| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Posłowie dają rządowi czas na przygotowanie ustawy

Posłowie dają rządowi czas na przygotowanie ustawy

Do końca czerwca 2007 r. renciści dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą będą płacić składki na ubezpieczenie społeczne na obecnych zasadach - zakłada poselski projekt ustawy.Od 1 czerwca tego roku renciści dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą mieli płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne. W praktyce oznaczało to, że zamiast składki zdrowotnej wynoszącej obecnie 169,47 zł powinni płacić składki: emerytalne, rentowe, wypadkowe, na fundusz pracy i ubezpieczenie zdrowotne (721,11 zł). Czterokrotne zwiększenie obciążeń dla tej grupy osób spowodowało liczne protesty. W ich efekcie w maju tego roku Sejm przeprowadził ekspresową nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Umożliwiła ona utrzymanie korzystniejszych zasad opłacania składek do 31 grudnia tego roku.

– W tym czasie rząd miał przygotować nowe zasady refinansowania składek ubezpieczeniowych przez PFRON dla wszystkich rencistów – wyjaśnia Rajmund Moric, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej.

– Jednak do tej pory do Sejmu nie wpłynął projekt takiej ustawy – uzupełnia przewodniczący.

Przedłużające się oczekiwanie na rządowy projekt ustaw spowodowało, że posłowie z Klubu Poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej przygotowali rozwiązanie awaryjne.

– Chcemy przedłużyć o sześć miesięcy obecne zasady opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez rencistów – wyjaśnia poseł Stanisław Stec.

Dzięki temu rząd i Sejm będą mieli czas na przygotowanie ostatecznego rozwiązania, które umożliwi rencistom dodatkową pracę.

Natomiast zgodnie z przyjętą przez rząd autopoprawką do rządowego projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2006 r. o rehabilitacji (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), osoby niepełnosprawne prowadzące własną działalność gospodarczą otrzymają dofinansowanie do składek na ubezpieczenie społeczne z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Łukasz Guza, Bożena Wiktorowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »