ETS. Filmy w hotelach pod ochroną praw autorskich
REKLAMA
Trybunał stwierdził, że pojęcie publicznego udostępniania należy rozumieć szeroko, aby osiągnąć podstawowy cel Dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym (Dz.U. L 167, str. 10). Celem tym jest zagwarantowanie wysokiego poziomu ochrony między innymi autorów, umożliwiającego im otrzymanie stosownego wynagrodzenia za korzystanie z ich utworów, polegające w szczególności na ich publicznym udostępnianiu.
ETS podkreślił również, że o ile jednak samo dostarczanie urządzeń nie jest udostępnieniem w rozumieniu dyrektywy, instalacja tych urządzeń może czynić technicznie możliwym publiczny dostęp do utworów nadawanych drogą radiowo-telewizyjną. Dlatego też, jeśli za pomocą zainstalowanych odbiorników telewizyjnych podmiot świadczący usługi hotelarskie rozprowadza sygnał na rzecz swoich klientów zajmujących pokoje hotelowe lub znajdujących się w dowolnym miejscu na terenie obiektu hotelarskiego, mamy do czynienia z publicznym udostępnieniem, niezależnie od wykorzystanej techniki przekazu sygnału.
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 7 grudnia 2006 r. w sprawie Sociedad General de Autores y Editores de Espana (SGAE) / Rafael Hoteles SA (C-306/05)
Tomasz Pietryga
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA