

System OSOZ (system do obsługi zabezpieczeń i pozwoleń) ma zapewnić takim systemom jak Celina, NCTS, Zefir i innym, które są w trakcie realizacji (np. System Bachus), obsługę elektronicznych usług wymaganych przez te systemy w zakresie obsługi zabezpieczeń, wykorzystywanych podczas rejestracji zgłoszeń celnych i deklaracji podatkowych. W szczególności usługi te dotyczą: 
- sprawdzenia istnienia i ważności zabezpieczenia, 
- sprawdzenia aktualnego stopnia użycia zabezpieczenia, 
- rejestracji obciążenia i zwalniania salda zabezpieczenia.

System udostępnia także podmiotom gospodarczym elektroniczną usługę umożliwiającą sprawdzenie stanu zabezpieczenia, wartości i liczby obciążeń zarówno bieżących, jak i historycznych oraz w ograniczonym zakresie przekazywanie informacji do systemu OSOZ dotyczącej rejestracji sprzedaży karnetów - zabezpieczeń pojedynczych składanych w formie karnetu. Komunikacja taka odbywać się będzie za pośrednictwem elektronicznego medium (e-mail) i standardu wymiany danych XML.

Od początku roku w obrocie towarowym z krajami trzecimi obowiązują również nowe wzory formularzy SAD przewidziane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. UE L 343 z 31 grudnia 2003 r.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 15, str. 118).

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, iż opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej polska wersja językowa ww. rozporządzenia zawiera jednak nieprawidłowości w zakresie tłumaczenia m.in. w części dotyczącej wzorów formularzy SAD, a ponadto nie odzwierciedla ich prawidłowej szaty graficznej. Polska wersja tego rozporządzenia będzie musiała być skorygowana.

W związku z tym administracja celna wystąpiła do Komisji Europejskiej z prośbą o przedłużenie terminu stosowania dotychczasowych formularzy SAD. Komisja Europejska poinformowała, że sprostowanie do polskiej wersji językowej zostanie opublikowane jeszcze w tym roku i wydawcy formularzy SAD powinni przy publikacji bazować na tekście tego sprostowania.

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA I STOSOWANIA SAD
Instrukcja została opracowana w oparciu o przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92, ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz.WE L 343 z 31 grudnia 2003 r., str. 1 i n.), które m.in. wprowadziło nowe zasady wypełniania formularza SAD.

Beata Trochymiak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA