REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za błędy mogą grozić wysokie odsetki

REKLAMA

Zniesienie deklaracji miesięcznych może mieć niekorzystne skutki. Ujawniony dopiero przy kontroli deklaracji rocznej błąd będzie skutkował zapłatą wysokich odsetek.

NOWE PRAWO

W wyniku zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zniesiono obowiązek przesyłania do urzędów skarbowych deklaracji dotyczących miesięcznych zaliczek.

- Wprowadzona zmiana w ujęciu makroekonomicznym spowoduje zmniejszenie się kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Brak obowiązku wystawiania i przesyłania deklaracji oznacza nie tylko oszczędność na kosztach biurowych. To też oszczędność cza- su - uważa Krzysztof Słapczyński, prawnik z Kancelarii BSO Prawo & Podatki we Wrocławiu. Jakkolwiek - jego zdaniem - w skali makro zmiana będzie zauważalna (wystarczy pomnożyć liczbę przedsiębiorców przez koszt wysyłki listu poleconego), to dla podatnika (i płatnika) ważniejszym kosztem i obciążeniem czasowym pozostaje konieczność samoobliczenia podatku i terminowej wpłaty zaliczki.

Negatywną konsekwencją dla podatników może być zaprzestanie comiesięcznej kontroli poprawności w obliczeniach dokonywanej przez urzędy skarbowe.

- Ewentualne pomyłki ujawnione w składanych dotychczas deklaracjach były (a przynajmniej powinny być) wskazywane w wezwaniach do złożenia stosownych korekt, które organy podatkowe kierowały do podatników. W nowej regulacji kontrola ta nie będzie możliwa - podkreśla Krzysztof Słapczyński.

Ujawniony dopiero przy kontroli deklaracji rocznej błąd będzie skutkował koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę za dłuższy okres. Nie jest to więc zmiana wyłącznie korzystna dla podatników.

Z drugiej strony, organy skarbowe stra- cą możliwość szybkiego dochodzenia roszczeń z tytułu niewpłaconych zaliczek na podatek dochodowy.

- Podatnik wskazywał w deklaracjach miesięcznych kwotę, która winna być wpłacona, a w razie niewypełnienia tego obowiązku w terminie i w pełnej wysokości sama deklaracja stanowiła podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego i dochodzenia zaległości w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, o czym mowa była w pouczeniu zamieszczonym na ostatniej stronie druku - zauważa Krzysztof Słapczyński.

Obecnie, z powodu braku miesięcznych deklaracji, wszczęcie postępowania w ciągu roku podatkowego będzie wymagało podjęcia przez organy podatkowe działań kontrolnych, które podatnik będzie mógł utrudniać i potem zakwestionować. Zachwianiu może więc ulec systematyczność wpłat zaliczek na podatek dochodowy dokonywanych w ciągu roku podatkowego.

- Można sobie wyobrazić sytuację, w której podatnik nie będzie wpłacał zaliczek w ciągu roku, a przed złożeniem zeznania rocznego wpłaci je wraz z odsetkami. W zasadzie więc w ciągu roku będzie kredytował prowadzoną działalność - podkreśla Krzysztof Słapczyński.

Jego zdaniem, niezaprzeczalna korzyść ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji miesięcznych jest zbyt skromna (wobec pozostawienia obowiązku samoobliczania zaliczki). Dopiero likwidacja obowiązku samoobliczania (jak np. w Niemczech) byłaby zmianą oczekiwaną przez podatników.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA