Koniec monopolu na produkcję części do aut
REKLAMA
Zmiana prawa
Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm będzie głosował nad rządowym projektem ustawy nowelizującej prawo własności przemysłowej. Najwięcej emocji wzbudza przegłosowana w sejmowej Komisji Gospodarki zmiana wprowadzająca tzw. klauzule napraw.
Ustawowa klauzula napraw zablokuje możliwość zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym widocznych elementów samochodów przez koncerny motoryzacyjne. Takie rozwiązanie zastępuje propozycję rządu, który chciał uregulować tę kontrowersyjną dla producentów sprawę w drodze licencji przymusowej.
Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji posła PO Adama Szejnfelda rozwiązanie takie zamyka monopol na produkujących tych część.
- Jest to znaczne ułatwienie dla drobnych producentów. W przypadku licencji przymusowej problem rozwiązano by w sposób teoretyczny. W praktyce drobny producent nie wygra przed administracją z zespołem prawników koncernu - mówi Szejnfeld.
Na zmianach tych zdaniem posła Szejnfelda skorzystają przede wszystkim drobni producenci.
W pozostałym zakresie zmiany nie wywołują emocji. Ustawa wprowadza podstawę do przyjmowania zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej w postaci elektronicznej. Dostosowuje to standardy krajowe do tych, które obowiązują w Europejskim Urzędzie Patentowym, Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Szczegółowe zmiany dotyczące zgłoszeń w postaci elektronicznej będą wymagały wydania rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie.
Nowością w ustawie jest regulacja dotycząca ochrony międzynarodowych znaków towarowych w Polsce. Zgodnie z projektowanymi zmianami osoba, której prawo zostało naruszone, może żądać zaniechania naruszania i usunięcia jego skutków oraz wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Roszczenia te mogą być dochodzone od daty publikacji w Wiadomościach Urzędu Patentowego informacji o ochronie międzynarodowego znaku towarowego.
Ustawa zacznie obowiązywać w ciągu trzech miesięcy od jej ogłoszenia.
Łukasz Sobiech
REKLAMA
REKLAMA