Nowe formularze i procedury celne
REKLAMA
Przedsiębiorcy składający zabezpieczenia generalne w procedurach celnych do końca stycznia 2007 r. powinni zgłaszać się do właściwej izby celnej, aby dokonać niezbędnych formalności, w związku z rozszerzeniem funkcjonalności Ogólnopolskiego Systemu Obsługi Zabezpieczeń OSOZ (na inne niż tranzyt procedury celne).
System OSOZ (system do obsługi zabezpieczeń i pozwoleń) ma zapewnić takim systemom jak Celina, NCTS, Zefir i innym, które są w trakcie realizacji (np. System Bachus), obsługę elektronicznych usług wymaganych przez te systemy w zakresie obsługi zabezpieczeń, wykorzystywanych podczas rejestracji zgłoszeń celnych i deklaracji podatkowych. W szczególności usługi te dotyczą:
- sprawdzenia istnienia i ważności zabezpieczenia,
- sprawdzenia aktualnego stopnia użycia zabezpieczenia,
- rejestracji obciążenia i zwalniania salda zabezpieczenia.
System udostępnia także podmiotom gospodarczym elektroniczną usługę umożliwiającą sprawdzenie stanu zabezpieczenia, wartości i liczby obciążeń zarówno bieżących, jak i historycznych oraz w ograniczonym zakresie przekazywanie informacji do systemu OSOZ dotyczącej rejestracji sprzedaży karnetów - zabezpieczeń pojedynczych składanych w formie karnetu. Komunikacja taka odbywać się będzie za pośrednictwem elektronicznego medium (e-mail) i standardu wymiany danych XML.
Od początku roku w obrocie towarowym z krajami trzecimi obowiązują również nowe wzory formularzy SAD przewidziane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. UE L 343 z 31 grudnia 2003 r.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 15, str. 118).
Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, iż opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej polska wersja językowa ww. rozporządzenia zawiera jednak nieprawidłowości w zakresie tłumaczenia m.in. w części dotyczącej wzorów formularzy SAD, a ponadto nie odzwierciedla ich prawidłowej szaty graficznej. Polska wersja tego rozporządzenia będzie musiała być skorygowana.
W związku z tym administracja celna wystąpiła do Komisji Europejskiej z prośbą o przedłużenie terminu stosowania dotychczasowych formularzy SAD. Komisja Europejska poinformowała, że sprostowanie do polskiej wersji językowej zostanie opublikowane jeszcze w tym roku i wydawcy formularzy SAD powinni przy publikacji bazować na tekście tego sprostowania.
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA I STOSOWANIA SAD
Instrukcja została opracowana w oparciu o przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92, ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz.WE L 343 z 31 grudnia 2003 r., str. 1 i n.), które m.in. wprowadziło nowe zasady wypełniania formularza SAD.
Beata Trochymiak
REKLAMA
REKLAMA