REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatniku, pilnuj terminu

REKLAMA

Na początku roku podatnicy muszą wybrać formę rozliczeń z fiskusem. Oświadczenie złożone w styczniu decyduje o podatku przez cały rok. Przeoczenie terminów może spowodować zastosowanie sankcji.


Początek roku to czas, kiedy podatnicy muszą składać wiele formularzy, druków i oświadczeń, które wpływają na rodzaj opodatkowania. Spóźnienie się ze złożeniem informacji i zeznań spowoduje sankcje karne skarbowe.


Przed 10 stycznia

Oświadczenie pracownika dla celów rocznego obliczenia podatku (PIT-12)

Do 10 stycznia należy złożyć pracodawcy oświadczenie dla celów rocznego obliczenia podatku (druk PIT-12). Dotyczy to jednak tylko tych pracowników, którzy nie chcą sami rozliczać się z fiskusem. Zachowanie terminu do złożenia pracodawcy tego oświadczenia spowoduje, że do końca lutego pracodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku na druku PIT-40.


Konsekwencje
Niezłożenie tego oświadczenia spowoduje, że pracodawca wystawi nam PIT-11, który stanowi podstawę do samodzielnego rozliczenia zeznania rocznego.


Do 20 stycznia


Wybór formy opodatkowania:
- karty podatkowej
- ryczałtu ewidencjonowanego płaconego miesięcznie
- podatku liniowego


Wybór formy opłacania ryczałtu ewidencjonowanego:
- co kwartał
- opodatkowanego w całości od przychodu z najmu przez jednego z małżonków


Jednym z ważnych wyborów, które musimy podjąć, prowadząc działalność gospodarczą, jest wybór formy opodatkowania. Mamy na to czas do 20 stycznia.


Podatnicy prowadzący działalność mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Podobnie możemy wybrać opodatkowanie ryczałtem lub kartą podatkową. W tym samym terminie podatnik, który zdecydował się na opłacanie ryczałtu, może wybrać rozliczenie kwartalne. Natomiast w przypadku najmu rozliczanego nie w ramach działalności możliwe jest opodatkowanie całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków po złożeniu oświadczenia.


Konsekwencje
Niezłożenie tych oświadczeń powoduje utratę prawa wyboru w danym roku, tzn. będziemy rozliczać podatek na zasadach ogólnych według skali. Następny wybór formy opodatkowania dopiero za rok.


Do 31 stycznia


Złożenie:
- zeznania rocznego przez ryczałtowców PIT-28
- deklaracji o odliczonej od karty podatkowej składce zdrowotnej PIT-16A
- oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia z podatku dochodowego (tzw. kredyt podatkowy)


Do końca stycznia podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową mają czas na ostateczne rozliczenie z fiskusem. W przypadku ryczałtowców polega to na złożeniu zeznania rocznego PIT-28. Opodatkowani kartą składają deklarację PIT-16A, w której wykazują odliczone co miesiąc od podatku składki zdrowotne. W tym terminie mog złożyć też oświadczenie o skorzystaniu ze zwolnienia z podatku (tzw. kredyt podatkowy) podatnicy rozpoczynający po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej.


Konsekwencje
Niezłożenie zeznania i deklaracji skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi. Niezłożenie oświadczenia o kredyt podatkowy nie spowoduje ujemnych konsekwencji.


Do 20 lutego


Zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek


Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (zarówno ci opodatkowani według skali progresywnej, jak i 19-proc. podatkiem liniowym) mogą wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Wyboru tego nie mają przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.


Konsekwencje
Niezłożenie oświadczenia o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek spowoduje, że zaliczki będą płacone na ogólnych zasadach.


Do 28 lutego


Płatnicy oraz osoby niebędące płatnikami sporządzają:
- Informację o wypłaconym stypendium PIT-8S
- Informację o przychodach z innych źródeł i dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C
- Informacja o przychodzie uzyskanym z umowy aktywizacyjnej PIT-8G
- Informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B
- Roczne obliczenie podatku przez pracodawcę PIT-40 lub organ rentowy PIT-40A/11A


Do końca lutego płatnicy są zobowiązani do przekazania urzędowi oraz podatnikowi informacji o przychodach i pobranych zaliczkach na podatek z tytułu wypłaconych kwot (np. stypendium PIT-8S, umowy o pracę PIT-11, zlecenie PIT-8B, umowa aktywizacyjna dla pomocy domowych PIT-8G). Podmioty niebędące płatnikami również powinny przesłać informację o wypłaconych kwotach i przychodach (np. przychodach z innych źródeł PIT-8C).


Konsekwencje
Niewypełnienie obowiązków płatnika skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi. Sankcje te grożą również za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością i narażenie przez to na uszczuplenie podatku przez osoby niebędące płatnikami.


Do 30 kwietnia


Złożenie zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38


Obowiązkiem podatników, którzy uzyskują dochody lub ponoszą stratę ze źródeł przychodów, jest złożenie po roku podatkowym zeznania rocznego. Dotyczy to zarówno tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (zeznanie PIT-36), jak i opodatkowanych 19-proc. podatkiem liniowym (zeznanie PIT-36L). Składać zeznanie roczne muszą też osoby będące pracownikami lub zleceniobiorcami (zeznanie PIT-37), chyba że pracownik złoży oświadczenie pracodawcy, aby ten go rozliczył. Oddzielne zeznanie składają osoby osiągające dochód lub stratę z kapitałów pieniężnych, np. ze zbycia papierów wartościowych (zeznanie PIT-38).


Konsekwencje
Złożenie zeznania rocznego po terminie skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi oraz odsetkami za zwłokę w razie wystąpienia niedopłaty podatku.


Kary za niezłożenie zeznania (w złotych)


2006 rok

89,91-17 982 w postępowaniu karnym
skarbowym

89,91-1798,20 w drodze mandatu


2007 rok

93,60-18 720 w postępowaniu karnym
skarbowym

93,60-1872,00 w drodze mandatu

Bogdan Świąder

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA