Mniej za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego
REKLAMA
Zmiana prawa
Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398), która weszła w życie w dniu 2 marca 2006 r. Nowelizacja miała przede wszystkim na celu naprawienie błędów w obowiązującym akcie prawnym.
- Ustawa przewidywała np., że od opłat sądowych zwolniony jest rzecznik praw dziecka, któremu nie przysługuje legitymacja do wytaczania powództwa. Takie brzmienie przepisu mogło sugerować, że ma on takie same kompetencje jak rzecznik praw obywatelskich, co nie odpowiada jego rzeczywistej pozycji prawnej. Został on więc z przepisu wykreślony - tłumaczy Krzysztof Józefowicz, wiceminister sprawiedliwości.
Za sprawą nowelizacji wyeliminowane zostały też rozbieżności interpretacyjne, jakie pojawiały się w sądach, dotyczące obliczania opłaty od wniosku o wykreślenie wpisów w księgach wieczystych. Obecnie przepis jasno wskazuje, że od takiego wniosku sądy pobiorą połowę opłaty należnej za wpis, czyli obliczanej na podstawie nowych, korzystniejszych stawek.
Wraz z korektą błędów ustawy, jej zmiana spowodowała obniżenie opłat za pierwszy wpis w KRS. Spółki osobowe zamiast tysiąca złotych zapłacą teraz 750, a stowarzyszenia i fundacje zamiast 500 złotych - połowę tej kwoty. Zgodnie z nowelizacją organizacje pożytku publicznego są zwolnione z obowiązku uiszczania opłat sądowych.
Opłaty Sądowe
Plusy
- Obniżone opłaty za pierwszy wpis do KRS
- Usunięcie wątpliwości co do określania opłaty od wniosku o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej
- Zwolnienie z opłat sądowych organizacji pożytku publicznego
- Opłacie nie będą podlegały wnioski o zatwierdzenie ugody zawartej w wyniku mediacji
Minusy
- Nadal niedoprecyzowane przepisy przejściowe
- Niewyjaśnienie niektórych pojęć np. wymiar opłaty
REKLAMA
REKLAMA