REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca zapłaci odszkodowanie za dyskryminacyjne praktyki

REKLAMA

Dolną granicą odszkodowania za naruszenie przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu jest minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli od 1 stycznia 2007 r. 936 złotych.

Naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu może polegać na różnicowaniu sytuacji zatrudnionych w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania, dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ze względu na wiek, niepełnosprawność, rasę, religię itp. Osoba, wobec której pracodawca naruszył omawianą zasadę, ma prawo do otrzymania odszkodowania. Prawo to przysługuje niezależnie od poniesienia przez poszkodowanego szkody, ponieważ odszkodowanie należy się za sam fakt naruszenia przez pracodawcę zakazu dyskryminacji. Jeżeli jednak uprawniony poniósł szkodę, to jej wysokość jest jednym z kryteriów ustalania wysokości odszkodowania.

Zobowiązany i uprawniony
Podmiotem ponoszącym odpowiedzialność za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu jest zawsze pracodawca, nawet w sytuacji, kiedy naruszył zakaz dyskryminacji, nie nawiązując stosunku pracy, przez co de facto nie został pracodawcą w rozumieniu kodeksu pracy.
Podmiotem uprawnionym do otrzymania odszkodowania jest nie tylko pracownik, jako że z art. 18 3d k.p. wynika, iż omawiane odszkodowanie przysługuje osobie, a zatem nie tylko pracownikowi. Takimi osobami mogą więc być podmioty świadczące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej czy też wspomniane już osoby, z którymi wskutek naruszenia zakazu dyskryminacji nie nawiązano stosunku pracy.

Wysokość odszkodowania
Przepis art. 18 3d k.p. określa jedynie dolną granicę odszkodowania. Mówi, że nie może ono być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (od 1 stycznia 2007 roku 936 złotych, w 2006 r. było to 899,10 zł). Ustawa nie precyzuje natomiast górnej granicy odszkodowania, czyli może być ono nawet bardzo wysokie. Jego wysokość zależy od rodzaju i stopnia winy pracodawcy, w następstwie której nastąpiło naruszenie zakazu dyskryminacji. Należy podkreślić, iż poniesienie przez uprawnionego szkody wskutek naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu, automatycznie powoduje podwyższenie odszkodowania. Przypomnę jednak, że fakt poniesienia szkody nie jest warunkiem koniecznym uzyskania go. Odszkodowanie jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Komisja albo sąd
Pracownik, który twierdzi, iż dopuszczono się wobec niego naruszenia zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu, może przed skierowaniem sprawy na drogę sądową żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą lub od razu wnieść pozew do sądu pracy. Jako wartość przedmiotu sporu, uwzględniając rodzaj, sposób naruszenia przez pracodawcę jego obowiązków w zakresie równego traktowania w zatrudnieniu, jego stopień winy, ewentualnie wartość poniesionej przez poszkodowanego szkody, należy podać wysokość dochodzonego roszczenia.
Warto wspomnieć, iż to na pracodawcy ciąży obowiązek wykazania przed sądem, iż naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu nie miało miejsca. To on musi wykazać, że nie traktował danego pracownika inaczej niż innych w zakresie nawiązania stosunku pracy i kierował się obiektywnymi kryteriami usprawiedliwiającymi jego decyzję. Poszkodowany powinien jedynie uprawdopodobnić, stworzyć domniemanie, iż nastąpiło naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu. Oczywiście, ostatecznie o odszkodowaniu zadecyduje sąd po zapoznaniu się i wszechstronnej analizie materiału dowodowego. Podkreślenia wymaga też fakt, iż w przypadku tzw. zatrudnienia niepracowniczego spór o przedmiotowe odszkodowanie nie jest sporem z zakresu prawa pracy i dlatego należy do kognicji sądu cywilnego.

Niezależne roszczenie
Prawo do omawianego odszkodowania jest niezależne od innych roszczeń pracownika wynikających z dyskryminującego go zachowania pracodawcy. Przykładowo, gdy pracodawca, naruszając zakaz dyskryminacji wypowiada umowę o pracę, pracownik ma zarówno roszczenie do otrzymania odszkodowania za naruszenie zakazu dyskryminacji, jak i roszczenie o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie

Podstawa prawna l Art.18 3d ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Dominika Czarnecka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA