| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Studenckie firmy na uczelniach

Studenckie firmy na uczelniach

Pracodawcy, którzy zatrudnią absolwentów na co najmniej dwa lata w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymają zwrot kosztów ich składki emerytalnej, rentowej i wypadkowej.Trzeba wprowadzić program – nauka pracy, który umożliwi absolwentom nabycie m.in. wzorców organizacyjnych, gospodarczych i prawnych związanych z wykonywaniem pracy – uważają senatorowie. Wczoraj rozpoczęli pracę nad własnym projektem ustawy o nauce, pracy i promocji zatrudnienia oraz przedsiębiorczości młodzieży.

– Chcemy, by absolwenci mogli nabywać doświadczenie w firmach przez co najmniej dwa lata w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymywali za to pensję nie mniejszą niż wynagrodzenie minimalne – podkreślał senator Adam Biela, sprawozdawca projektu.

Projekt zakłada również preferencje dla pracodawców, którzy zdecydują się na zatrudnienie absolwenta. Za pierwszy rok pracy takiej osoby w ich firmie otrzymają zwrot 100 proc. kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Za drugi rok ich zatrudnienia otrzymają refundację:
• 75 proc. kwoty wspomnianych składek opłaconych za zatrudnionego przez pracodawcę w okresie pierwszych sześciu miesięcy zatrudnienia,
• 50 proc. kwoty składek opłaconych w trakcie kolejnych sześciu miesięcy pracy uczestnika programu.

– Jeżeli jednak pracodawca bez uzasadnionej przyczyny rozwiąże umowę o pracę z absolwentem przed upływem 24 miesiąca zatrudnienia, będzie musiał zwrócić otrzymane pieniądze z tytuły zwrotu opłaconych składek – podkreśla Adam Biela.

Projekt ustawy zakłada, że minister właściwy do spraw edukacji i szkolnictwa wyższego będzie musiał (w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie projektowanych rozwiązań) na wszystkich kierunkach studiów i we wszystkich typach uczelni wprowadzić przedmiot o nazwie kariera zawodowa i przedsiębiorczość. Co więcej, szkoła wyższa będzie mogła utworzyć firmę studencką jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie formą kształcenia przedsiębiorczości na każdym kierunku studiów.


Izabela Rakowska-Boroń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK