Zastaw rejestrowy dostępny dla każdego
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Najważniejszą zmianą, jaką przewiduje projekt, jest możliwość zabezpieczenia pożyczki zastawem rejestrowym ustanowionym na rzeczach lub prawach dłużnika także przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
- Twórcy projektu usunęli z dotychczasowych przepisów zamknięty katalog wierzycieli, którzy zastawem rejestrowym mogli zabezpieczać swoje roszczenia - tłumaczy Jerzy Bańka, dyrektor ds. legislacyjnych Związku Banków Polskich.
W celu uproszczenia procedury wpisu zastawu do rejestru zrezygnowano z ograniczenia stron miesięcznym terminem na złożenie wniosku o wpis zastawu do rejestru. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że skoro zastaw powstaje dopiero z momentem jego wpisu do rejestru, to stronom przede wszystkim zależy na tym, aby złożyć wniosek o wpis i ograniczenie terminowe do tej czynności w praktyce przedłuża jedynie procedurę. Przyspieszeniu procedury ma służyć również ograniczenie zakresu sądowego badania wniosku o wpis.
- Proponujemy również, by w trakcie rozpoznawania wniosku o wpis sąd badał jedynie treść i formę wniosku oraz dokumentów stanowiących podstawę wpisu i to tylko w odniesieniu do danych podlegających wpisowi. Sąd nie będzie badał zgodności umowy zastawniczej z ustawą, co znacznie uprości i przyspieszy procedurę - mówi Krzysztof Józefowicz, wiceminister sprawiedliwości.
Istotną nowością w ustawie jest możliwość wykreślenia przez sąd z urzędu wpisu w rejestrze po upływie 20 lat od jego wpisu. Rozwiązanie to ma na celu oczyszczenie rejestru zastawów, co do tych wpisów, w których strony nie wykazują żadnego zainteresowania.
Projekt przewiduje także, że składanie wniosku o rejestrację zastawu oraz dostęp do informacji o zastawach rejestrowych będzie możliwy przy użyciu internetu.
- Wykorzystanie internetu i zastąpienie w ten sposób dokumentów papierowych zdecydowanie przyspieszy obrót informacją z zastawu i obniży znacznie koszty dla przedsiębiorców - mówi Jerzy Bańka.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Arkadiusz Jaraszek
REKLAMA
REKLAMA