REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca zapłaci odszkodowanie za dyskryminacyjne praktyki

REKLAMA

Dolną granicą odszkodowania za naruszenie przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu jest minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli od 1 stycznia 2007 r. 936 złotych.

Naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu może polegać na różnicowaniu sytuacji zatrudnionych w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania, dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ze względu na wiek, niepełnosprawność, rasę, religię itp. Osoba, wobec której pracodawca naruszył omawianą zasadę, ma prawo do otrzymania odszkodowania. Prawo to przysługuje niezależnie od poniesienia przez poszkodowanego szkody, ponieważ odszkodowanie należy się za sam fakt naruszenia przez pracodawcę zakazu dyskryminacji. Jeżeli jednak uprawniony poniósł szkodę, to jej wysokość jest jednym z kryteriów ustalania wysokości odszkodowania.

Zobowiązany i uprawniony
Podmiotem ponoszącym odpowiedzialność za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu jest zawsze pracodawca, nawet w sytuacji, kiedy naruszył zakaz dyskryminacji, nie nawiązując stosunku pracy, przez co de facto nie został pracodawcą w rozumieniu kodeksu pracy.
Podmiotem uprawnionym do otrzymania odszkodowania jest nie tylko pracownik, jako że z art. 18 3d k.p. wynika, iż omawiane odszkodowanie przysługuje osobie, a zatem nie tylko pracownikowi. Takimi osobami mogą więc być podmioty świadczące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej czy też wspomniane już osoby, z którymi wskutek naruszenia zakazu dyskryminacji nie nawiązano stosunku pracy.

Wysokość odszkodowania
Przepis art. 18 3d k.p. określa jedynie dolną granicę odszkodowania. Mówi, że nie może ono być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (od 1 stycznia 2007 roku 936 złotych, w 2006 r. było to 899,10 zł). Ustawa nie precyzuje natomiast górnej granicy odszkodowania, czyli może być ono nawet bardzo wysokie. Jego wysokość zależy od rodzaju i stopnia winy pracodawcy, w następstwie której nastąpiło naruszenie zakazu dyskryminacji. Należy podkreślić, iż poniesienie przez uprawnionego szkody wskutek naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu, automatycznie powoduje podwyższenie odszkodowania. Przypomnę jednak, że fakt poniesienia szkody nie jest warunkiem koniecznym uzyskania go. Odszkodowanie jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Komisja albo sąd
Pracownik, który twierdzi, iż dopuszczono się wobec niego naruszenia zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu, może przed skierowaniem sprawy na drogę sądową żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą lub od razu wnieść pozew do sądu pracy. Jako wartość przedmiotu sporu, uwzględniając rodzaj, sposób naruszenia przez pracodawcę jego obowiązków w zakresie równego traktowania w zatrudnieniu, jego stopień winy, ewentualnie wartość poniesionej przez poszkodowanego szkody, należy podać wysokość dochodzonego roszczenia.
Warto wspomnieć, iż to na pracodawcy ciąży obowiązek wykazania przed sądem, iż naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu nie miało miejsca. To on musi wykazać, że nie traktował danego pracownika inaczej niż innych w zakresie nawiązania stosunku pracy i kierował się obiektywnymi kryteriami usprawiedliwiającymi jego decyzję. Poszkodowany powinien jedynie uprawdopodobnić, stworzyć domniemanie, iż nastąpiło naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu. Oczywiście, ostatecznie o odszkodowaniu zadecyduje sąd po zapoznaniu się i wszechstronnej analizie materiału dowodowego. Podkreślenia wymaga też fakt, iż w przypadku tzw. zatrudnienia niepracowniczego spór o przedmiotowe odszkodowanie nie jest sporem z zakresu prawa pracy i dlatego należy do kognicji sądu cywilnego.

Niezależne roszczenie
Prawo do omawianego odszkodowania jest niezależne od innych roszczeń pracownika wynikających z dyskryminującego go zachowania pracodawcy. Przykładowo, gdy pracodawca, naruszając zakaz dyskryminacji wypowiada umowę o pracę, pracownik ma zarówno roszczenie do otrzymania odszkodowania za naruszenie zakazu dyskryminacji, jak i roszczenie o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie

Podstawa prawna l Art.18 3d ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Dominika Czarnecka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA