Posłowie dają rządowi czas na przygotowanie ustawy
REKLAMA
Od 1 czerwca tego roku renciści dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą mieli płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne. W praktyce oznaczało to, że zamiast składki zdrowotnej wynoszącej obecnie 169,47 zł powinni płacić składki: emerytalne, rentowe, wypadkowe, na fundusz pracy i ubezpieczenie zdrowotne (721,11 zł). Czterokrotne zwiększenie obciążeń dla tej grupy osób spowodowało liczne protesty. W ich efekcie w maju tego roku Sejm przeprowadził ekspresową nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Umożliwiła ona utrzymanie korzystniejszych zasad opłacania składek do 31 grudnia tego roku.
– W tym czasie rząd miał przygotować nowe zasady refinansowania składek ubezpieczeniowych przez PFRON dla wszystkich rencistów – wyjaśnia Rajmund Moric, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej.
– Jednak do tej pory do Sejmu nie wpłynął projekt takiej ustawy – uzupełnia przewodniczący.
Przedłużające się oczekiwanie na rządowy projekt ustaw spowodowało, że posłowie z Klubu Poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej przygotowali rozwiązanie awaryjne.
– Chcemy przedłużyć o sześć miesięcy obecne zasady opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez rencistów – wyjaśnia poseł Stanisław Stec.
Dzięki temu rząd i Sejm będą mieli czas na przygotowanie ostatecznego rozwiązania, które umożliwi rencistom dodatkową pracę.
Natomiast zgodnie z przyjętą przez rząd autopoprawką do rządowego projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2006 r. o rehabilitacji (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), osoby niepełnosprawne prowadzące własną działalność gospodarczą otrzymają dofinansowanie do składek na ubezpieczenie społeczne z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Łukasz Guza, Bożena Wiktorowska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA