reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe formularze i procedury celne

Nowe formularze i procedury celne

Od 1 stycznia 2007 r. powinny być stosowane nowe formularze SAD. Polskie organy celne informują, iż można dokonywać zgłoszeń celnych przy użyciu formularzy do tej pory stosowanych, które będą honorowane do 31 marca 2007 r.


Przedsiębiorcy składający zabezpieczenia generalne w procedurach celnych do końca stycznia 2007 r. powinni zgłaszać się do właściwej izby celnej, aby dokonać niezbędnych formalności, w związku z rozszerzeniem funkcjonalności Ogólnopolskiego Systemu Obsługi Zabezpieczeń OSOZ (na inne niż tranzyt procedury celne).System OSOZ (system do obsługi zabezpieczeń i pozwoleń) ma zapewnić takim systemom jak Celina, NCTS, Zefir i innym, które są w trakcie realizacji (np. System Bachus), obsługę elektronicznych usług wymaganych przez te systemy w zakresie obsługi zabezpieczeń, wykorzystywanych podczas rejestracji zgłoszeń celnych i deklaracji podatkowych. W szczególności usługi te dotyczą: 


- sprawdzenia istnienia i ważności zabezpieczenia, 


- sprawdzenia aktualnego stopnia użycia zabezpieczenia, 


- rejestracji obciążenia i zwalniania salda zabezpieczenia.System udostępnia także podmiotom gospodarczym elektroniczną usługę umożliwiającą sprawdzenie stanu zabezpieczenia, wartości i liczby obciążeń zarówno bieżących, jak i historycznych oraz w ograniczonym zakresie przekazywanie informacji do systemu OSOZ dotyczącej rejestracji sprzedaży karnetów - zabezpieczeń pojedynczych składanych w formie karnetu. Komunikacja taka odbywać się będzie za pośrednictwem elektronicznego medium (e-mail) i standardu wymiany danych XML.Od początku roku w obrocie towarowym z krajami trzecimi obowiązują również nowe wzory formularzy SAD przewidziane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. UE L 343 z 31 grudnia 2003 r.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 15, str. 118).Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, iż opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej polska wersja językowa ww. rozporządzenia zawiera jednak nieprawidłowości w zakresie tłumaczenia m.in. w części dotyczącej wzorów formularzy SAD, a ponadto nie odzwierciedla ich prawidłowej szaty graficznej. Polska wersja tego rozporządzenia będzie musiała być skorygowana.W związku z tym administracja celna wystąpiła do Komisji Europejskiej z prośbą o przedłużenie terminu stosowania dotychczasowych formularzy SAD. Komisja Europejska poinformowała, że sprostowanie do polskiej wersji językowej zostanie opublikowane jeszcze w tym roku i wydawcy formularzy SAD powinni przy publikacji bazować na tekście tego sprostowania.INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA I STOSOWANIA SAD


Instrukcja została opracowana w oparciu o przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92, ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz.WE L 343 z 31 grudnia 2003 r., str. 1 i n.), które m.in. wprowadziło nowe zasady wypełniania formularza SAD.Beata Trochymiak

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama