REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można zgłaszać patenty drogą elektroniczną

REKLAMA

Osoba, której prawo z międzynarodowego znaku towarowego zostanie naruszone, będzie mogła żądać zaniechania naruszenia, usunięcia jego skutków i naprawienia szkody.

Zmiana prawa

Sejm uchwalił wczoraj rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej, który reguluje procedurę uznawania przed Urzędem Patentowym RP skutków międzynarodowej rejestracji znaków towarowych.

- Zmiany te są podyktowane wymogami praktycznymi oraz przystąpieniem Polski do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich - mówi prof. Ewa Nowińska z UJ.

Projekt wprowadza nowy rozdział o postępowaniu w sprawie międzynarodowej rejestracji znaków towarowych. Nowelizacja ustala jednoznacznie, że o języku postępowania i dokumentacji zgłoszeniowej o udzielanie praw wyłącznych rozstrzygać będą umowy międzynarodowe. Umożliwia także przyjmowanie zgłoszeń patentowych w postaci elektronicznej. Takie zgłoszenie także będzie mogło korzystać z daty pierwszeństwa.

Projekt łagodzi także wymagania dla przekształcenia kategorii znaku towarowego. Dopuszcza zmianę charakteru znaku towarowego przy zapewnieniu zachowania praw nabytych osób trzecich. Zarazem stanowi, że termin złożenia tłumaczenia europejskiego zgłoszenia do Urzędu Patentowego jest nieprzywracalny; z drugiej strony - niezłożenie tłumaczenia patentu europejskiego na język polski będzie powodować jego nieważność z mocy prawa.

Istotna zmiana odnosi się do odpowiedzialności karnej z tytułu podrabiania znaków towarowych. Grozić za to będzie kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Ochronie karnoprawnej będzie podlegać używanie oryginalnych, zarejestrowanych znaków towarowych. Zagwarantuje to kompleksową ochronę zarejestrowanego znaku towarowego na gruncie prawa karnego.

Projekt wprowadza możliwość udzielania licencji przymusowej na korzystanie z chronionego wzoru przemysłowego. Stwarza to państwu warunki do zapobiegania nadużywaniu tego prawa, np. przez zawyżanie cen na produkty rynkowe. Urząd Patentowy będzie mógł także odmówić rejestracji wzorów przemysłowych także wtedy, gdy nazwy, skróty, oznaczenia, symbole w kompozycji znaku nie dotyczą postaci wytworu lub w sposób oczywisty nie są nowe.

W celu właściwej ochrony informacji niejawnych nowelizacja wprowadza dla wszystkich ekspertów Urzędu Patentowego obowiązek uzyskania poświadczenia, które upoważnia do dostępu do tych informacji. Ze względu na niską efektywność i obniżenie kosztów postępowania, rezygnuje zarazem z udziału czynnika społecznego w składzie kolegiów orzekających w sprawach spornych.

Projekt przewiduje 3-miesięczną vacatio legis na wejście w życie ustawy.

ZMIANY W PRAWIE WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ
Plusy
- Ochrona międzynarodowych znaków towarowych
- Prawo udzielania licencji przymusowej na korzystanie z chronionego wzoru
Minusy 
- Nieprzywracalność terminu dla tłumaczenia zgłoszenia
- Nieważność patentu europejskiego złożonego bez tłumaczenia

Piotr Trocha
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA