Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatniku, pilnuj terminu

Na początku roku podatnicy muszą wybrać formę rozliczeń z fiskusem. Oświadczenie złożone w styczniu decyduje o podatku przez cały rok. Przeoczenie terminów może spowodować zastosowanie sankcji.


Początek roku to czas, kiedy podatnicy muszą składać wiele formularzy, druków i oświadczeń, które wpływają na rodzaj opodatkowania. Spóźnienie się ze złożeniem informacji i zeznań spowoduje sankcje karne skarbowe.


Przed 10 stycznia

Oświadczenie pracownika dla celów rocznego obliczenia podatku (PIT-12)

Do 10 stycznia należy złożyć pracodawcy oświadczenie dla celów rocznego obliczenia podatku (druk PIT-12). Dotyczy to jednak tylko tych pracowników, którzy nie chcą sami rozliczać się z fiskusem. Zachowanie terminu do złożenia pracodawcy tego oświadczenia spowoduje, że do końca lutego pracodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku na druku PIT-40.


Konsekwencje
Niezłożenie tego oświadczenia spowoduje, że pracodawca wystawi nam PIT-11, który stanowi podstawę do samodzielnego rozliczenia zeznania rocznego.


Do 20 stycznia


Wybór formy opodatkowania:
- karty podatkowej
- ryczałtu ewidencjonowanego płaconego miesięcznie
- podatku liniowego


Wybór formy opłacania ryczałtu ewidencjonowanego:
- co kwartał
- opodatkowanego w całości od przychodu z najmu przez jednego z małżonków


Jednym z ważnych wyborów, które musimy podjąć, prowadząc działalność gospodarczą, jest wybór formy opodatkowania. Mamy na to czas do 20 stycznia.


Podatnicy prowadzący działalność mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Podobnie możemy wybrać opodatkowanie ryczałtem lub kartą podatkową. W tym samym terminie podatnik, który zdecydował się na opłacanie ryczałtu, może wybrać rozliczenie kwartalne. Natomiast w przypadku najmu rozliczanego nie w ramach działalności możliwe jest opodatkowanie całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków po złożeniu oświadczenia.


Konsekwencje
Niezłożenie tych oświadczeń powoduje utratę prawa wyboru w danym roku, tzn. będziemy rozliczać podatek na zasadach ogólnych według skali. Następny wybór formy opodatkowania dopiero za rok.


Do 31 stycznia


Złożenie:
- zeznania rocznego przez ryczałtowców PIT-28
- deklaracji o odliczonej od karty podatkowej składce zdrowotnej PIT-16A
- oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia z podatku dochodowego (tzw. kredyt podatkowy)


Do końca stycznia podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową mają czas na ostateczne rozliczenie z fiskusem. W przypadku ryczałtowców polega to na złożeniu zeznania rocznego PIT-28. Opodatkowani kartą składają deklarację PIT-16A, w której wykazują odliczone co miesiąc od podatku składki zdrowotne. W tym terminie mog złożyć też oświadczenie o skorzystaniu ze zwolnienia z podatku (tzw. kredyt podatkowy) podatnicy rozpoczynający po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej.


Konsekwencje
Niezłożenie zeznania i deklaracji skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi. Niezłożenie oświadczenia o kredyt podatkowy nie spowoduje ujemnych konsekwencji.


Do 20 lutego


Zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek


Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (zarówno ci opodatkowani według skali progresywnej, jak i 19-proc. podatkiem liniowym) mogą wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Wyboru tego nie mają przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.


Konsekwencje
Niezłożenie oświadczenia o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek spowoduje, że zaliczki będą płacone na ogólnych zasadach.


Do 28 lutego


Płatnicy oraz osoby niebędące płatnikami sporządzają:
- Informację o wypłaconym stypendium PIT-8S
- Informację o przychodach z innych źródeł i dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C
- Informacja o przychodzie uzyskanym z umowy aktywizacyjnej PIT-8G
- Informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B
- Roczne obliczenie podatku przez pracodawcę PIT-40 lub organ rentowy PIT-40A/11A


Do końca lutego płatnicy są zobowiązani do przekazania urzędowi oraz podatnikowi informacji o przychodach i pobranych zaliczkach na podatek z tytułu wypłaconych kwot (np. stypendium PIT-8S, umowy o pracę PIT-11, zlecenie PIT-8B, umowa aktywizacyjna dla pomocy domowych PIT-8G). Podmioty niebędące płatnikami również powinny przesłać informację o wypłaconych kwotach i przychodach (np. przychodach z innych źródeł PIT-8C).


Konsekwencje
Niewypełnienie obowiązków płatnika skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi. Sankcje te grożą również za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością i narażenie przez to na uszczuplenie podatku przez osoby niebędące płatnikami.


Do 30 kwietnia


Złożenie zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38


Obowiązkiem podatników, którzy uzyskują dochody lub ponoszą stratę ze źródeł przychodów, jest złożenie po roku podatkowym zeznania rocznego. Dotyczy to zarówno tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (zeznanie PIT-36), jak i opodatkowanych 19-proc. podatkiem liniowym (zeznanie PIT-36L). Składać zeznanie roczne muszą też osoby będące pracownikami lub zleceniobiorcami (zeznanie PIT-37), chyba że pracownik złoży oświadczenie pracodawcy, aby ten go rozliczył. Oddzielne zeznanie składają osoby osiągające dochód lub stratę z kapitałów pieniężnych, np. ze zbycia papierów wartościowych (zeznanie PIT-38).


Konsekwencje
Złożenie zeznania rocznego po terminie skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi oraz odsetkami za zwłokę w razie wystąpienia niedopłaty podatku.


Kary za niezłożenie zeznania (w złotych)


2006 rok

89,91-17 982 w postępowaniu karnym
skarbowym

89,91-1798,20 w drodze mandatu


2007 rok

93,60-18 720 w postępowaniu karnym
skarbowym

93,60-1872,00 w drodze mandatu

Bogdan Świąder

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Światowy Dzień Pszczół
  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
  Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów
  Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.
  Losowanie Eurojackpot: wyniki. Które numery wylosują?
  W grze Eurojackpot bierze udział osiemnaście państw z Europy, również Polska. Nagroda pierwszego stopnia jest przewidziana dla graczy, którzy trafnie wytypują 5 spośród 50 liczb i jednocześnie 2 z 12 liczb.
  Nieruchomości zabytkowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów
  Zakup nieruchomości zabytkowej to nie lada wyzwanie dla inwestorów. Wszelkie działania przy obiekcie muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich restauracja może się okazać finansową studnią bez dna. Inwestujący w tego typu obiekty mogą jednak skorzystać z pewnych przywilejów, a atrakcyjność zabytkowych budynków zawsze rodzi zainteresowanie i popyt. Co na temat inwestowania w zabytki twierdzą eksperci?
  Apple w biznesie: szeroki wachlarz korzyści dla firm
  Efektywność, produktywność, satysfakcja, wzrost zaangażowania pracowników i bezpieczeństwo danych. Lista korzyści z użytkowania smartfonów oraz komputerów Apple jest długa, bo poza wysoką wydajnością cechuje je intuicyjność oraz łatwość obsługi. Dodatkowo kupujący je użytkownicy biznesowi mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty iSpot.
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".
  Jakie problemy Polacy spotykają we wspólnotach mieszkaniowych? Wyniki są dość zaskakujące
  Problemy we wspólnotach mieszkaniowych zdarzają się niemalże w każdej z nich. Borykają się z nimi zarówno zarządcy jak i sami właścicieli lokali. Jakie trudno napotykają?
  Badanie czystości powietrza? Wykonuje je... van kuriera!
  Badanie czystości powietrza może być realizowane nie tylko przez instytucje. I udowadnia to DPD. Firma wyposażyła swoje auta w specjalne czujniki.
  Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
  Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?
  Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski
  Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.
  Wynajem mieszkań na fali wzrostowej
  Rynek wynajmu w największych polskich miastach gwałtownie się skurczył. Mieszkania mają teraz ogromne wzięcie, że inwestorzy zastanawiają się już nad wykupywaniem lokali w pakietach.
  Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego
  Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?
  KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji
  Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu
  Müller: apelujemy do KE o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz
  Od lat ostrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu i ropy; apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller
  Jak przekonać zarząd do wprowadzenia Robotic Process Automation
  Gdy jako eksperci rozmawiamy o możliwościach Robotic Process Automation (zrobotyzowanej automatyzacji procesów, RPA) i planach ich wdrożenia, z dyrektorem do spraw rozwoju, albo z szefem działu informatycznego, bardzo często pojawiają się pytania o argumenty, mające przekonać zarząd. Zdarza się, że CIO pyta o uzasadnienie, które przemówiłoby do CEO, czy też ten ostatni o wskaźniki, mające przekonać CFO. Oto odpowiedź.
  EuroJackpot - jak grać?
  Szanse na wygraną EuroJackpot są niewielkie i wynoszą 1:188.379.141, mimo to wiele osób próbuje swoich sił. W EuroJackpot można bowiem wygrać nawet 90 milionów euro!
  EuroJackpot: Największa loteria w Europie
  EuroJackpot to największa loteria w Europie. Losowania EuroJackpot odbywają się w Helsinkach w Finlandii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
  Pomoc dla kredytobiorców i wakacje kredytowe - rząd przyjął projekt ustawy
  17 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi. Wśród rozwiązań są wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR. Dzięki temu rząd pomoże finansowo ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.