reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Im większy recykling, tym mniejsza opłata

Im większy recykling, tym mniejsza opłata

Obowiązują nowe stawki opłaty produktowej. Do końca marca przedsiębiorcy muszą uiścić opłaty i przesłać sprawozdanie z ewidencji opakowań.


Zmiana prawa

W tym roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 28 listopada 2006 r. w sprawie stawek opłat produktowych (Dz.U. nr 225, poz. 1645), przedsiębiorcy za jeden kilogram opakowań z tworzyw sztucznych będą musieli zapłacić 2,86 zł. Natomiast za tę samą ilość opakowania z aluminium trzeba zapłacić 1,34 zł. Jednak opłacie podlegają także niektóre wyroby, które nie są wprowadzane do obrotu w opakowaniach. Są to na przykład opony czy akumulatory. Dlatego rozporządzenie określa także stawki dla takich produktów. Przedsiębiorcy, którzy nie dokonają odpowiedniego poziomu odzysku opon, zapłacą 2,14 zł za kilogram ogumienia stosowanego w samochodach osobowych.Co roku określane są nowe stawki opłaty produktowej, którą muszą uiszczać przedsiębiorcy. Mają na to czas do 31 marca, kiedy to wraz opłatą przedstawiają informację o ilości opakowań wprowadzonych do obrotu oraz masie opakowań poddanych recyklingowi. Obowiązki te spoczywają na przedsiębiorcach, takich jak importerzy i wytwórcy produktów w opakowaniach, czy np. sklepach o powierzchni przekraczającej 500 mkw.Opłatę produktową należy uiścić na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Naliczają ją sami przedsiębiorcy, uwzględniając ilość odpadów, których nie poddali odzyskowi lub recyklingowi. Jeżeli przedsiębiorca dokonał recyklingu i odzysku we wskazanej normie, to nie ponosi opłaty produktowej. Musi jednak przedstawić wojewodzie dokument potwierdzający ten stan. Opłaty tej nie wnosi się także w sytuacji, gdy jej łączna roczna wysokość nie przekracza 50 złotych.Ponieważ nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, jak naliczać wysokość opłaty produktowej, to mogą oni zlecić obsługę w tym zakresie odpowiedniej organizacji odzysku. Trzeba jednak w urzędzie marszałkowskim przedstawić taką umowę. Za niewypełnienie obowiązków sprawozdawczych i za brak wniesienia opłaty produktowej w terminie może być nałożona kara. Marszałek województwa wydaje decyzję, w której określa wysokość opłaty wraz z odsetkami. Przedsiębiorca ma wówczas 14 dni na uregulowanie należności, a jeśli tego nie zrobi, to do tej kwoty zostanie doliczone 50 proc. niezapłaconej opłaty produktowej.Według Najwyższej Izby Kontroli 25 proc. firm przekazuje z opóźnieniami opłaty produktowe. Natomiast z obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarowania odpadami nie wywiązuje się 29 proc. przedsiębiorców.


Podstawa prawna 


- Rozporządzenie ministra środowiska z 28 listopada 2006 r. w sprawie stawek opłat produktowych (Dz.U. nr 225, poz. 1645).


- Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. nr 63, poz. 639 z późn. zm.).


- Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 23 listopada 2006 r. w sprawie wzoru rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej (Dz.U. nr 226, poz. 1654).Łukasz Kuligowski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama