Można zgłaszać patenty drogą elektroniczną
REKLAMA
Zmiana prawa
Sejm uchwalił wczoraj rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej, który reguluje procedurę uznawania przed Urzędem Patentowym RP skutków międzynarodowej rejestracji znaków towarowych.
- Zmiany te są podyktowane wymogami praktycznymi oraz przystąpieniem Polski do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich - mówi prof. Ewa Nowińska z UJ.
Projekt wprowadza nowy rozdział o postępowaniu w sprawie międzynarodowej rejestracji znaków towarowych. Nowelizacja ustala jednoznacznie, że o języku postępowania i dokumentacji zgłoszeniowej o udzielanie praw wyłącznych rozstrzygać będą umowy międzynarodowe. Umożliwia także przyjmowanie zgłoszeń patentowych w postaci elektronicznej. Takie zgłoszenie także będzie mogło korzystać z daty pierwszeństwa.
Projekt łagodzi także wymagania dla przekształcenia kategorii znaku towarowego. Dopuszcza zmianę charakteru znaku towarowego przy zapewnieniu zachowania praw nabytych osób trzecich. Zarazem stanowi, że termin złożenia tłumaczenia europejskiego zgłoszenia do Urzędu Patentowego jest nieprzywracalny; z drugiej strony - niezłożenie tłumaczenia patentu europejskiego na język polski będzie powodować jego nieważność z mocy prawa.
Istotna zmiana odnosi się do odpowiedzialności karnej z tytułu podrabiania znaków towarowych. Grozić za to będzie kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Ochronie karnoprawnej będzie podlegać używanie oryginalnych, zarejestrowanych znaków towarowych. Zagwarantuje to kompleksową ochronę zarejestrowanego znaku towarowego na gruncie prawa karnego.
Projekt wprowadza możliwość udzielania licencji przymusowej na korzystanie z chronionego wzoru przemysłowego. Stwarza to państwu warunki do zapobiegania nadużywaniu tego prawa, np. przez zawyżanie cen na produkty rynkowe. Urząd Patentowy będzie mógł także odmówić rejestracji wzorów przemysłowych także wtedy, gdy nazwy, skróty, oznaczenia, symbole w kompozycji znaku nie dotyczą postaci wytworu lub w sposób oczywisty nie są nowe.
W celu właściwej ochrony informacji niejawnych nowelizacja wprowadza dla wszystkich ekspertów Urzędu Patentowego obowiązek uzyskania poświadczenia, które upoważnia do dostępu do tych informacji. Ze względu na niską efektywność i obniżenie kosztów postępowania, rezygnuje zarazem z udziału czynnika społecznego w składzie kolegiów orzekających w sprawach spornych.
Projekt przewiduje 3-miesięczną vacatio legis na wejście w życie ustawy.
ZMIANY W PRAWIE WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ
Plusy
- Ochrona międzynarodowych znaków towarowych
- Prawo udzielania licencji przymusowej na korzystanie z chronionego wzoru
Minusy
- Nieprzywracalność terminu dla tłumaczenia zgłoszenia
- Nieważność patentu europejskiego złożonego bez tłumaczenia
Piotr Trocha
REKLAMA
REKLAMA